Sposoby na wzmocnienie włosów

Podziel się wiedzą!

Słabe i wypadające włosy to zmora wielu osób. Na szczęście świat farmacji oraz kosmetologia poszły do przodu, dzięki czemu bujna fryzura wcale nie musi pójść w niepamięć! W takim razie od czego zacząć?

Ogranicz stylizację włosów

Zbyt ciasne warkocze oraz agresywne preparaty do stylizacji osłabiają mieszki włosowe, co skutkuje mniej bujną fryzurą. Ograniczenie czasu z lokówką i suszarką w dłoni, a także aplikowanie odżywek często rozwiązuje problem.

Wyluzuj się

Łatwo powiedzieć – trudno zrobić. Jednak to właśnie stres może spowodować duże spustoszenie na głowie. Cykl życia włosów zostaje przez niego zaburzony, a winowajcą są najczęściej różne traumy – wypadek samochodowy czy śmierć bliskiej osoby. Włosy zaczynają przerzedzać się zwykle po 3-6 miesiącach od stresującego zdarzenia.

Zadbaj o odpowiedni poziom witamin

Chodzi tutaj szczególnie o dwie witaminy – A oraz B. Zbyt wysoki poziom tej pierwszej sprzyja wypadaniu włosów. W taki sam sposób działa niedobór witaminy B. Proces tego typu łysienia jest odwracalny – wystarczy odpowiednio zbilansować suplementację.

Zlikwiduj niedobór białka

Zarówno nadmiar białka, jak i jego niedobór mają kiepskie skutki. W przypadku zbyt niskiej ilości protein organizm zmienia niektóre procesy metaboliczne – z zamknięciem tempa wzrostu włosów włącznie. Takie zjawisko może się przydarzyć w czasie do 3 miesięcy od momentu spadku spożycia odpowiedniej ilości białka. Właśnie dlatego warto uważać podczas diety wegetariańskiej.

Wypróbuj preparaty do smarowania

W aptekach dostępne są preparaty do stosowania miejscowego. Jednym ze związków stymulujących jest kopexil, który występuje pod nazwą aminexil. Szkielet tej substancji czynnej jest wykorzystywany w lekach przeciw nadciśnieniu. Jeden z koncernów kosmetycznych opracował nową formę cząsteczki, która jest bezpieczniejsza dla osób bez problemów z układem krążenia i która zwiększa przeżywalność mieszków włosowych. Dzięki temu liczba włosów w fazie wzrostowej przeważa nad tymi w fazie spoczynkowej. Substancją wykorzystywaną przeciw łysieniu jest również Minoksydyl, zalecany mężczyznom (u kobiet wyższe dawki mogą wywołać owłosienie w nieporządanych miejscach). Stosowany miejscowo zwiększa przepływ krwi w skórze głowy podczas łysienia androgennego, co ostatecznie pobudza porost włosów. Preparaty ze składnikami aktywnymi trzeba stosować regularnie – po odstawieniu łysienie od razu powraca. Niektóre produkty wspomagające są też dostępne w postaci tabletek – chodzi tu głównie o te ze skrzypem lub finasterydem. Ten ostatni zatrzymuje wypadanie włosów u mężczyzn, ale niestety obniża libido…

Zaufaj naturze

Dużo bezpieczniejsze są preparaty naturalne, których przybywa na rynku. Małą rewolucją jest choćby ekstrakt z korzeni włośnikowych bazylii. Do tej pory był stosowany głównie w farmacji, a teraz trafił również do kosmetyków. W jaki sposób uzyskuje się ekstrakt? W laboratorium liść bazylii zostaje zainfekowany bakteriami Agrobacterium rhizogenes co sprawia, że włośniki zaczynają wzrastać. Następnie bakteria zostaje zwalczona, a drobne korzenie powiększają i umacniają się. Na koniec pozyskiwany jest z nich ekstrakt. Co dobrego robi z włosami? Przede wszystkim świetnie sprawdza się w przypadku łysienia androgenowego, które dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ekstrakt wpływa na zagęszczenie włosów, wzmacnia je i zapobiega wypadaniu. Źródło problemu nie jest ważne, ponieważ badania udowodniły, że pomaga zarówno przy wypadaniu włosów, które jest spowodowane osłabieniem organizmu, jak i czynnikami środowiskowymi oraz genetyczno-hormonalnymi. Ekstrakt może być łączony z innymi, wspomagającymi składnikami, np. kreatyną, jedwabiem czy olejem arganowym. Dzięki temu naturalna kuracja jest skuteczniejsza, a sposobów na wzmocnienie włosów jest na tyle dużo, że z pewnością każdy odnajdzie najlepszy dla siebie. ❀

Podziel się wiedzą!