Sekrety długiego życia

Podziel się wiedzą!

Ile osób ma okazje zdmuchnąć 100 świeczek na urodzinowym torcie? Niestety niewiele. 100-latkowie mają swoje własne sekrety na temat długowieczności, dowiedz się jakie!

Dieta, aktywność fizyczna, geny… Jest wiele teorii na dożycie później starości. Jedne są realne, drugie śmieszne, a pozostałe – dziwne. Ich twórcy wierzą, że dzięki nim pokonali magiczną granicę 100 lat.  W  takim  razie  jaka  jest  recepta  na długowieczność?

3 butelki piwa i szklanka whisky dziennie

To brzmi jak żart, ale właśnie taką strategię obrała Agnes Fenton, która dożyła 110 lat. Postanowiła wprowadzić alkohol do swojej diety po tym, gdy zachorowała na łagodny nowotwór. „Jadłospis” utrzymywała przez całe lata, aż w końcu zaczęła mniej jeść i jej opiekunowie zmusili ją do odstawienia trunków.

Ryby i kurczak

Alexander Imich z Nowego Jorku uznał rybę i kurczaka jako podstawę swojej diety. Poza tym unikał alkoholu i od najmłodszych lat uprawiał sport – głównie gimnastykę oraz pływanie. Efekt? Zmarł w wieku 111 lat.

Płatki, owoce i nie tylko

Duranord Veillard żył 108 lat. Co według niego było przepisem na długowieczność? Trzeba zaczynać dzień płatkami owsianymi, owocami i kubkiem herbaty, a kończyć rybą oraz warzywami… Każdego ranka robił też od 5 do 7 pompek – nawet po przekroczeniu „setki”.

Nastawienie do życia

Adelina Domingues ponoć nigdy nie brała żadnych leków, nie złamała kości i nie przebywała w szpitalu – zmarła w wieku 114 lat. Co było jej sekretem na długie życie? Wystarczyło unikać używek i pokładać nadzieję w religii, która jest najlepszym lekarstwem. Według niej dobry pomysł to też… unikanie makijażu. Naturalność i brak próżności to najlepsza droga.

Jaja, bekon i kasza

Susannah Mushatt uważała, że najważniejsza jest miłość do rodziny oraz hojność dla innych. Dożyła 116 lat i została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Dbała o swój sen, a na śniadanie zawsze jadła jaja, bekon i kaszę. Może to faktycznie dobry pomysł?

Aktywność fizyczna

Ruth Coben żyła 103 lata i uważała, że należy uprawiać aktywność fizyczną tak długo, jak to tylko możliwe. Za życia podnosiła ciężary i ćwiczyła pilates raz w tygodniu. Uważała że nie warto patrzeć w kalendarz, bo trzeba celebrować każdy dzień. 

Unikanie samochodu

George  Boggess  wierzył,  że  receptą  na długowieczność jest duża ilość pieszych wycieczek. Warto odstawić samochód oraz zdać się na własne nogi. Przynajmniej dopóki można… Przeżył 103 lata, więc jego pomysł chyba nie jest taki zły?

Relaks

W Japoni około 50 000 osób żyło więcej, niż 100 lat. To światowy rekord, za który prawdopodobnie odpowiada niskotłuszczowa dieta. Misao Okawa przeżyła 117 lat. Jej długowieczność przypisuje się relaksowi, minimum 8 godzinom snu każdego dnia oraz diecie bogatej w ryby i ryż.

Brak stresu, odpoczynek, dieta oraz indywidualne predyspozycje prawdopodobnie odgrywają dużą rolę w długowieczności. Ciekawostką jest też fakt, że najwięcej seniorów w zaawansowanym wieku żyje w pobliżu równika, dlatego warunki klimatyczne też nie pozostają bez znaczenia. Pewne jest jednak jedno – trzeba cieszyć się życiem, bo u każdego niestety przemija.

Podziel się wiedzą!