Sposoby na nadmierne owłosienie

Podziel się wiedzą!

Coraz częściej słyszymy o problemie nadmiernego owłosienia. Co ciekawe, ta kwestia wcale nie dotyczy tylko kobiet, ale również mężczyzn. Jak sobie poradzić z niechcianymi włosami?

Nadmierne owłosienie często wiąże się z dużym dyskomfortem, szczególnie u Pań, gdy na twarzy pojawi się wąsik. Równie dużym problemem jest założenie krótkiego rękawka w upalny dzień, kiedy mamy mocno owłosione ręce. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że sprawcą tych przykrych dolegliwości mogą być problemy zdrowotne. 

Przede wszystkim geny
Na to, co odziedziczymy po rodzicach, nie mamy wpływu. Jeżeli w rodzinie wystąpił ten problem w przeszłości, to może okazać się, że również u Ciebie się pojawi. Pamiętaj jednak, że to tylko loteria i nic nie jest przesądzone – po prostu znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka.  

A jeżeli to hormony?
To główna przyczyna nadmiernego owłosienia. Wynika z zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz metabolizmu. Co jest tego efektem? Kobiecy organizm produkuje nadmierną ilość      męskich hormonów – androgenów. Poza tym mamy do czynienia ze spadkiem poziomu estrogenów, zespołem policystycznych jajników, niedoczynnością tarczycy, zbyt wysokim poziomem prolaktyny, a nawet hiperinsulinizmem. Dlatego warto udać się od razu do lekarza, jeżeli skala naszego owłosienia zacznie niepokoić.

Jeżeli jest już jasne skąd bierze się nadmierne owłosienie, to czas zastanowić się jak z nim walczyć.

Domowe sposoby
W pierwszej kolejności najlepiej jest sięgnąć po maszynki, depilatory, woski, plastry lub różnego rodzaju żele oraz kremy. Niestety zazwyczaj w niedługim czasie, bo często już następnego dnia, okazuje się, że włoski odrastają i czynności pielęgnacyjne trzeba powtarzać stosunkowo często.

Może czas na laser?
Zabieg ten można wykonać nie tylko u kosmetyczki ale również w klinikach dermatologicznych. Jest to tzw. epilacja, niestety dość bolesna. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ problem nie zniknie już po pierwszym zabiegu – powinien odbyć się 6-7 razy w odstępach co 6-8 tygodni. Taka kosmetyka nie gwarantuje 100% pewności pozbycia się problemu, a największe szanse zażegnania niechcianych włosów mają osoby o jasnej karnacji z grubym i ciemnym owłosieniem. ✿

Podziel się wiedzą!