Sposoby na usta idealne

Podziel się wiedzą!

Suche i spierzchnięte usta nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również powodują wyraźny dyskomfort. Domowe sposoby mogą jednak sprawić, że z powrotem zaczną wyglądać zdrowo i ponętnie!

Nabłonek pokrywający wargi jest bardzo delikatny, dlatego usta są skłonne do podrażnień oraz przesuszania. Prawie zupełny brak gruczołów dodatkowo zwiększa podatność na czynniki środowiskowe, a cienka warstwa lipidowa jest nieustannie ścierana podczas jedzenia. Negatywny wpływ na wargi ma przede wszystkim promieniowanie UV, skrajne temperatury, wiatr oraz niska wilgotność powietrza. Właśnie dlatego lepiej unikać poniższych czynników drażniących:

  • obgryzania skórek, które doprowadzają do powstania drobnych ran,
  • długotrwałej ekspozycji na mróz, upał lub wiatr,
  • kontaktu ust z preparatami zawierającymi alkohol (np. niektóre płyny do płukania jamy ustnej),
  • pikantnych, słonych i gorących potraw.

Kondycję warg na szczęście szybko można poprawić z pomocą domowych sposobów, dzięki czemu znowu zaczną wyglądać zdrowo i kusząco.

Miód

Wystarczy nałożyć go na wargi i pozostawić tak na około 20-30 minut. Miód odżywia oraz regeneruje, a ponadto posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Ponadto witaminowa bomba pozwoli uzupełnić niedobory. Po spłukaniu takiej maseczki usta natychmiast zyskają zdrowy wygląd.

Olejek z drzewa herbacianego z żelem aloesowym

Należy połączyć oba składniki, by otrzymać ciekawy i regenerujący balsam. Aloes jest ceniony za swoje właściwości łagodzące, a olejek z drzewa herbacianego działa przeciwzapalnie, przyspieszając gojenie. To wyjątkowo skuteczna mieszanka.

Olej kokosowy

Przynosi najlepsze efekty, gdy stosuje się go kilka razy dziennie. Tworzy szczelną warstwę, która zabezpiecza wargi przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi i odżywia. Dzięki temu soczysta czerwień ust szybciej powróci.

Ocet jabłkowy

Zadziała jak naturalny peeling enzymatyczny i pomoże pozbyć się przesuszonej warstwy komórek z warg. Pamiętaj by koniecznie zastosować preparat nawilżający po takim zabiegu. 

Peeling mechaniczny

Można go zrobić z wykorzystaniem gruboziarnistego cukru. W aptekach i sklepach kosmetycznych znajdują się również specjalne pomadki peelingujące, zawierające np. naturalne drobinki ksylitolu, czyli cukru brzozowego. Ma właściwości złuszczające oraz wygładzające. O odpowiednie nawilżenie po peelingu zadba np. olej słonecznikowy lub oliwa z oliwek, które zregenerują spierzchnięte usta. Silne właściwości pielęgnacyjne posiada również wosk pszczeli, masło karite i olej rycynowy – regenerują delikatny naskórek, zapobiegając wysychaniu i pękaniu.

Wcale nie trzeba wyszukanych metod, by usta znowu zaczęły wyglądać zdrowo i atrakcyjnie. Chwila pielęgnacji każdego dnia sprawi, że pewność siebie wzrośnie, a dyskomfort przestanie dokuczać. ✸

Podziel się wiedzą!