Pretty smiling blonde woman in hat having fun outdoor

Sposoby na piękny uśmiech

Podziel się wiedzą!

Cytrusy, krakersy, a nawet ogórki konserwowe – to produkty, które mogą sprawić, że Twój uśmiech straci blask. Co jeść, a czego unikać, by rzadziej odwiedzać dentystę?

Zapobieganie problemom to najlepsze lekarstwo na piękny i zdrowy uśmiech. W takim razie jak to robić? Najlepiej zacząć od systematycznego szczotkowania oraz nitkowania zębów, choć jedzenie też pomoże uniknąć ubytków. Czego lepiej unikać?

Cytrusy

Są bogatym źródłem witaminy C, ale niestety nie mają najlepszego wpływu na zęby. Sok z cytrusów doprowadza do erozji szkliwa – największe szkody powodują grejpfruty oraz cytryna. Z kolei najbezpieczniejszy jest sok z pomarańczy. 

„Klejące” cukierki

Chodzi tu głównie o popularne „mordoklejki” – cukierki do żucia z toffi, karmelki oraz inne tego typu. Bardzo długo utrzymują się na zębach oraz pomiędzy nimi, przez co stają się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Drobnoustroje zmieniają cukier w kwas, który niszczy szkliwo oraz powoduje próchnicę. „Twarde” słodycze też mają swoje mroczne strony – landrynki bardzo długo rozpuszczają się w ustach co sprzyja rozwojowi bakterii, a niektóre cukierki są kwaśne przez co działają podobnie do owoców cytrusowych.

Ogórki konserwowe i kiszone

Kwas zawarty w ogórkach co prawda wspomaga trawienie, ale za to skutecznie niszy szkliwo zębów. Szanse na problemy z uzębieniem wzrastają nawet o 85%. Umiar w jedzeniu kiszonych i konserwowych produktów pozwoli jednak przedłużyć dobrą kondycję zębów.

Kolorowe napoje

Chodzi tu głównie o słodkie napoje gazowane oraz energetyczne. Często zawierają kwas cytrynowy, kwas fosforowy i duże ilości cukru. To wszystko sprzyja erozji szkliwa. Zamiast popijać je w ciągu dnia, lepiej jednorazowo skorzystać z nich np. podczas obiadu. Najbezpieczniejsza jest zwykła woda.

Wino

Posiada wiele drogocennych właściwości, ale zębom nie służy i to nie jest żadna niespodzianka. Uważać należy zarówno na wino białe, jak i czerwone. Zawarte kwasy sprzyjają niszczeniu szkliwa, zęby mogą się odbarwiać. Swoją drogą – ktoś kiedyś powiedział, że wszystko, co ciężko sprać z białego obrusa, trudno również zmyć z zębów.

Krakersy

Często zawierają mnóstwo cukru, a podczas jedzenia zmieniają się papkę i zalegają pomiędzy zębami. Są świetną pożywką dla bakterii, ale dokładne szczotkowanie na szczęście rozwiązuje problem.

Kawa i herbata

Od dawna wiadomo, że kawa i herbata nie są sprzymierzeńcami uzębienia. Ta pierwsza odbarwia dotkliwiej od tytoniu. Z kolei czarna herbata jest rekordzistą i może osłabić blask uśmiechu jeszcze bardziej od filiżanki espresso. To wszystko przez garbniki. Ludzie znaleźli jednak na to sposób – oba napoje można pić przez słomkę. Choć w restauracji może to dziwnie wyglądać.

Wspomnieliśmy czego unikać, by zęby były zdrowsze, a  uśmiech bielszy. Ale czy są produkty, które warto włączyć do codziennej diety, żeby poprawić kondycję szkliwa?

Guma do żucia

Jest wskazana pod warunkiem, że nie ma cukru. Niektóre z nich zawierają ksylitol oraz alkohole, które niszczą drobnoustroje. Guma do żucia pomaga usuwać resztki spomiędzy zębów oraz pobudza produkcję śliny, która neutralizuje kwasy, kąpie zęby w fosforanie oraz wapniu. 

Nabiał

Są źródłem wapnia, który wzmacnia zęby. Ponadto produkty mleczne zawierają też kazeinę – specyficzny rodzaj białka, który w połączeniu z wapniem stabilizuje oraz naprawia szkliwo zębów.

Pokarmy bogate w błonnik

Pomagają nie tylko w trawieniu. Wymagają długiego przeżuwania, co pobudza produkcję śliny oraz oczyszcza zęby jak szczotki. To ciekawy substytut dla krakersów. 

Truskawki

Nie każdy kwas jest niewskazany dla zębów. Truskawki zawierają duże ilości kwasu jabłkowego, który jest naturalnym wybielaczem szkliwa. Papką z truskawek oraz sody oczyszczonej można wyszorować zęby miękką szczoteczką i po kilku minutach spłukać. Tak gwałtowne wybielanie nie jest może szczytem zdrowia, ale efekt jest naprawdę niezły. Od czasu do czasu można sobie pozwolić. ✸

Podziel się wiedzą!