Sprawdzone sposoby na walkę z alergią u dzieci

Podziel się wiedzą!

 Alergia jest wyjątkowo uciążliwa szczególnie dla dzieci. Katar męczy, a obrzęk błony śluzowej skutecznie utrudnia oddychanie. Zastosuj roztwór wody morskiej lub soli mineralnych, by pomóc dziecku w walce z alergią!

 Nos to nie tylko proces oddychania, ale również odporność. Z czego to wynika? Błona śluzowa wytwarza wydzielinę. Osadzają się na niej drobnoustroje, alergeny oraz zanieczyszczenia, które są usuwane przez ruchome rzęski na zewnątrz. To pierwsza linia obrony organizmu i reakcja na infekcję lub alergię. Niestety ten przemyślany mechanizm potrafi zawodzić. Długotrwałe zakatarzenie, np. podczas alergii, może doprowadzić do uszkodzenia śluzówki. Jak odpowiednio zadbać o higienę małego nosa dzięki roztworowi wody morskiej lub soli mineralnych?

Alergia u noworodków

W przypadku kilkumiesięcznych maluchów odpowiednia higiena nosa to priorytet. Pociechy przez kilka miesięcy od urodzenia oddychają wyłącznie nosem. Ponadto nie są w stanie samodzielnie go oczyścić, a przesuszona błona śluzowa może ulec obrzękowi i w mgnieniu oka utrudnić oddychanie. Efekt? Maluch traci apetyt, gorzej śpi i płacze. Roztwór soli mineralnych można stosować już od 1 dnia życia. Nawilży śluzówkę i wypłucze zalegającą wydzielinę.

Kilkuletnie  dzieci  wymagają pomocy

Kilkuletnie dzieci nie potrafią wydmuchać nosa, dlatego muszą zdać się na pomoc rodziców. Także w tym przypadku sprawdzi się roztwór wody morskiej lub soli mineralnych. Przepłucze kanały nosowe i pomoże w usunięciu zalegającej wydzieliny. Oddychanie stanie się prostsze, a alergia mniej dotkliwa.

Bogactwo mikroelementów

Woda morska działa podobnie do soli fizjologicznej – nie powoduje podrażnień i nie uszkadza błony śluzowej nosa. Przy okazji ma asa w rękawie – mikroelementy. Zawarte składniki wspomagają procesy obronne i zmniejszają intensywność kataru. Mangan działa antyalergicznie, a miedź przeciwbakteryjnie. 

Rozrzedzenie wydzieliny

Podczas alergii katar początkowo jest rzadki. Później mocno gęstnieje, ponieważ układ śluzowo-rzęskowy zostaje upośledzony. Wtedy oddychanie staje się jeszcze trudniejsze, a błona śluzowa może zostać nieodwracalnie uszkodzona. Roztwór wody morskiej  lub soli mineralnych świetnie sprawdza się podczas rozrzedzania gęstej wydzieliny, co ułatwia odprowadzanie alergenów na zewnątrz organizmu.

Wilgotność w pomieszczeniu

Prócz płukania nosa, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Powinna wahać się w przedziale 55-65 %. Zarówno wyższa, jak i niższa jest szkodliwa. W pierwszym przypadku mogą się rozwijać drobnoustroje, które zwiększą ryzyko alergii (np. grzyby). Z kolei wilgotności niższa niż 40%  wysusza śluzówkę oraz upośledza mechanizm samooczyszczania nosa.

Klimatyzacja

Klimatyzacja mocno wysusza powietrze i często jest siedliskiem  drobnoustrojów,  które  mogą powodować reakcje alergiczne u dzieci. Lepiej dmuchać na zimne i nie używać jej często przy swoich pociechach – to pomoże w zachowaniu odpowiedniej higieny nosa.

Leki na katar

Katar pojawia się, gdy organizm zaczyna walczyć z  patogenami.  Uwalnia  wtedy  histaminę, prostaglandyny, czy leukotrieny, a efektem jest stan zapalny. Krótkotrwały nie jest groźny – w końcu umożliwia  pozbycie  się  drobnoustrojów. W przypadku alergii przeważnie trwa długi czas, ale intensywne stosowanie leków na katar mija się z celem. Zahamowane zostają tylko objawy. Wiele kropli obkurcza naczynia krwionośne i przesusza śluzówkę, która i tak jest już w złej kondycji. Przez to organizm stanie się jeszcze bardziej podatny na patogeny.

Płukanie nosa

Przewlekły katar wywołują alergeny. Najlepiej pozbyć się ich z jamy nosowej. Roztwór wody morskiej lub soli mineralnych z łatwością je wypłucze, dzięki czemu maluch nie będzie musiał walczyć z intensywnym katarem. Oddychanie stanie się łatwiejsze, a alergia mniej uciążliwa.

Roztwory dostępne w aptekach świetnie sprawdzają się podczas dbania o higienę dziecięcego nosa w przebiegu alergii. Są bezpieczne nawet dla noworodków, zawarte mikroelementy działają antyalergicznie, a nos zostaje oczyszczony. I to w naturalny sposób! ✿

Podziel się wiedzą!