Stwórz udany związek. Poznaj 5 faz miłości!

Podziel się wiedzą!

Miłość jest najważniejszym uczuciem  w życiu człowieka. Może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie i tak samo zniknąć. Poznaj jej fazy, by stworzyć i utrzymać owocny związek!

 Miłość przechodzi przez kilka faz, które budują i zacieśniają relacje z partnerem. Ważne jest wspólne zaangażowanie i podążanie w jednym kierunku. Już od samego początku partnerzy budują wzajemne zaufanie, które z czasem staje się fundamentem związku. Ostatecznie miłość przeradza się w przyjaźń i zaczyna wygasać, gdy partnerzy przestają się o siebie starać. To faza związku pustego, która potrafi doprowadzić do zakończenia uczucia lub… odkrycia nowej jakości wspólnego życia.

Faza pierwsza – Zakochanie

Jest to tzw. faza „różowych okularów”. Nie dostrzegamy wad i niedoskonałości partnera. Jest to etap napędzany namiętnością, chociaż krótkotrwały. Zakochanie daje silne uczucie szczęścia. I to właśnie szczęście oraz pozytywne emocje sprawiają, że patrzymy przez pryzmat „różowych okularów”. Co ciekawe – badania dowiodły, że nawet na tym etapie silne emocje nie sprawią, że osoby brzydkie staną się atrakcyjniejsze…

Faza druga – Romantyczne początki

Kolejny etap sterowany namiętnością. To właśnie w tej fazie dążymy do pogłębiania kontaktu z partnerem, wspólnych spotkań, bliskości. Wzrasta zaufanie, następuje pogłębienie intymności. Zaczynamy ufać i dzielić się radościami oraz smutkami. Zakochani wierzą w komplementy od partnera, a to buduje poczucie bezpieczeństwa w związku. Stają się bardziej towarzyscy, mili, otwierają się na świat. Na tym etapie między partnerami pojawia się własna komunikacja, której dowodem są np. zdrobnienia oraz czułe słowa.

Faza trzecia – Związek kompletny

Zaangażowanie jest głównym słowem, który opisuje tę fazę. Związek nasycony emocjonalnie. Partnerzy upodabniają się do siebie, a uczucia i czyny jednego partnera są silnie uzależnione od odczuć drugiego. Wspierają się wzajemnie, kobieta pomaga mężczyźnie w wykonywaniu różnych jego czynności, natomiast  mężczyzna  wspiera  kobietę w rozmowach, zwierzeniach. To prawdziwa miłość.

Faza czwarta – Związek przyjacielski

To najdłuższa faza, która może trwać do końca życia. W momencie wygaśnięcia namiętności pojawia się kolejny etap, czyli związek przyjacielski. Jest to tzw. habituacja czyli „utrata zainteresowania dla obiektów, które straciły status nowości”. To moment, w którym partnerzy muszą włożyć więcej energii w utrzymanie związku, ponieważ na tym etapie może pojawić się niejedna pułapka, np. niepozorna dobroczynność. Partner otaczany dobrem przyzwyczaja się do niego, przestaje je zauważać i… nudzi się. Rutyna sprawia, że zanika zainteresowanie. Jest coraz mniej przyjemności, a ich miejsce może zastąpić przykrość. Wtedy partnerzy dochodzą do wniosku, że są ze sobą z obowiązku. Bardzo ważne jest „uzdrowienie relacji” między partnerami, zachowania niestandardowe, przełamanie rutyny – faza czwarta to bardzo dojrzały związek. Ale pamiętajmy, że bezkonfliktowe rozwiązywanie problemów to również pułapka, która nie pozwoli cieszyć się odkrywaniem siebie od nowa, a tym samym pojednaniem. Kłótnie też umacniają związek.

Faza piąta – Związek pusty

Związek  jest  ciągłym  podtrzymywaniem zaangażowania. Najważniejsze to motywować siebie nawzajem, dbać o intymność, starać się o siebie oraz unikać pokus. Niestety wielu młodych ludzi uważa, że to zbyt trudne i na tym etapie odpuszcza. Związek wchodzi w ostatnią fazę, która kończy się rozstaniem. Można jej uniknąć, ale obie strony muszą tego chcieć i zrozumieć jak cenna jest ich relacja.

Ognista miłość znana z książek obraca się tylko wokół dwóch pierwszych faz, które są najbardziej fascynujące. Powieści romantyczne nie opisują tego, co dzieje się potem. Namiętność zawsze prędzej czy później zaniknie. Przez to miłość, która sama rozkwitała, będzie wymagała pewnych pokładów energii. To od zaangażowania obojga partnerów zależy, czy związek przetrwa. Działanie w pojedynkę to zawsze ślepa uliczka na tej romantycznej drodze.

źródło: „Psychologia Miłości”, B.Wojciszke

Podziel się wiedzą!