Sprawdzone sposoby na walkę z alergią u dzieci

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 Alergia jest wyjątkowo uciążliwa szczególnie dla dzieci. Katar męczy, a obrzęk błony śluzowej skutecznie utrudnia oddychanie. Zastosuj roztwór wody morskiej lub soli mineralnych, by pomóc dziecku w walce z alergią!

 Nos to nie tylko proces oddychania, ale również odporność. Z czego to wynika? Błona śluzowa wytwarza wydzielinę. Osadzają się na niej drobnoustroje, alergeny oraz zanieczyszczenia, które są usuwane przez ruchome rzęski na zewnątrz. To pierwsza linia obrony organizmu i reakcja na infekcję lub alergię. Niestety ten przemyślany mechanizm potrafi zawodzić. Długotrwałe zakatarzenie, np. podczas alergii, może doprowadzić do uszkodzenia śluzówki. Jak odpowiednio zadbać o higienę małego nosa dzięki roztworowi wody morskiej lub soli mineralnych?

Alergia u noworodków

W przypadku kilkumiesięcznych maluchów odpowiednia higiena nosa to priorytet. Pociechy przez kilka miesięcy od urodzenia oddychają wyłącznie nosem. Ponadto nie są w stanie samodzielnie go oczyścić, a przesuszona błona śluzowa może ulec obrzękowi i w mgnieniu oka utrudnić oddychanie. Efekt? Maluch traci apetyt, gorzej śpi i płacze. Roztwór soli mineralnych można stosować już od 1 dnia życia. Nawilży śluzówkę i wypłucze zalegającą wydzielinę.

Kilkuletnie  dzieci  wymagają pomocy

Kilkuletnie dzieci nie potrafią wydmuchać nosa, dlatego muszą zdać się na pomoc rodziców. Także w tym przypadku sprawdzi się roztwór wody morskiej lub soli mineralnych. Przepłucze kanały nosowe i pomoże w usunięciu zalegającej wydzieliny. Oddychanie stanie się prostsze, a alergia mniej dotkliwa.

Bogactwo mikroelementów

Woda morska działa podobnie do soli fizjologicznej – nie powoduje podrażnień i nie uszkadza błony śluzowej nosa. Przy okazji ma asa w rękawie – mikroelementy. Zawarte składniki wspomagają procesy obronne i zmniejszają intensywność kataru. Mangan działa antyalergicznie, a miedź przeciwbakteryjnie. 

Rozrzedzenie wydzieliny


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Podczas alergii katar początkowo jest rzadki. Później mocno gęstnieje, ponieważ układ śluzowo-rzęskowy zostaje upośledzony. Wtedy oddychanie staje się jeszcze trudniejsze, a błona śluzowa może zostać nieodwracalnie uszkodzona. Roztwór wody morskiej  lub soli mineralnych świetnie sprawdza się podczas rozrzedzania gęstej wydzieliny, co ułatwia odprowadzanie alergenów na zewnątrz organizmu.

Wilgotność w pomieszczeniu

Prócz płukania nosa, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Powinna wahać się w przedziale 55-65 %. Zarówno wyższa, jak i niższa jest szkodliwa. W pierwszym przypadku mogą się rozwijać drobnoustroje, które zwiększą ryzyko alergii (np. grzyby). Z kolei wilgotności niższa niż 40%  wysusza śluzówkę oraz upośledza mechanizm samooczyszczania nosa.

Klimatyzacja

Klimatyzacja mocno wysusza powietrze i często jest siedliskiem  drobnoustrojów,  które  mogą powodować reakcje alergiczne u dzieci. Lepiej dmuchać na zimne i nie używać jej często przy swoich pociechach – to pomoże w zachowaniu odpowiedniej higieny nosa.

Leki na katar

Katar pojawia się, gdy organizm zaczyna walczyć z  patogenami.  Uwalnia  wtedy  histaminę, prostaglandyny, czy leukotrieny, a efektem jest stan zapalny. Krótkotrwały nie jest groźny – w końcu umożliwia  pozbycie  się  drobnoustrojów. W przypadku alergii przeważnie trwa długi czas, ale intensywne stosowanie leków na katar mija się z celem. Zahamowane zostają tylko objawy. Wiele kropli obkurcza naczynia krwionośne i przesusza śluzówkę, która i tak jest już w złej kondycji. Przez to organizm stanie się jeszcze bardziej podatny na patogeny.

Płukanie nosa

Przewlekły katar wywołują alergeny. Najlepiej pozbyć się ich z jamy nosowej. Roztwór wody morskiej lub soli mineralnych z łatwością je wypłucze, dzięki czemu maluch nie będzie musiał walczyć z intensywnym katarem. Oddychanie stanie się łatwiejsze, a alergia mniej uciążliwa.

Roztwory dostępne w aptekach świetnie sprawdzają się podczas dbania o higienę dziecięcego nosa w przebiegu alergii. Są bezpieczne nawet dla noworodków, zawarte mikroelementy działają antyalergicznie, a nos zostaje oczyszczony. I to w naturalny sposób! ✿

Podziel się wiedzą!