Sposoby na zdrowszy sen

Podziel się wiedzą!

Sen jest kluczem do lepszego zdrowia oraz energii w ciągu dnia. Jego brak może doprowadzić do problemów nie tylko fizycznych, ale i psychicznych. Odpowiednia dieta pomoże lepiej wypocząć.

Seniorzy zwykle śpią krócej i w 44% przypadków pojawiają się objawy nocnych bezsenności minimum kilka razy w tygodniu. Winowajcą często jest zbyt niski poziom melatoniny. Niektóre przekąski przed snem dostarczają składniki odżywcze, które pomogą zasnąć.

Owoce

Ciekawe właściwości posiadają banany. Zawierają dużo sodu, magnezu i tryptofanu – ten ostatni związek jest aminokwasem, który pomaga zasnąć. Mózg przekształca go w serotoninę i nasenną melatoninę. Podobne, choć nie tak mocne właściwości mają jabłka, morele i brzoskwinie.

Węglowodany

One również odprężają. Na sen dobrze wpływa porcja słodkiego puree z miodem. Równie dobrze można też sięgnąć po płatki owsiane, jaśmin lub ryż – wszystkie te produkty podwyższą poziom tryptofanu, które zostanie przekształcony m.in. w melatoninę. 

Chude białko

Ważne jest, by białko było chude i o małej zawartości tłuszczu – lepiej nie smażyć nic na głębokim oleju. Zamiast tego wystarczy banan z odrobiną masła orzechowego, jajko na grzance pełnoziarnistej lub chudy ser z krakersami. Taka przekąska ułatwi zaśnięcie.

Nienasycone tłuszcze

Mają zbawienny wpływ nie tylko na serce, ale również na zdrowy sen, ponieważ podwyższają poziom serotoniny i melatoniny. Gdzie można znaleźć zdrowe tłuszcze nienasycone? Daleko szukać nie trzeba – awokado, orzechy lub pistacje. Uważaj na tłuszcze trans i nasycone! Działają dokładnie odwrotnie i spłycają sen.

Ciepłe napoje

Kilka napojów szczególnie pomaga w zasypianiu. Ciepłe mleko z miodem odpręża i dostarcza tryptofanu. Świetnie sprawdzają się również bezkofeinowe herbatki ziołowe z rumianku, mięty lub korzenia kozłka. 

Skoro wiadomo już co warto zjeść przed snem, to teraz warto przyjrzeć się jeszcze bliżej produktom, które lepiej unikać, ponieważ wywierają negatywny wpływ na odpoczynek:

  • tłusta i pikantna żywność, która pobudza i obciąża układ pokarmowy
  • zbyt duże ilości białka ciężkiego do strawienia
  • nadmierna ilość słodyczy stymulująca powstawanie insuliny (szczególnie czekolady)
  • alkohol, ponieważ mimo pozornej senności znacznie pogarsza jakość odpoczynku
  • zbyt duże porcje jedzenia

Przy okazji wszelkie pokarmy płynne lepiej przyjmować minimum 90 minut przed snem, ponieważ mogą pobudzić powstawanie moczu i zmusić do pobudki w środku nocy. Przestrzegając tych wszystkich porad masz szansę obudzić się rano pełnym energii! ❅

Podziel się wiedzą!