Przyzwyczajenia, które niszczą Twoje nerki

Nerki są bardzo ważne dla naszego organizmu. Filtrują krew, produkują hormony, absorbują minerały, wytwarzają mocz, eliminują toksyny i neutralizują kwasy. Tak więc, jako jeden z najważniejszych narządów w Twoim ciele, nerki zasługują na trochę uwagi. Uszkodzenia lub stałe schorzenia nerek często mogą pozostać niezauważone przez całe lata, ponieważ są w stanie wykonywać swoją pracę w zaledwie 20% ich możliwości. Oto lista 10 typowych nawyków, które wywierają duży nacisk na nerki i mogą z czasem powodować poważne uszkodzenia.

Pijesz zbyt mało wody

Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi i eliminowanie toksyn. Kiedy nie pijesz wystarczającej ilości czystej wody w ciągu dnia, toksyny zaczynają się gromadzić i mogą spowodować poważne uszkodzenia zarówno nerek, jak i ciała.

Zbyt dużo soli w diecie

Twoje ciało potrzebuje sodu lub soli do prawidłowej pracy. Większość ludzi spożywa jednak zbyt duże ilości tych związków, które ostatecznie mogą podnosić ciśnienie krwi i obciążać nerki. Dobrą zasadą jest spożywanie nie więcej niż 5 gramów soli dziennie.

Częste opóźnianie oddania moczu

Wielu z nas ignoruje zew natury lub unikają publicznych łazienek. Regularne zatrzymywanie moczu zwiększa ciśnienie w układzie i może prowadzić do niewydolności nerek, kamieni nerkowych i nietrzymania moczu. Słuchaj swojego ciała, gdy wzywa Cię natura.

Zmień przyzwyczajenia odnośnie słodyczy

Badania naukowe pokazują, że ludzie, którzy spożywają 2 lub więcej słodkich napojów dziennie, częściej mają białkomocz. Posiadanie białka w moczu jest wczesnym sygnałem, że nerki nie wykonują swojej pracy tak, jak powinny.

Niedobory witamin i minerałów

Spożywanie zdrowej, pełnowartościowej diety pełnej świeżych warzyw i owoców jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia i prawidłowej czynności nerek. Wiele niedoborów może zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej lub niewydolności. Witamina B6 i magnez są wyjątkowo ważne – szacuje się, że od 70 do 80 procent ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości tych pierwiastków.

Zbyt dużo białka zwierzęcego

Nadmierne spożycie białka, zwłaszcza z czerwonego mięsa, zwiększa obciążenie metaboliczne nerek. Zatem więcej białka w diecie oznacza, że ​​nerki muszą pracować ciężej, co może prowadzić do uszkodzenia lub dysfunkcji w miarę upływu czasu.

Brak snu

Wszyscy słyszeliśmy, jak ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią długość snu. Przewlekła deprywacja snu jest powiązana z wieloma chorobami, w tym chorobami nerek. W nocy twoje ciało naprawia uszkodzoną tkankę, więc daj swojemu organizmowi czas na regenerację

Zbyt dużo kawy

Podobnie jak sól, kofeina może podnieść ciśnienie krwi i dodatkowo obciążyć nerki. Z czasem nadmierne spożywanie kawy może spowodować uszkodzenie nerek.

Nadużywanie leków przeciwbólowych

Zbyt wielu ludzi bierze leki przeciwbólowe z powodu niewielkich dolegliwości i bólów, podczas gdy dostępnych jest wiele naturalnych i bezpiecznych środków. Nadużywanie środków przeciwbólowych może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby i nerek.

Dodatkowo warto również ograniczyć spożywanie alkoholi. Aby zachować zdrowie i unikać problemów z nerkami, ważne jest, aby jeść dużo świeżych, dobrze zbilansowanych posiłków i stosować się do powyższych wskazówek. Dzięki temu Twoje nerki nie będą podlegały ciągłemu stresowi oraz obciążeniu. ❄︎