Rozszyfruj kryjówki alergii

Podziel się wiedzą!

Wizyta w kinie, odwiedziny znajomych, a nawet zwykła przechadzka bez nakrycia głowy mogą sprawić, że alergia stanie się bardziej intensywna. Wystarczy jednak rozgryźć jej kryjówki, by ograniczyć jej męczące skutki.

Kolejny rok, kolejny sezon wiosennej alergii… Kichanie, przekrwienie błony śluzowej nosa – to tylko niektóre z wielu dolegliwości u alergików. Każdy ma swoje sztuczki na zniwelowanie skutków alergicznego nieżytu nosa, ale nie zawsze są skuteczne. Zasłony, ubrania, meble tapicerowane, pluszowe maskotki – większość alergików doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że to potencjalne siedliska alergenów. Jednak substancje drażniące mogą ukrywać się w zupełnie niespodziewanych miejscach. Warto przyjrzeć się im bliżej, by oczyścić powietrze i poczuć ulgę.

Goście

Popołudniowa kawa z przyjaciółką? Czemu nie! Trzeba tylko pamiętać, że goście mogą wnieść na sobie do domu wiele substancji drażniących. Dym tytoniowy czy substancje chemiczne „przyniesione z dworu” wzmagają katar sienny, ale pozostawienie wierzchniej garderoby w przedsionku często rozwiązuje ten problem.

Nos

Górne drogi oddechowe działają jak filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Przez to kumuluje też alergeny, co ostatecznie kończy się intensywnym katarem. Długotrwałe stosowanie środków na katar to kiepski pomysł – niwelują tylko objawy alergii oraz przesuszają śluzówkę. Lepiej przepłukiwać nos preparatami z apteki – np. roztworem soli morskiej. Dzięki temu alergeny zostaną usunięte na zewnątrz.

Kino 

Wbrew pozorom kina i teatry są niebezpiecznymi miejscami dla alergików. Na wiosnę ludzie wnoszą na  ubraniach pyłki, które gromadzą się w tapicerce foteli. Znacznie większym problemem jest jednak… kocia sierść. Taki antygen jest drobny i naładowany elektrostatycznie – „przykleja się” dosłownie do wszystkiego, a nawet przemieszcza się za ludźmi. W kinach kumuluje się wyjątkowo intensywnie. 

Schnąca pościel

W świeżej, przewietrzonej pościeli śpi się wyjątkowo przyjemnie. Gorzej gdy schła na powietrzu w pobliżu pylących drzew. Przez to alergeny błyskawicznie mogą dostać się do sypialni i pojawi się duży problem. Warto obserwować reakcję organizmu po wniesieniu prania do mieszkania prosto z dworu.

Samochód

Własne cztery kółka mogą być prawdziwą, alergiczną bombą. Auto zbiera wiele substancji drażniących podczas przemieszczania się – dostają się do wnętrza przez uchylone szyby, wentylację lub na ubraniach pasażerów i kumulują się na wszystkich elementach  wnętrza. Ponadto układ klimatyzacji często jest siedliskiem grzybów. Alergikom może pomóc częsta wymiana filtra kabinowego i coroczne czyszczenie kanałów wentylacyjnych w serwisie. Ta sama zasada tyczy się klimatyzatorów stosowanych w domach i biurach.

Włosy

Podczas wiosennego sezonu alergicznego włosy potrafią zbierać alergeny podczas każdego wyjścia z domu. Szczególnie, gdy są pokryte lakierem, pianką lub żelem. Takie „uwięzione” pyłki przeszkadzają nie tylko w ciągu dnia – w prosty sposób mogą zostać przeniesione np. na poduszkę. Właśnie dlatego warto często być włosy szczególnie na wiosnę lub po prostu nosić nakrycie głowy.

Kataru i łzawiących oczu nie da się uniknąć w przypadku alergii, ale można ograniczyć te objawy. Połączenie preparatów aptecznych z rozpracowaniem kryjówek alergenów może sprawić, że wiosenne przypadłości wcale nie będą takie straszne. ✿

Podziel się wiedzą!