Sposoby na wzmocnienie włosów

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Słabe i wypadające włosy to zmora wielu osób. Na szczęście świat farmacji oraz kosmetologia poszły do przodu, dzięki czemu bujna fryzura wcale nie musi pójść w niepamięć! W takim razie od czego zacząć?

Ogranicz stylizację włosów

Zbyt ciasne warkocze oraz agresywne preparaty do stylizacji osłabiają mieszki włosowe, co skutkuje mniej bujną fryzurą. Ograniczenie czasu z lokówką i suszarką w dłoni, a także aplikowanie odżywek często rozwiązuje problem.

Wyluzuj się

Łatwo powiedzieć – trudno zrobić. Jednak to właśnie stres może spowodować duże spustoszenie na głowie. Cykl życia włosów zostaje przez niego zaburzony, a winowajcą są najczęściej różne traumy – wypadek samochodowy czy śmierć bliskiej osoby. Włosy zaczynają przerzedzać się zwykle po 3-6 miesiącach od stresującego zdarzenia.

Zadbaj o odpowiedni poziom witamin


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Chodzi tutaj szczególnie o dwie witaminy – A oraz B. Zbyt wysoki poziom tej pierwszej sprzyja wypadaniu włosów. W taki sam sposób działa niedobór witaminy B. Proces tego typu łysienia jest odwracalny – wystarczy odpowiednio zbilansować suplementację.

Zlikwiduj niedobór białka

Zarówno nadmiar białka, jak i jego niedobór mają kiepskie skutki. W przypadku zbyt niskiej ilości protein organizm zmienia niektóre procesy metaboliczne – z zamknięciem tempa wzrostu włosów włącznie. Takie zjawisko może się przydarzyć w czasie do 3 miesięcy od momentu spadku spożycia odpowiedniej ilości białka. Właśnie dlatego warto uważać podczas diety wegetariańskiej.

Wypróbuj preparaty do smarowania

W aptekach dostępne są preparaty do stosowania miejscowego. Jednym ze związków stymulujących jest kopexil, który występuje pod nazwą aminexil. Szkielet tej substancji czynnej jest wykorzystywany w lekach przeciw nadciśnieniu. Jeden z koncernów kosmetycznych opracował nową formę cząsteczki, która jest bezpieczniejsza dla osób bez problemów z układem krążenia i która zwiększa przeżywalność mieszków włosowych. Dzięki temu liczba włosów w fazie wzrostowej przeważa nad tymi w fazie spoczynkowej. Substancją wykorzystywaną przeciw łysieniu jest również Minoksydyl, zalecany mężczyznom (u kobiet wyższe dawki mogą wywołać owłosienie w nieporządanych miejscach). Stosowany miejscowo zwiększa przepływ krwi w skórze głowy podczas łysienia androgennego, co ostatecznie pobudza porost włosów. Preparaty ze składnikami aktywnymi trzeba stosować regularnie – po odstawieniu łysienie od razu powraca. Niektóre produkty wspomagające są też dostępne w postaci tabletek – chodzi tu głównie o te ze skrzypem lub finasterydem. Ten ostatni zatrzymuje wypadanie włosów u mężczyzn, ale niestety obniża libido…

Zaufaj naturze

Dużo bezpieczniejsze są preparaty naturalne, których przybywa na rynku. Małą rewolucją jest choćby ekstrakt z korzeni włośnikowych bazylii. Do tej pory był stosowany głównie w farmacji, a teraz trafił również do kosmetyków. W jaki sposób uzyskuje się ekstrakt? W laboratorium liść bazylii zostaje zainfekowany bakteriami Agrobacterium rhizogenes co sprawia, że włośniki zaczynają wzrastać. Następnie bakteria zostaje zwalczona, a drobne korzenie powiększają i umacniają się. Na koniec pozyskiwany jest z nich ekstrakt. Co dobrego robi z włosami? Przede wszystkim świetnie sprawdza się w przypadku łysienia androgenowego, które dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ekstrakt wpływa na zagęszczenie włosów, wzmacnia je i zapobiega wypadaniu. Źródło problemu nie jest ważne, ponieważ badania udowodniły, że pomaga zarówno przy wypadaniu włosów, które jest spowodowane osłabieniem organizmu, jak i czynnikami środowiskowymi oraz genetyczno-hormonalnymi. Ekstrakt może być łączony z innymi, wspomagającymi składnikami, np. kreatyną, jedwabiem czy olejem arganowym. Dzięki temu naturalna kuracja jest skuteczniejsza, a sposobów na wzmocnienie włosów jest na tyle dużo, że z pewnością każdy odnajdzie najlepszy dla siebie. ❀

Podziel się wiedzą!