Skutecznie zapobieganie osteoporozie

Podziel się wiedzą!

Osteoporoza występuje u obojga płci, choć częściej dotyka kobiety. Do niedawna uważało się, że kluczowym składnikiem zdrowych kości i zębów jest witamina D. Tymczasem stosunkowo niedawno okazało się, że równie istotną rolę pełni też witamina K2.

Osteoporoza to nic innego jak zredukowanie masy kości, które ostatecznie prowadzi to wielu anomalii w obrębie szkieletu. Istnieją dwa rodzaje osteoporozy. Pierwotna związana jest z wiekiem. Rozpoczyna się około 40.roku życia u kobiet i 45. roku życia u mężczyzn. Z kolei wtórna stanowi skutek przyjmowania niektórych leków lub przebytych chorób. Ponadto wpływ na rozwój choroby ma palenie tytoniu, częste spożywanie alkoholu, dieta uboga w witaminy, mała ilość ruchu oraz niska ekspozycja na słońce. I choć choroba do pewnego momentu potrafi przebiegać bezobjawowo, to jej powikłania bardzo często prowadzą do śmierci. Dziś wiadomo, że zagrożenie, które niesie ze sobą osteoporoza, można zredukować poprzez dostarczanie z zewnątrz odpowiednich składników.

Witamina K2

Witamina K2 witaminie K2 nierówna – konkretnie chodzi tutaj o MK-7, inne są mniej skuteczne. Jest naturalna, ponieważ jej główne źródło stanowią produkty pochodzenia zwierzęcego lub miso i tzw. natto, czyli sfermentowana przy udziale kultur bakterii Bacillus subtilis soja. K2 MK-7 To jedna z najważniejszych witamin odgrywająca kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Właśnie od niej zależne jest bowiem funkcjonowanie osteokalcyny, czyli białka syntezowanego w komórkach odpowiedzialnych za tworzenie się kości (osteoblastach). Witamina bierze udział w procesie mineralizacji kości oraz jest niezbędna do utrzymania ich prawidłowej gęstości. Odpowiada za prawidłowy transport wapnia w organizmie i zabezpiecza żyły przed jego odkładaniem. Witamina K2 pomaga też przy chorobach reumatycznych (RZS), zmniejszając stany zapalne w stawach. Warto zauważyć, że znalazła zastosowanie w wielu obszarach medycyny m.in. w leczeniu osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy czy choroby Alzheimera. 

Witamina D3

Naturalnie można ją otrzymać z lanoliny, choć witamina D powstaje również w organizmie naturalnie w wyniku ekspozycji słonecznej. Niestety, szczególnie w okresie jesienno-zimowym wspomniana ekspozycja przeważnie jest zbyt mała, przez co konieczne jest dostarczanie witaminy D z zewnątrz. Witamina D3 pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi,  wchłanianiu wapnia i fosforu oraz wspiera działanie mięśni i układu odpornościowego. To kluczowy składnik zapobiegający osteoporozie.

Połączenie witamin K2 MK-7 i witaminy D3 wraz z dietą bogatą w wapń jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowia kości. Dodatkowo niedawne badania dowiodły, że wydajność witamin poprawia olej z oliwek. Dostarczanie odpowiedniego stężenia tych składników każdego dnia, pomoże uniknąć problemów kostnych w wieku senioralnym. ✤

Podziel się wiedzą!