Sztuczki na rozstępy

Podziel się wiedzą!

Przyczyn rozstępów jest dużo – od ciąży, poprzez nadwagę, a na wieku kończąc. Skóra traci elastyczność, rozciąga się i zyskuje nieestetyczne „blizny”. Jak się ich pozbyć lub im zapobiegać?

Rozstępy zazwyczaj pojawiają się gdy rośnie masa ciała. Skóra rozciąga się, co ostatecznie doprowadza do pęknięcia włókien kolagenowych. Pręgi początkowo są różowe a potem zmieniają barwę na białą i jakby tego było mało – nie dotyczą wyłącznie osób, które przybrały na wadze. Często pojawiają się również u kobiet w ciąży i nastolatków. Do pozostałych czynników ryzyka    należą:

  • problemy hormonalne
  • stres
  • terapia hormonalna
  • niektóre leki

Jak zapobiegać rozstępom lub pozbyć się ich, gdy już się pojawiły?

Nawilżaj skórę

Natłuszczona skóra zachowuje odpowiednia elastyczność. Kremy warto łączyć z olejkiem migdałowym i przeprowadzać masaż. Witaminy A, E, D i B zwiększa elastyczność, nawilżenie i ochronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z kolei olej migdałowy ma silne właściwości zmiękczające i natłuszczające.

Peeling

Regularny peeling ujędrnia, uelastycznia i poprawia krążenie. Poprzez dotlenienie skóry i usunięcie martwego naskórka dodatkowo pobudza procesy regeneracyjne. Warto używać go kilka razy w tygodniu i wykorzystać sprawdzone i skuteczne składniki: cukier z olejem kokosowym i miodem, mielona kawę lub sproszkowana zielona herbatę.

Zmień dietę

Podwyższona waga to tylko jedna z przyczyn powstawania rozstępów. Równie ważne są składniki, które są dostarczane komórkom. Najważniejsze z nich to witaminy A, E, C i B – wzmocnia tkanki i poprawia elastyczność. Gdzie je znaleźć? Przede wszystkim w warzywach liściastych, pomidorach, papryce czy morelach. Nie zapomnij jeszcze o nienasyconych kwasach tłuszczowych, które występują w olejach tłoczonych na zimno.

Gdy już za późno…

W takim przypadku ważne jest szybkie działanie. Zdecydowanie łatwej zlikwidować rozstępy, które są jeszcze różowe, niż te, które zmieniły zabarwienie na białe. Kremy zazwyczaj mają ograniczoną skuteczność, choć stanowią dobre rozwiazanie wspierające. Najlepiej udać się na zabieg z użyciem lasera frakcyjnego, które przebuduje uszkodzona skórę. Dobre efekty przynosi również mezoterapia oraz kuracja osoczem bogatopłytkowym. ❅

Podziel się wiedzą!