Sprawdzone sposoby na lepszy kontakt z dzieckiem

Podziel się wiedzą!

Pociechy czasem bywają nieznośne, przez co kontakt rodziców z dziećmi może się trochę ochłodzić. Co zrobić, by tak się nie stało?

Małe dzieci – mały problem. A co z dużymi? Wiek dojrzewania to dla dzieci prawdziwy przełom i czasem trudno rozpoznać własną pociechę, bo charakter tak bardzo się zmienia. Ma na to wpływ wiele czynników – od środowiska, po ekscytującą możliwość podejmowania własnych decyzji. Różnice poglądów często powodują konflikty, ale nie poddawaj się – na wszystko znajdzie się sposób!

Nie krytykuj dziecka, tylko jego zachowanie

Najważniejszy jest spokój i stanowczość. Krytykowanie dziecka nic nie da, a nawet może wpłynąć na jego samoocenę oraz zaognić konflikt. Znacznie lepszy efekt daje krytyka zachowania. Twój wychowanek dokucza innym dzieciom, albo jest nieposłuszny? Powiedz mu o tym!

Chwal za wszystko, co dobre

Zarówno kara jak i nagroda dają pewien efekt wychowawczy. Mimo tego zdecydowanie łatwiej umocnić konkretne zachowanie dziecka dzięki pochwałom – są przyjemniejsze. Pamiętaj jednak, żeby chwalić nie tylko za osiągnięty efekt. Nie wszystko się udaje, a ważne są też same chęci oraz dobra wola.

Podbuduj jego ego

Twoje dziecko chce poczuć się ważne? Pozwól mu na to! Powierz mu jakieś zadanie do zrealizowania lub daj decyzję do podjęcia. Oboje na tym skorzystacie. 

Nie przekonuj go do swoich racji

Każdy ma prawo do własnego zdania – dziecko również. Czas zweryfikuje kto był bliżej prawdy i pozwoli wyciągnąć wnioski. W końcu człowiek uczy się na błędach, a to jedna z najlepszych lekcji. Wasz kontakt będzie dzięki temu lepszy, ponieważ dziecko będzie świadome, że ma prawo mieć odmienne zdanie, które zaakceptujesz.

Rozmawiaj

Rozmowa to podstawa – kształtowała nawet losy historii. Ważne, by była szczera. Nie wprowadzaj tematów tabu, rozmawiaj często i o wszystkim. Dzięki temu dziecko powie Ci o swoich prawdziwych problemach oraz zbliży się do Ciebie.

Mów, że kochasz

Kiedy ostatnio Twoje dziecko usłyszało od Ciebie, że je kochasz? To proste słowo, które zarazem może być trudne do wymówienia. Tymczasem zbliża ludzi i pozwala stworzyć silną więź.

Podziel się wiedzą!