Sztuczki na ochronę skóry przed smogiem

Podziel się wiedzą!

Problem smogu powraca co roku szczególnie w zimie, kiedy to w ruch idą piece grzewcze. Kominy wypluwają do atmosfery mnóstwo zanieczyszczeń, które osiadają na skórze, przyspieszając tym samym jej starzenie oraz pogarszając kondycję. Jak zabezpieczyć skórę przed zanieczyszczeniami i opóźnić powstawanie zmarszczek?

Szczególnie duże miasta bardzo często przekraczają limit zanieczyszczeń powietrza, co odbija się nie tylko na zdrowiu mieszkańców, ale również kondycji ich skóry. Badania udowadniają, że statystycznie mieszkańcy miast starzeją się szybciej od mieszkańców wsi. Wystarczy jednak zastosować się do tych kilku wskazówek, by zminimalizować szkodliwe działanie smogu oraz zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu. Dzięki temu twarz dłużej pozostanie świeża i gładka.

Osłaniaj

Nie musisz być kosmetologiem, by odpowiednio osłonić skórę. Tak naprawdę wiele preparatów na rynku pomaga stworzyć na skórze barierę, która chroni przed zanieczyszczeniami. Warto wypróbować produkty zawierające kwasy tłuszczowe – ten sprytny składnik nawilża głębsze warstwy i chroni je przed toksynami. Znakomitym składnikiem jest również olej z rokitnika – to skoncentrowany przeciwutleniacz, który dosłownie „wyciąga” toksyny ze skóry na zewnątrz, zapobiegając tym samym uszkodzeniu komórek, powstawaniu zmarszczek oraz szarzeniu cery.

Myj twarz dwa razy dziennie

Zanieczyszczenia pochodzące z powietrza tworzą na skórze niewidoczną powłokę, która więzi bakterie i stwarza im środowisko do rozmnażania. To jedna z głównych przyczyn starzenia, odwodnienia i powstawania niedoskonałości. Właśnie dlatego dokładne mycie twarzy warto przeprowadzać minimum dwa razy dziennie. Preparaty trzeba dobrać starannie – wiele z nich nie oczyszcza cery dostatecznie głęboko, w szczególności porów. Dobrym wyborem okażą się produkty naturalne ze składnikami wegańskimi – zazwyczaj są wyjątkowo delikatne i skuteczne, a zarazem nie uszkadzają naturalnej warstwy lipidowej.

Złuszczaj

Zmarszczki i ciemne plamy mogą pojawić się pod wpływem cząsteczek zanieczyszczeń lub smogu pozostawionych na skórze. Codzienny peeling, prowadzący do usunięcia martwych komórek, pozwala na rozwój nowych i redukuje trwałe uszkodzenia. Skóra staje się młodsza, elastyczniejsza oraz lepiej utrzymuje wilgoć. 

Pielęgnuj

W ochronie przed smogiem i starzeniem niezbędne jest również odpowiednie odżywienie skóry oraz zabezpieczenie jej przed wolnymi rodnikami. W tym celu znakomicie sprawdzają się preparaty z dużą dawką witaminy C stosowane w nocy, gdy twarz nie jest wystawiona na szkodliwe zanieczyszczenia poza domem. Dobrym wyborem okażą się również naturalne ekstrakty o silnych właściwościach antyoksydacyjnych – z miłorzębu japońskiego, lukrecji lub koniczyny. Z kolei kwas hialuronowy zatrzyma wodę w głębszych warstwach skóry, a panthenol lub alantoina złagodzą podrażnienia powstałe pod wpływem działania toksyn w ciągu dnia.

Tak pielęgnowana skóra zdecydowanie dłużej zachowa młody wygląd pozbawiony głębokich zmarszczek. Problem smogu i toksyn zawieszonych w powietrzu wydaje się być coraz intensywniejszy – jednak współczesne kosmetyki pomagają się przed nimi chronić. ❖

Podziel się wiedzą!