Sekrety nosa i zatok

Podziel się wiedzą!

O nosie i zatokach zazwyczaj nie myśli się prawie wcale, dopóki nie przytrafi się przeziębienie lub alergia – zresztą wtedy ciężko myśleć o czymkolwiek innym. Mimo dużej skłonności do kataru, górne drogi oddechowe wykonują na co dzień wprost fenomenalną pracę. Sprawdź co warto wiedzieć na ich temat, by cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Sekret 1: jesteśmy stworzeni do tego, by oddychać przez nos

Spiralne kanały nosowe sprawiają, że powietrzne wdychane przez nos dociera do płuc głębiej, niż w przypadku ust. To oznacza, że powietrze dostaje się do większej ilości naczyń krwionośnych, a po organizmie jest rozprowadzanego więcej tlenu. Ponadto górne drogi oddechowe znacznie skuteczniej filtrują chorobotwórcze patogeny.

Sekret 2: katar może pojawić się bez wyraźnej przyczyny

Szacuje się, że na niealergiczny nieżyt nosa cierpi nawet 25% społeczeństwa. W takim przypadku katar pojawia się cyklicznie i jest powodowany przez hormony zwiększające wrażliwość naczyń krwionośnych w nosie, podwyższoną podatność na niektóre zapachy, leki oraz produkty spożywcze (np. gluten). W tym konkretnym przypadku trzeba leczyć objawy, a nie przyczyny, by uniknąć zapalenia zatok.

Sekret 3: przegroda nosowa nigdy nie jest idealnie prosta

U każdego człowieka jest delikatnie przesunięta względem środka i nie należy się tego obawiać. Problem pojawia się, gdy odchył od normy jest znaczny – wtedy zwiększone zostaje ryzyko krwawienia z nosa oraz infekcji zatok. Z dokuczliwymi objawami uporają się płukanki oraz leki obkurczające śluzówkę dostępne w aptece.

Sekret 4: nie każda płukanka jest zdrowa

Do tej pory panuje opinia, że częste płukanie zatok wodą z solą pomoże uniknąć przeziębienia. Tymczasem częste płukanki wcale nie są zdrowe, ponieważ wraz ze śluzem usuwają też dobrą florą bakteryjną. Nos lepiej płukać podczas kataru lub alergii i przede wszystkim nawilżać go, by uniknąć przesuszenia.

Sekret 5: większość infekcji nie wymaga leków na receptę

Osiem zatok w czaszce filtruje i nawilża każde zaczerpnięte nosem powietrze. Tkanka zatok może jednak “pęcznieć” pod wpływem patogenów i alergenów, a przestrzenie wypełniać się zainfekowanym płynem. Około 20% recept jest wypisywanych właśnie na tego typu infekcje. Jednak w bagatela 90% przypadków, infekcje zatok powodują wirusy a nie bakterie, przez co przepisane antybiotyki są po prostu nieskuteczne. Właśnie dlatego większość pacjentów z problemami górnych dróg oddechowych w praktyce lepiej reaguje na konserwatywne środki oraz leki dostępne bez recepty, które pomoże dobrać farmaceuta – łagodzące płukanki, krople nawilżające oraz leki w sprayu. Konsultacji z lekarzem wymaga przeziębienie utrzymujące się ponad tydzień.

Sekret 6: lek trzeba dobrać do symptomów

Najczęściej lek OTC należy dobrać pod kątem przyczyny kataru. Podczas przeziębienia trzeba sięgnąć po leki zmniejszające przekrwienie, np. z pseudoefedryną lub fenylefryną. W przypadku alergii sprawdzą się produkty antyhistaminowe, a podczas nieżytu – sterydowe aerozole. Każdy katar jest inny, jednak w każdym przypadku ważna jest również dbałość o nawilżenie śluzówki.

Sekret 7: to maszyna do produkcji śluzu

Przeciętny człowiek produkuje aż litr śluzu dziennie! Komórki wyścielające górne drogi oddechowe pracują nieustannie. Podczas infekcji, alergii lub nieżytu, w śluzie pojawiają się leukocyty walczące z patogenami, dlatego wydzielina gęstnieje i zmienia kolor. Krople do nosa mogą przesuszać śluzówkę, przez co przestanie spełniać swoją funkcję. Sytuację uratują nawilżające preparaty dostępne w aptece. Nie mają przeciwskazań do długotrwałego stosowania, ponieważ są neutralne dla nosa. Powinny zawierać w swoim składzie np. wyciąg z alg, pantenol, kwas hialuronowy lub witaminy. Dzięki temu przywrócą wysuszonym śluzówkom ich prawidłowe funkcje fizjologiczne i wzmocnią pierwszą barierę ochrony przed chorobotwórczymi patogenami. ❖

Podziel się wiedzą!