Recepta na zdrowy dom!

Podziel się wiedzą!

 

Spędzamy połowę życia w domu i mało kto zastanawia się nad zależnością zdrowia oraz własnych czterech ścian. Dzięki odpowiedniemu podejściu możesz uniknąć wielu problemów i chorób.

We własnym kącie czyha mnóstwo zagrożeń zdrowotnych. Można do nich zaliczyć farby na bazie ołowiu, ukrytą pleśń, a także owady, pestycydy oraz wiele innych. Statystyki pokazują, że co 16 dom ma zbyt wysoki poziom radonu, który jest rakotwórczy i radioaktywny. Wiele z nich boryka się też z wyciekami wody, problemami strukturalnymi i złym zabezpieczeniem przeciwpożarowym. Co poprawić, by cieszyć się zdrowiem?

Sypialnia, salon i pokój gościnny

Zatroszcz się o zainstalowanie czujników dymu, szczególnie w pobliżu sypialni. Ich koszt na aukcjach internetowych wcale nie jest wysoki, wiele z nich działa na baterie. Pamiętaj, by raz w miesiącu sprawdzać ich działanie. Zatroszcz się też o sensory reagujące na podwyższony poziom tlenku węgla. To cichy zabójca, a w dalszym ciągu niewiele osób posiada w swoich czterech ścianach odpowiednie czujniki. Poza tym lepiej zrezygnować z palenia w domu i zadbać o porządek – dzięki temu owady nie będą miały się gdzie ukryć.

Kuchnia

Kuchenka lub piec używane do ogrzania domu w zimie to kiepski pomysł, więc zainstaluj okap, jeżeli jeszcze go nie posiadasz. Ten ostatni sprawi, że wszystkie trucizny oraz wilgoć będą odprowadzane na zewnątrz. Kiepskim pomysłem jest również zostawianie gotujących się potraw bez nadzoru i używanie w kuchni luźnych ubrań z długimi, zwiewnymi rękawami – podnoszą ryzyko nieszczęścia. Nieproszonymi gośćmi w kuchni są często karaluchy, prusaki i mrówki. Najważniejsze to odciąć szkodniki od pożywienia – zabezpiecz otwory drzwi, by nie wydostały się na zewnątrz, zamknij szczelnie jedzenie i wytrzyj mokre plamy. Preparatów na insekty używaj w ostateczności. 

Łazienka

Dobrym pomysłem jest zostawianie otwartych drzwi do łazienki – dzięki temu zapewnisz przewiew w pomieszczeniu i ograniczysz rozwój pleśni. Popularne są też wywietrzniki z wbudowanymi wiatrakami, które odprowadzają wilgoć do komina. Przy okazji schowaj w bezpiecznym miejscu wszystkie leki – lepiej, żeby dzieci ich nie znalazły.

Strych i piwnica

Wszystkie urządzenia i piece powinny być sprawdzane przez profesjonalistów (najlepiej raz w roku), by uniknąć ryzyka zatruciem tlenkiem węgla. Trzeba też pamiętać o systematycznej wymianie filtrów. Z kolei dbałość o szczelność okien i dachu pozwoli uchronić się przed gryzoniami oraz insektami. Porządek uniemożliwi im też budowanie kryjówek. 

Przy okazji warto zadbać o bezpieczeństwo na co dzień – stosować dywany z antypoślizgową matą od spodu, usunąć stare środki czystości oraz leki. Dzięki temu własny dom będzie bezpieczną kryjówką przed otaczającym światem. ✸

Podziel się wiedzą!