Rozpoznaj chorobę po katarze!

Podziel się wiedzą!

Katar katarowi nierówny – różni się kolorem i gęstością. Choć wielu obrzydza, to jest ważnym wskaźnikiem diagnostycznym przy rozpoznawaniu chorób. W takim razie co można „wyczytać” z wydzieliny z nosa?

Z przyzwyczajenia wielu pacjentów utożsamia katar ze zwykłym przeziębieniem. „Przemęczę się 7 dni i mi przyjdzie” – chyba każdy to zna. Jednak katar może oznaczać znacznie poważniejsze infekcje, które wymagają konsultacji ze specjalistą. Krótkotrwałe infekcje przeważnie wywołują wirusy, są bardzo częste. Jednak katar może być również skutkiem działalności bakterii oraz grzybów, co ostatecznie  prowadzi  do  zapalenia  dróg oddechowych, nieżytu oraz wielu komplikacji. Nie można też zapominać o alergiach, którym często dodatkowo towarzyszy kichanie.

KATAR BEZBARWNY

Zwykle jest związany z różnorakimi alergiami oraz alergicznym nieżytem nosa. Wówczas uwalniane są mediatory stanu zapalnego, np. histamina. Naczynia krwionośne błony śluzowej nosa rozszerzają się, może pojawić się łzawienie z oczu, zaczerwienienie oraz kichanie. Objawy zazwyczaj znikają przy braku kontaktu z alergenami, choć w niektórych przypadkach może to być trudne – np. wtedy, gdy w domu są roztocza. Warto pamiętać, że przy katarze związanym z alergiami temperatura ciała nie podnosi się. Gdy tak się dzieje, to prawdopodobnie bezbarwna wydzielina z nosa nie jest związana z alergią, tylko z wczesną fazą ostrego nieżytu nosa. Taka infekcja może przejść sama, bo często ma związek z wirusami. Gdy po kilku dniach zgęstnieje, zmieni kolor i wyraźnie przybierze na sile, to lepiej udać się do lekarza, ponieważ w przebiegu choroby prawdopodobnie  biorą  udział  też  inne drobnoustroje.

KATAR Z KRWIĄ

To nie zwiastuje nic dobrego i może być związane  z  ciężką  chorobą  układu oddechowego. Nie ma jednak sensu przedwcześnie wpadać w panikę, ponieważ powód kataru z krwią potrafi być prozaiczny. Podrażniona śluzówka nosa powoduje pękanie drobnych naczyń krwionośnych, przez co w wydzielinie z nosa pojawia się krew i nie oznacza nic groźnego. Przy okazji lepiej nie przesadzać z kroplami do nosa – niektóre podrażniają układ oddechowy.

KATAR GĘSTY

Żółta lub zielona, gęsta wydzielina z nosa często następuje po katarze rzadkim i bezbarwnym. To nic innego, jak kolejny etap choroby. Spływając po tylnej ścianie gardła wzmaga mokry kaszel oraz wpływa na dalsze postępowanie infekcji. Taki katar, szczególnie gdy przybiera na sile, może być związany z działalnością bakterii lub grzybów, przez co jedynym wyjściem jest antybiotyk. Wydzielinę z nosa warto jednak obserwować, bo nierzadko oznacza naturalny przebieg infekcji – .usuwanie stanu zapalnego W takim przypadku wraz  z  czasem  widać  wyraźną  poprawę samopoczucia oraz stabilizowanie się temperatury ciała. Gdy dzieje się inaczej, konieczne będą leki.

Katar wydaje się błahą przypadłością, ale nie można go bagatelizować. Potrafi dużo powiedzieć o typie infekcji oraz stanowi ważną wskazówkę przy stawianiu diagnozy. Jednak mimo wszystko – lepiej trzymać się od niego z daleka.

Podziel się wiedzą!