Sama prawda o tarczycy!

Podziel się wiedzą!

Znajduje się pomiędzy krtanią a obojczykami, jest niewiele większa od kciuka i wpływa na prawie każdy proces zachodzący w Twoim organizmie. Tarczyca produkuje hormony, które regulują metabolizm, wpływają na spalanie kalorii, pracę mózgu, serca, wątroby oraz wielu innych narządów. Zaczerpnij wiedzę, która jest kluczem do zdrowia!

Częściej sprawia problemy u kobiet

Kobiety mają problemy z tarczycą nawet 8x częściej niż mężczyźni, dlatego częściej powinny się badać. Komórki tarczycy posiadają wiele receptorów estrogenowych, przez co są wrażliwe na żeńskie hormony.

Poznaj symptomy problemów

Warto skonsultować się ze specjalistą w przypadku pojawienia się przynajmniej dwóch z poniższych objawów:

  • niedoczynność: suchość skóry i włosów, zaparcia, problemy z pamięcią, zmęczenie, skurcze mięśni, przyrost masy ciała, obrzęk twarzy, większa wrażliwość na zimno, obfite miesiączki
  • nadczynność: drażliwość, nadpotliwość, przyspieszone bicie serca, bezsenność, utrata masy ciała, drżące ręce, wytrzeszcz oczu, lekkie miesiączki

Rak tarczycy to nie wyrok

Częstość jego występowania w ostatnim czasie prawie się potroiła (!), a śmiertelność dalej pozostała na jednakowo niskim poziomie – to dobra wiadomość. Większość nowotworów tarczycy rozwija się bardzo powoli lub wcale i wystarczy je systematycznie monitorować.

Tarczycę możesz zbadać samodzielnie

Odchyl głowę do tyłu, stań przed lustrem i obserwuj dolną część szyi nad obojczykami. Weź łyk wody i sprawdź co się stanie – jeśli zauważysz wybrzuszenie, na wszelki wypadek zgłoś się do lekarza, ponieważ możesz mieć guzek lub powiększoną tarczycę.

Troszcz się o swoją tarczycę

Tak naprawdę istnieje wiele sposobów, które pomogą zachować tarczycę w dobrej kondycji oraz unikać lekarzy:

  • Zadbaj o codzienną dawkę jodu – dzienna dawka w wysokości 150 mg to klucz do poprawnego funkcjonowania tarczycy. Jod znajdziesz w soli kuchennej, rybach, nabiale, jajach oraz ziarnach. Możesz również systematycznie zażywać odpowiednie suplementy – najlepsze są te naturalne ze względu na lepszą przyswajalność.
  • Filtruj wodę – nadchloran zawarty w wodzie z kranu zaburza wchłanianie jodu przez organizm. Właśnie dlatego kranówkę warto przefiltrować szczególnie przed gotowaniem. 
  • Unikaj kosmetyków z triklosanem – to środek przeciwbakteryjny stosowany np. w mydłach. Ma strukturę podobną do hormonów tarczycy, przez co zaburza funkcjonowanie tego gruczołu.

Dzięki odpowiedniej trosce Twoja tarczyca nie będzie sprawiała problemów. Zwykle nie myśli się o niej, gdy nie trzeba składać wizyty lekarzom, dlatego łatwej zapobiegać, niż później leczyć. ❅

Podziel się wiedzą!