Sztuczki na ból zatok

Podziel się wiedzą!

Masz dość rozpierającego bólu u nasady nosa? Poznaj domowe sposoby, które pomogą Ci się z nim rozprawić! Układ oddechowy nie ma łatwego życia w zimie, ale ogólnodostępne  produkty potrafią czynić cuda.

Problemy z zatokami momentami są trudne do zwalczenia. Nasilają się szczególnie podczas wysiłku, pochylania i podróży samolotem. Z bólem zatok można rozprawić się samemu we własnym domu. Warto jednak pamiętać o jednym – takie „leczenie” nie likwiduje przyczyny choroby, tylko uśmierza jej skutki.

Moc cebuli i czosnku

Cebulę  i  czosnek  trzeba  pokroić i rozgnieść. Powstałe opary mają silne właściwości oczyszczające – należy je wdychać, choć ważny jest umiar. Gdy pojawi się łzawienie, trzeba przerwać inhalacje. Jednak do tego czasu zatoki oczyszczą się, a ból przestanie dokuczać. Podobne działanie mają opary świeżo startego chrzanu.

Herbata z ziołami

To jedna z najprostszych metod na walkę z bólem zatok. Dobre jakościowo herbaty można znaleźć w aptekach i sklepach zielarskich. Wystarczy zaparzyć herbatę i dodać do niej trochę cynamonu oraz imbiru. Taka mieszanka rozgrzewa i udrażnia górne drogi oddechowe, co szybko przyniesie ulgę.

Maść rozgrzewająca

Znajdziesz ją w swojej aptece. Warto szukać takiej, w której składzie znalazł się eukaliptus, kamfora, sosna lub podobne, rozgrzewające składniki. Maść nanosi się na czoło i skronie, a posmarowane miejsca owija się opaską lub bandażem, żeby utrzymać temperaturę.  To  jeden  ze  skuteczniejszych sposobów na ból zatok.

Inhalacja

Ma na celu rozrzedzenie wydzieliny w nosie i można wykonać ją samemu w domu. Wystarczy pochylić się nad miską z gorącą wodą i zakryć ręcznikiem, by para nie ulatniała się na boki. Co dodać do wody? Wystarczy zwykła sól kuchenna, choć najlepsza jest ta jodowo-bromowa (dostępna w aptece). Zamiast soli można dodać też olejki eteryczne lub zioła – najlepiej rumianek, miętę lub szałwię. Inhalacja ma sens, gdy wykonuje się ją co najmniej raz dziennie.

Nawilżenie mieszkania i zatok

Suche powietrze podrażnia układ oddechowy – szczególnie w zimie, gdy ogrzewanie jest włączone. Zainstaluj zbiorniczki z wodą przy kaloryferze lub zainwestuj w elektryczny nawilżacz powietrza. Do wody możesz dodać olejek lipowy, który rozrzedza wydzielinę w nosie. Sprawdzą się również naturalne preparaty nawilżające. Nie mają przeciwskazań do długotrwałego stosowania, zmniejszają przekrwienie błony śluzowej, likwidują uczucie suchości oraz pieczenie. Składniki takich preparatów pomogą przywrócić śluzówce prawidłowe funkcje fizjologiczne. Ich skład powinien opierać się na produktach naturalnych oraz składnikach łagodzących i nawilżających – wyciągu z alg, kwasie hialuronowym, witaminach czy pantenolu. Ulga gwarantowana!

Przyczynę problemów z zatokami pomoże rozwiązać specjalista. Domowe sposoby świetnie sprawdzają się na „krótką metę”, gdy ból staje się zbyt dokuczliwy. Z powodzeniem można je też łączyć z zaleconym leczeniem farmakologicznym, by powrót do zdrowia był szybszy! ❅

Podziel się wiedzą!