Sama prawda o czarnym bzie

Podziel się wiedzą!

Czarny bez to wyjątkowo intrygująca roślina. Z jednej strony jest świetnym lekarstwem na wiele chorób, a z drugiej – spożywany na surowo ma właściwości trujące. Oto co warto wiedzieć na jego temat.

Czarny bez, jak na ironię, doczekał się wielu dziwnych historii ze swoim udziałem. Irlandczycy wierzyli, że z kijów czarnego bzu czarownice wyplatały swoje miotły, a w Anglii obawiano się, że palenie czarnego bzu w piecach sprowadzi diabła. W niektórych rejonach Polski czarny bez też ma swoją mroczną historię – bywał chętnie stosowany w wieńcach pogrzebowych, a odpowiednio przygotowaną gałązką odmierzano trumnę dla nieboszczyka. Czym ta roślina zasłużyła sobie na tak mroczną sławę? Trudno powiedzieć – szczególnie, że niejednemu uratowała zdrowie. Zresztą w mniejszym natężeniu na jej temat krążyły też pozytywne historie. Mieszkańcy Bretanii wierzyli, że czarny bez chroni przed wężami i czarami, a Prasłowianie zanosili w okolice rośliny swoje dzieci, by chronić je przed febrą. 

Z mocy czarnego bzu od wieków czerpie medycyna ludowa, wykorzystując kwiaty, napary oraz owoce. Surowa roślina jest szkodliwa – zawiera sambunigrynę, która powoduje mdłości i wymioty. Jednak ten trujący związek rozkłada się pod wpływem suszenia i wysokich temperatur, dlatego wszystkie przetwory z czarnego bzu i soki są zupełnie nieszkodliwe. Ba – wręcz uzdrawiają! 

Kwiaty

We współczesnej fitoterapii wykorzystuje się całą roślinę, choć najcenniejsze są kwiaty i owoce – stanowią jeden z najbardziej pożądanych surowców zielarskich. Kwiaty czarnego bzu zawierają wiele prozdrowotnych związków:

 • flawonoidy
 • kwasy fenolowe i organiczne
 • sterole roślinne
 • olejki
 • garbniki
 • sole mineralne
 • triterpeny

Za co odpowiadają te wszystkie składniki? To właśnie im czarny bez zawdzięcza jedną ze swoich najsłynniejszych właściwości – działają napotnie i przeciwgorączkowo. Ponadto mają delikatne właściwości moczopędne oraz poprawiają stan i szczelność naczyń krwionośnych. Kwiaty bardzo często używane są do likwidowania stanów zapalnych i służą jako okłady. Świetnie sprawdzają się się też jako płukanki przy infekcjach gardła. Ale nie tylko one są cenionym elementem czarnego bzu.

Liście

Nawet liście można wykorzystać do celów zdrowotnych. Niwelują zapalenia, dlatego idealnie sprawdzają się w roli okładów. Mają zdolność zmniejszania opuchlizny, ale również działają rozkurczowo, napotnie oraz uspokajająco. Wygładzają skórę i przyspieszają gojenie się ran, choć to z owoców uzyskuje się przetwory i ziołowe leki o najsilniejszym działaniu.

Owoce

Tak naprawdę najwięcej cennych związków znajduje się w owocach. Zaliczają się do nich:

 • antocyjany
 • pektyny
 • garbniki
 • witaminy (szczególnie dużo C i A)
 • sole mineralne
 • kwasy owocowe

Owoce posiadają podobne zastosowanie lecznicze do kwiatów, jednak ich działanie jest nieco mocniejsze i bardziej wszechstronne. Oprócz łagodzenia bólu oraz niwelowania stanów zapalnych, działają moczopędnie i co najważniejsze – odtruwają oraz oczyszczają organizm. Znakomicie sprawdzają się podczas wspomagania leczenia chorób reumatycznych oraz skórnych, a ponadto usuwają z organizmu toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Lista zalet czarnego bzu jest bardzo długa. W przypadku jakich chorób sprawdza się szczególnie skutecznie?

Przeziębienie

Duża dawka witaminy C, właściwości napotne i przeciwgorączkowe nie zostawiają przeziębieniu żadnych szans. Czarny bez skutecznie obniża podwyższoną temperaturę ciała oraz skraca i łagodzi przebieg choroby. Przy okazji powstrzymuje infekcję przed dalszym rozwojem – uszczelniając naczynia krwionośne  oraz wzmacniając błonę śluzową ogranicza inwazję drobnoustrojów. Łagodne działanie przeciwbólowe niweluje ból gardła, a właściwości wykrztuśne ułatwiają oczyścić oskrzela. Czarny bez to prawdziwe remedium na katar i przeziębienie.

Problemy z trawieniem

Roślina ma delikatne właściwości przeczyszczające, dzięki czemu łagodzi problemy związane z układem trawiennym i nerkami. Kwiaty i owoce są szczególnie polecany przy:

 • wzdęciach
 • niestrawności
 • zgadze
 • zaparciach
 • obrzękach nerek

Ulgę przyniosą przetwory – dżemy lub soki z czarnego bzu potrafią zdziałać cuda!

Podrażniona skóra

Napary z czarnego bzu mają właściwości łagodzące, dlatego znakomicie sprawdzają się w przypadku skóry podrażnionej, naczynkowej i tłustej. Oczyszczają ją z wągrów, łagodzą trądzik i redukują podrażnienia. Ponadto duża dawka witaminy C stymuluje powstawanie włókien kolagenowych oraz redukuje wolne rodniki. Dzięki temu procesy starzenia się skóry zostają opóźnione, a walka z cellulitem jest łatwiejsza. 

To niesamowite ile dobrego może zdziałać jedna roślina. To oczywiście tylko część dolegliwości, z którymi radzi sobie czarny bez. Pacjenci podkreślają, że chętnie stosują go podczas wspomagania leczenia astmy, bólów głowy, chrypki, nerwobóli, kataru, kaszlu oraz wielu innych chorób. Oprócz ziołowych tabletek i cukierków, zdrowie wspierają też naturalne przetwory, syropy i soki. Warto włączyć je do codziennej diety – organizm na pewno na tym skorzysta. ❅

Podziel się wiedzą!