Sztuczki na przebarwienia skóry

Podziel się wiedzą!

Problem przebarwień polega na tym, że nie zawsze można łatwo się ich pozbyć i zawstydzają. Ponadto czasami nawet makijaż nie jest w stanie się z nimi uporać. W takim razie jakie metody są najskuteczniejsze?

Przebarwienia na skórze powstają wtedy, gdy melanocyty produkujące melatoninę zaczynają pracować niepoprawnie, co skutkuje odkładaniem nadmiaru barwnika pod skórą. Można wyróżnić kilka głównych przyczyn powstawania nieestetycznych plam.

Wiek

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko upośledzenia niektórych czynności organizmu – w tym funkcjonowania melanocytów. Tak naprawdę to normalne zjawisko, na które nikt nie ma wpływu i związane jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Hormony

Zaburzenia gospodarki hormonalnej może wywołać wiele czynników – ciąża, menopauza czy choćby terapia hormonalna i antykoncepcja. Przebarwienia mogą też sygnalizować problemy ze zdrowiem, np. przy źle funkcjonującej wątrobie lub tarczycy.

Promieniowanie UV

Działalność słońca w nadmiarze była, jest i będzie szkodliwa dla skóry. Niebezpieczna jest zarówno zbyt długa jak i zbyt częsta ekspozycja. Ryzyko powstawania przebarwień od słońca może zmniejszyć stosowanie kremów z filtrem oraz rezygnacja z wizyt w solarium.

Agresywne zabiegi kosmetyczne

Uszkodzony naskórek zwiększa ryzyko przebarwień, np. podczas depilacji lub peelingu. Warto mieć również na uwadze, że plamy mogą pojawić się też jako efekt zmian chorobowych – alergii, przesuszeniu czy trądziku.

Skoro już wiadomo skąd się biorą przebarwienia, to teraz czas zastanowić się nad metodami ich eliminowania. Tak naprawdę jest ich kilka.

Leczenie powierzchniowe

Kremy powinny redukować plamy oraz jednocześnie ograniczać działalność melanocytów. Właśnie dlatego warto szukać w składzie kilku związków: kwasu kojowego, glikolowego, szikimowego, hydrochinonu lub witaminy A. Sprawdzą się też domowe metody, czyli maseczki z moreli, truskawek i ogórka, a także tonizowanie skóry sokiem z cytryny z dodatkiem miodu i przemywanie twarzy zsiadłym mlekiem lub maślanką. Niektórzy zalecają też maseczki z płatków owsianych lub zmielonych porzeczek z miodem.

Leczenie głębokie

Pomaga przy dużych zmianach barwnikowych. Można do niego zaliczyć zabiegi kosmetyczny, takie jak peelingi złuszczające czy mikrodermabrazję. Pomaga również laser frakcyjny, który uruchamia naturalne procesy gojenia w głębszych warstwach skóry oraz fototerapia. Ta ostatnia rozgrzewa nagromadzone złogi melaniny i ułatwia ich złuszczanie. Pierwsze efekty są widoczne już po kilku tygodniach. ❀

Podziel się wiedzą!