Superfood dla kobiet w każdym wieku!

Dzień kobiet to idealny moment, by nieco zadbać o siebie i swoje zdrowie. Można wyróżnić kilka niesamowitych produktów spożywczych, które są wręcz wskazane dla kobiet w każdym wieku – pomogą zachować nie tylko wigor i zdrowie, ale również spowolnią procesy starzenia.

Żurawina

Zdobywaja uznanie za swoją zdolność do zwalczania nieprzyjemnych infekcji dróg moczowych. Około 10 uncji soku dziennie załatwia sprawę. Ponadto ostatnie badania pokazują, że żurawina może również pomóc w walce z przeziębieniami i pasożytami żołądkowymi, chorobami dziąseł i niektórymi rodzajami raka. Dodaj trochę niesłodzonego soku żurawinowego do koktajli i wykorzystaj suszone jagody do mieszanki płatków zbożowych i muffinek.

Orzechy włoskie

Są bogate w kwasy omega-3, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i podnieść poziom dobrego cholesterolu. Mogą nawet pomóc w depresji i zmniejszyć ryzyko chorób Parkinsona i Alzheimera. Dodaj do sałatki 1/4 szklanki lub spróbuj z pesto.

Fasola

Skromna roślina strączkowa może zapobiegać chorobom serca i rakowi jelita grubego. Bogata w przyjazne dla serca fitoskładniki – fasola jest pełna magnezu, potasu, kwasu foliowego i błonnika. Użyj 1/2 szklanki fasoli pięć do sześciu razy w tygodniu do sałatek, burrito i dipów.

Ryby

Badania nad rybami pokazują, że spożywanie owoców morza bogatych w kwasy omega-3 co najmniej dwa razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko chorób serca. A raporty mówią, że kobiety w wieku rozrodczym i matki karmiące mogą bezpiecznie jeść nawet 12 uncji owoców morza tygodniowo, pod warunkiem, że unikają miecznika, rekina i makreli królewskiej o wysokiej zawartości rtęci; Tuńczyk albacore powinien być ograniczony do 6 uncji tygodniowo.

Pomidory

Naładowane przeciwutleniaczem, likopenem, pomidory i gotowane produkty z pomidorów zapewniają duży zastrzyk zdrowotny (przy 32 miligramach, 1 szklanka sosu do spaghetti wystarcza na dzienne spożycie). Badania pokazują, że kobiety stosujące dietę bogatą w likopen mogą mieć nawet o 50 procent mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi. Przeciwutleniacz może również obniżyć ciśnienie krwi i zły cholesterol, a nawet może zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i wielu nowotworów.❅