Sekrety nosa i zatok

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

O nosie i zatokach zazwyczaj nie myśli się prawie wcale, dopóki nie przytrafi się przeziębienie lub alergia – zresztą wtedy ciężko myśleć o czymkolwiek innym. Mimo dużej skłonności do kataru, górne drogi oddechowe wykonują na co dzień wprost fenomenalną pracę. Sprawdź co warto wiedzieć na ich temat, by cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Sekret 1: jesteśmy stworzeni do tego, by oddychać przez nos

Spiralne kanały nosowe sprawiają, że powietrzne wdychane przez nos dociera do płuc głębiej, niż w przypadku ust. To oznacza, że powietrze dostaje się do większej ilości naczyń krwionośnych, a po organizmie jest rozprowadzanego więcej tlenu. Ponadto górne drogi oddechowe znacznie skuteczniej filtrują chorobotwórcze patogeny.

Sekret 2: katar może pojawić się bez wyraźnej przyczyny

Szacuje się, że na niealergiczny nieżyt nosa cierpi nawet 25% społeczeństwa. W takim przypadku katar pojawia się cyklicznie i jest powodowany przez hormony zwiększające wrażliwość naczyń krwionośnych w nosie, podwyższoną podatność na niektóre zapachy, leki oraz produkty spożywcze (np. gluten). W tym konkretnym przypadku trzeba leczyć objawy, a nie przyczyny, by uniknąć zapalenia zatok.

Sekret 3: przegroda nosowa nigdy nie jest idealnie prosta

U każdego człowieka jest delikatnie przesunięta względem środka i nie należy się tego obawiać. Problem pojawia się, gdy odchył od normy jest znaczny – wtedy zwiększone zostaje ryzyko krwawienia z nosa oraz infekcji zatok. Z dokuczliwymi objawami uporają się płukanki oraz leki obkurczające śluzówkę dostępne w aptece.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Sekret 4: nie każda płukanka jest zdrowa

Do tej pory panuje opinia, że częste płukanie zatok wodą z solą pomoże uniknąć przeziębienia. Tymczasem częste płukanki wcale nie są zdrowe, ponieważ wraz ze śluzem usuwają też dobrą florą bakteryjną. Nos lepiej płukać podczas kataru lub alergii i przede wszystkim nawilżać go, by uniknąć przesuszenia.

Sekret 5: większość infekcji nie wymaga leków na receptę

Osiem zatok w czaszce filtruje i nawilża każde zaczerpnięte nosem powietrze. Tkanka zatok może jednak “pęcznieć” pod wpływem patogenów i alergenów, a przestrzenie wypełniać się zainfekowanym płynem. Około 20% recept jest wypisywanych właśnie na tego typu infekcje. Jednak w bagatela 90% przypadków, infekcje zatok powodują wirusy a nie bakterie, przez co przepisane antybiotyki są po prostu nieskuteczne. Właśnie dlatego większość pacjentów z problemami górnych dróg oddechowych w praktyce lepiej reaguje na konserwatywne środki oraz leki dostępne bez recepty, które pomoże dobrać farmaceuta – łagodzące płukanki, krople nawilżające oraz leki w sprayu. Konsultacji z lekarzem wymaga przeziębienie utrzymujące się ponad tydzień.

Sekret 6: lek trzeba dobrać do symptomów

Najczęściej lek OTC należy dobrać pod kątem przyczyny kataru. Podczas przeziębienia trzeba sięgnąć po leki zmniejszające przekrwienie, np. z pseudoefedryną lub fenylefryną. W przypadku alergii sprawdzą się produkty antyhistaminowe, a podczas nieżytu – sterydowe aerozole. Każdy katar jest inny, jednak w każdym przypadku ważna jest również dbałość o nawilżenie śluzówki.

Sekret 7: to maszyna do produkcji śluzu

Przeciętny człowiek produkuje aż litr śluzu dziennie! Komórki wyścielające górne drogi oddechowe pracują nieustannie. Podczas infekcji, alergii lub nieżytu, w śluzie pojawiają się leukocyty walczące z patogenami, dlatego wydzielina gęstnieje i zmienia kolor. Krople do nosa mogą przesuszać śluzówkę, przez co przestanie spełniać swoją funkcję. Sytuację uratują nawilżające preparaty dostępne w aptece. Nie mają przeciwskazań do długotrwałego stosowania, ponieważ są neutralne dla nosa. Powinny zawierać w swoim składzie np. wyciąg z alg, pantenol, kwas hialuronowy lub witaminy. Dzięki temu przywrócą wysuszonym śluzówkom ich prawidłowe funkcje fizjologiczne i wzmocnią pierwszą barierę ochrony przed chorobotwórczymi patogenami. ❖

Podziel się wiedzą!