Sztuczki na obniżenie ciśnienia krwi

Podziel się wiedzą!

Miewasz problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi? Czekolada, wino i minerały skrywają wiele sekretów, które mogą Ci pomóc i uzupełnić leczenie farmakologiczne!

U największej liczby pacjentów nadciśnienie ma charakter pierwotny, czyli nie można go wyeliminować za pomocą zabiegów medycznych. W pozostałych przypadkach winowajcą są najczęściej choroby nerek, układu krążenia, mózgu i układu hormonalnego. Ciśnienie krwi najłatwiej jest regulować farmakologicznie. Wsparciem podczas leczenia mogą być też naturalne metody. Jakie? Wybraliśmy kilka z nich!

Zadbaj o ruch

30 minut ćwiczeń tlenowych dziennie może zdziałać cuda. Wcale nie trzeba się nadwyrężać i biegać w maratonie – wystarczy jazda na rowerze, a nawet zwykły spacer. Dzięki temu serce wzmocni się, zacznie efektywnie pracować, a ciśnienie tętnicze utrzyma się na niższym poziomie.

Wypróbuj dietę

Dieta oraz zmiana trybu życia mogą wywoływać wahania i wpływać na ciśnienie krwi. Jeśli problem nie jest jeszcze duży i nie ma konieczności zażywania leków, to warto poeksperymentować. Jedne diety są znane i sprawdzone, a inne nowe, ale smaczne. Sprawdź, która najlepiej działa na Twój organizm.

Jedz minerały

Najlepsze są te w owocach i warzywach, ale apteki oferują wiele suplementów wysokiej jakości, które pomogą dostarczyć cenne składniki. Jakie? Chodzi tu głównie o magnez i potas. Uczeni odkryli, że te dwa pierwiastki mogą pomóc obniżyć  ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Bogatym, naturalnym źródłem potasu są banany, a magnezu –  szpinak. Przy okazji warto odstawić sól…

Jedz czekoladę

Okazuje się, że czekolada potrafi nieznacznie obniżać ciśnienie krwi. Oczywiście nie byle jaka – najlepsza jest gorzka, ponieważ zawiera dużą ilość kakao. Prozdrowotne właściwości prawdopodobnie zawdzięcza się antyoksydantom zawartym w czekoladzie, ale badania są nad nimi ciągle prowadzone. Mimo tego kilka kostek dziennie pomaga przy nadciśnieniu. Zamiennie można pić również kubek gorącego kakao.

Otwórz wino

Wino posiada wiele ciekawych właściwości – w tym zdolność do obniżania ciśnienia krwi, prawdopodobnie za sprawą resweratrolu. Naukowcy spierają się co do jego działania, ale badania udowadniają, że wino pomaga chronić układ sercowo-naczyniowy i zachować ciśnienie na odpowiednim poziomie. Lampka do kolacji na pewno nie będzie złym pomysłem.  

Na nadciśnienia działa również spokojna muzyka (np. klasyczna) połączona z powolnym oddychaniem i relaksem oraz według niektórych – joga. Warto pamiętać, że wszystkie wskazówki są tylko uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Warto je wypróbować w formie wsparcia. ✿

Podziel się wiedzą!