Sztuczki na rozpoznanie niedoboru żelaza

Podziel się wiedzą!

Niedobór żelaza to jeden z najczęst-  szych niedoborów na świecie i zagraża    szczególnie kobietom. Jak go rozpoznać?

Zmęczenie

Niedobór żelaza to upośledzony transport tlenu. Organizm reaguje zmęczeniem. Chroniczne osłabienie, częsta zadyszka oraz problemy ze skupieniem się mogą być powodem do obaw.

Blada cera i ból głowy

To hemoglobina odpowiada za różowawy kolor skóry. W przypadku niedoboru żelaza cera staje się blada. Temu objawowi bardzo często towarzyszy też ból głowy z powodu deficytów tlenu w mózgu.

Wygląd języka

Niski poziom żelaza wpływa na mioglobinę – białko występujące w mięśniach. Mogą pojawiać się stany zapalne, a język często przybiera charakterystyczny, gładki wygląd.

Wypadanie włosów

Niedokrwistość bardzo często skutkuje wypadaniem włosów. Organizm woli zasilić tlenem ważne narządy, a nie mieszki włosowe, stąd ich przerzedzenie w przypadku anemii.

Zespół niespokojnych nóg

U około 15% osób cierpiących na zespół niespokojnych nóg stwierdzono niedobór żelaza. Im niższy poziom tego pierwiastka, tym objawy były bardziej dokuczliwe.

Dziwne potrzeby

To ciekawe, ale część pacjentów z niedoborem żelaza przyznała, że pojawiła się u nich potrzeba jedzenia materii nieożywionej – głównie kredy, glinki, papieru oraz lodu. Na dziś dzień ciężko to wyjaśnić, bo nie ma odpowiednich badań.

Do objawów niedoboru zaliczają się też stany lękowe, rozdrażnienie oraz kołatanie serca. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi około 18 mg / dzień. W przypadku złej diety warto pomyśleć o suplementacji – Twój farmaceuta pomoże Ci dobrać odpowiedni preparat. W grupie ryzyka znajdują się też osoby chore na celiakię, zapalenie jelit i niedoczynność tarczycy, wegetarianie, oraz kobiety ciężarne. Ponadto do codziennych dań warto włączyć soczewicę, szpinak, orzechy czy kurczaka i wołowinę. Takie potrawy pozwolą dostarczyć kilka mg żelaza w ciągu dnia i zmniejszyć ryzyko niedoboru. ✤

Podziel się wiedzą!