Sama prawda o miodzie manuka

Podziel się wiedzą!

Miód Manuka ostatnio stał się modny. Produkują go pszczoły, które zapylają kwiat Leptospermum scoparium, powszechnie znany jako krzew manuka występujący w Nowej Zelandii. Czy faktycznie jest lepszy od tradycyjnego miodu?

Właściwości przeciwbakteryjne miodu Manuka odróżniają go od tego tradycyjnego. Zawdzięcza je związkowi zwanemu metyloglioksal (methylglyoxal) – to właśnie on jest aktywnym składnikiem miodu manuka i prawdopodobnie odpowiada za działanie przeciwbakteryjne. Przy okazji warto szukać odpowiedniego oznaczenia na opakowaniu (MGO – test chemiczny wskazujący na zawartość methylglyoxalu), bo tylko w ten sposób można uzyskać gwarancję produktu o wysokiej jakości. Jak każdy ciekawy oraz modny produkt, tak również miód manuka stał się obiektem licznych badań zespołów naukowych. Co ustalono w ich efekcie?

Gojenie ran

Stosowany miejscowo miód manuka skutecznie leczy oparzenia, wrzody i nieleczone rany. Wykazano również, że zwalcza oporne na antybiotyki szczepy bakterii powodujące zakażenia, takie jak MRSA. W 2007 r. miód manuka został nawet zatwierdzony przez amerykańską agencję FDA jako opcja leczenia ran – to mówi samo za siebie.

Ból gardła

Miód manuka może pomóc w leczeniu bólu gardła. Badania udowadniają, że atakuje bakterie, które powodują ból, szczególnie u pacjentów poddawanych chemioterapii lub radioterapii.

Zdrowie jamy ustnej

Badania wykazały, że miód manuka hamuje wzrost szkodliwych bakterii jamy ustnej, które mogą powodować zapalenie dziąseł i próchnicę. W przeciwieństwie do cukru rafinowanego, nie w kazano, że powoduje próchnicę.

Wrzody żołądka

Silne działanie przeciwbakteryjne miodu manuka może pomóc w leczeniu wrzodów żołądka wywołanych przez H. pylori, a także także zapobiegać tym wywołanym przez alkohol. To wyjątkowo ciekawa dziedzina oraz właściwość tego produktu, która podlega obecnie dokładniejszym obserwacjom. 

To jednak dalej nie wszystkie właściwości udokumentowane przez badaczy. Miód manuka może też zmniejszać stan zapalny u osób z IBS (problemy trawienne), atakować bakterie, które powodują infekcje górnych dróg oddechowych u osób z mukowiscydozą, a nawet leczyć trądzik dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym. To wyjątkowy rodzaj miodu, który jest ciekawym dodatkiem do konwencjonalnych terapii leczących problemy zdrowotne. ❖

Podziel się wiedzą!