Sposoby na pokonanie jesiennego lenistwa i braku energii do działania

Podziel się wiedzą!

Potrzebujesz leniwego dnia? Zdarza się najlepszym z nas. W tych pracowitych czasach od czasu do czasu chwila luzu jest bardzo potrzebne. Ale jeśli okaże się, że częściej uskuteczniasz leniwe dni i masz problemy z załatwianiem spraw, może to oznaczać, że coś się dzieje. Brak pasji do pracy, przytłaczająca lista rzeczy do zrobienia, a nawet stan zdrowia to tylko niektóre z rzeczy, które mogą przeszkadzać w dążeniu do osiągnięcia celu. Jak powstrzymać lenistwo i jesienny brak zapału do działania?

Spraw, aby Twoje cele były możliwe do osiągnięcia

Wyznaczanie nierealistycznych celów i przyjmowanie na siebie za dużo może prowadzić do wypalenia. Chociaż nie jest to potwierdzona diagnoza kliniczna, objawy wypalenia są rozpoznawane przez lekarzy. Wypalenie zawodowe może powodować wyczerpanie, utratę zainteresowania i motywacji oraz tęsknotę za ucieczką. Unikaj przeciążenia, wyznaczając mniejsze, możliwe do osiągnięcia cele, które zaprowadzą Cię tam, gdzie chcesz, bez przytłaczania Cię po drodze.

Używaj pozytywnych zamiast negatywnych wypowiedzi

Negatywne mówienie o sobie może zniweczyć Twoje wysiłki, aby załatwić sprawę w każdym aspekcie życia. Wmawianie sobie, że jesteś leniwą osobą, jest formą negatywnej rozmowy z samym sobą. Możesz powstrzymać swój negatywny głos, ćwicząc pozytywną rozmowę wewnętrzną. Zamiast mówić: „Nie da się tego zrobić”, powiedz: „Zrobię wszystko, żeby to się udało”.

Stwórz plan działania

Planowanie może ułatwić osiągnięcie celu. Bądź realistą – oceń ile czasu, wysiłku i innych czynników potrzeba, aby osiągnąć cel i stwórz plan działania. Posiadanie planu zapewni kierunek i pewność siebie, które mogą pomóc, nawet jeśli po drodze napotkasz przeszkodę.

Poproś o pomoc

Wiele osób uważa, że ​​proszenie o pomoc jest oznaką słabości. Ale brak prośby o pomoc może narazić Cię na porażkę. W 2018 badacze stwierdzili, że osoby, które nie proszą współpracowników o pomoc, były bardziej narażone na niezadowolenie ze swojej pracy i osiągały gorsze wyniki. Byli też mniej przychylnie odbierani przez pracodawców. Proszenie o pomoc zwiększa Twoje szanse na sukces i pomaga nawiązać kontakt z innymi, którzy mogą Cię zachęcić i zmotywować.

Unikaj rozpraszania się

Wszyscy mamy swoje ulubione rozrywki, do których zwracamy się, gdy po prostu nie mamy ochoty wykonywać jakiegoś zadania, np. przeglądanie mediów społecznościowych, czy zabawa ze zwierzakiem. Znajdź sposoby, aby utrudnić rozproszenie uwagi. Np. poprzez znalezienie cichego miejsca do pracy (biblioteki lub pustego pokoju), lub użycie aplikacji do blokowania stron, które przewijasz bezmyślnie, gdy powinieneś być w trakcie wykonywania zadań.

Spraw, by żmudne zadania były zabawą

Unikamy prac, które uważamy za nudne lub uciążliwe. Prace takie jak czyszczenie rynien czy łazienki nigdy nie będą sprawiać wiele radości, ale możesz sprawić, że będą przyjemniejsze. Spróbuj posłuchać muzyki lub podcastu albo uruchom monitor aktywności, aby sprawdzić, ile kalorii spalasz lub ile kroków wykonujesz podczas wykonywania tych zadań.

Nagradzaj siebie

Wykonanie pracy jest nagrodą samą w sobie, ale niektórzy ludzie kierują się nagrodami zewnętrznymi. Skoncentruj się na tym, co zyskasz na zrobieniu czegoś, np. zbliżysz się do awansu lub nagrodź siebie za dobrze wykonaną pracę (choćby czekoladką). Świętuj koniec wielkiego projektu wieczornym wyjściem lub zaproś przyjaciół na drinka po całym dniu sprzątania.

Lenistwo możesz też pokonać zdrowym trybem życia. Jeśli chodzi o to, jak zatrzymać tendencję do „nicnierobienia”, najlepszym sposobem może być wprowadzenie zdrowych zmian:

  • jedz pokarmy wysokobiałkowe, które ustabilizują poziom cukru i pomogą pozbyć się zmęczenia (jogurty, migdały, jaja, ryby),
  • unikaj potraw słodkich oraz wysokotłuszczowych, które „wysysają” energię, ponieważ długo się trawią,
  • zadbaj o chociaż kilka minut ćwiczeń dziennie,
  • śpij i odpoczywaj,
  • postaraj się obniżyć poziom stresu,
  • pij dużo wody, zadbaj o nawodnienie.
Podziel się wiedzą!