Sprytne sposoby na podawanie leków dziecku

Podziel się wiedzą!

Choć coraz więcej leków dla dzieci ma przyjemny smak owoców, to mali pacjenci bywają kapryśni. W końcu czopek wygląda strasznie, krople do oczu  są  przerażające,  a  niektóre tabletki – niesmaczne. Na wszystko znajdzie się jednak sposób!

Podanie  lekarstwa  na  siłę  jest  smutną ostatecznością, ale przecież jest tyle sposobów na to, by zażywanie leków przez milusińskich stało się przyjemną zabawą. Na początek trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach. Połykanie tabletek na pusty żołądek to kiepski pomysł, a do popijania najlepiej używać wody lub herbaty. Mali pacjenci do około 5 roku życia mogą mieć też problem z połykaniem niektórych tabletek, dlatego warto je po prostu rozdrobnić. Uwaga – niektóre leki mogą ograniczać działanie innych. Szczegóły zawsze są rozpisane na ulotce dołączonej do opakowania. Ponadto środków oddziaływujących na śluzówkę lepiej nie podawać dłużej niż tydzień – mogą uszkodzić śluzówkę, a skoro nie widać poprawy, to trzeba udać się do lekarza. Ale jak przekonać maluchy, by w ogóle przyjęły lekarstwo?

NAGRADZANIE

O ile metoda karania nie sprawdza się w każdej dziedzinie życia, to nagradzanie bardzo często jest skuteczne. Nagrody mogą być naprawdę różne – od słodyczy, poprzez kolorowanki i gazetki dla dzieci, a na wyjściu do zoo, czy kina kończąc. Byle z rozwagą, bo takie leczenie z nagrodami potrafi pochłonąć majątek… W przypadku kilku leków lepiej zacząć od tych najsmaczniejszych. Wtedy dziecko się nie zniechęci już na samym początku. Dobrze też, gdy w międzyczasie zainteresuje się je jakimś filmem lub fotografią. 

TABLETKI

Pomysłów na zażywanie tabletek jest chyba tyle, ile rodzajów preparatów. Bardzo popularne jest wspomaganie się słodyczami. Lek można pokruszyć i włożyć do cukierka, albo obsypać nim lizak. Ciekawy pomysł to też użycie budyniu lub słodkiego soku do herbaty z cząstkami tabletki. Wtedy smak przestaje być taki groźny. 

KROPLE DO OCZU

Zamykanie powiek to odruch fizjologiczny, dlatego ciężko go powstrzymać. Krople dla dzieci są przerażające, ale zanim ostatecznością stanie się użycie siły, to warto poeksperymentować. Niech maluch nie patrzy w zakraplacz – można w międzyczasie pokazać mu zabawkę lub obrazek, by się na nim skupił i w międzyczasie zakropić oko. 

SYROPY

Czasem przyjęcie całej, jednej dawki jest trudne. Można ją podzielić na kilka mniejszych i pomiędzy dać dziecku do zagryzienia coś słonego, np. chrupka. Wtedy syrop stanie się słodszy. Do podawania najlepiej używać płaskiej łyżeczki, z której łatwo jest zlizać syrop. W przypadku mniejszych dzieci sprawdzi się strzykawka lub zakraplacz.

CZOPKI

Podanie czopka niestety zawsze jest trudne. Warto zainteresować czymś dziecko, by w międzyczasie odwrócić jego uwagę. Czopek należy ogrzać w dłoniach, a okolice odbytu posmarować wazeliną.

Podziel się wiedzą!