Przyzwyczajenia, które niszczą Twoje nerki

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Nerki są bardzo ważne dla naszego organizmu. Filtrują krew, produkują hormony, absorbują minerały, wytwarzają mocz, eliminują toksyny i neutralizują kwasy. Tak więc, jako jeden z najważniejszych narządów w Twoim ciele, nerki zasługują na trochę uwagi. Uszkodzenia lub stałe schorzenia nerek często mogą pozostać niezauważone przez całe lata, ponieważ są w stanie wykonywać swoją pracę w zaledwie 20% ich możliwości. Oto lista 10 typowych nawyków, które wywierają duży nacisk na nerki i mogą z czasem powodować poważne uszkodzenia.

Pijesz zbyt mało wody

Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi i eliminowanie toksyn. Kiedy nie pijesz wystarczającej ilości czystej wody w ciągu dnia, toksyny zaczynają się gromadzić i mogą spowodować poważne uszkodzenia zarówno nerek, jak i ciała.

Zbyt dużo soli w diecie

Twoje ciało potrzebuje sodu lub soli do prawidłowej pracy. Większość ludzi spożywa jednak zbyt duże ilości tych związków, które ostatecznie mogą podnosić ciśnienie krwi i obciążać nerki. Dobrą zasadą jest spożywanie nie więcej niż 5 gramów soli dziennie.

Częste opóźnianie oddania moczu

Wielu z nas ignoruje zew natury lub unikają publicznych łazienek. Regularne zatrzymywanie moczu zwiększa ciśnienie w układzie i może prowadzić do niewydolności nerek, kamieni nerkowych i nietrzymania moczu. Słuchaj swojego ciała, gdy wzywa Cię natura.

Zmień przyzwyczajenia odnośnie słodyczy

Badania naukowe pokazują, że ludzie, którzy spożywają 2 lub więcej słodkich napojów dziennie, częściej mają białkomocz. Posiadanie białka w moczu jest wczesnym sygnałem, że nerki nie wykonują swojej pracy tak, jak powinny.

Niedobory witamin i minerałów


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Spożywanie zdrowej, pełnowartościowej diety pełnej świeżych warzyw i owoców jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia i prawidłowej czynności nerek. Wiele niedoborów może zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej lub niewydolności. Witamina B6 i magnez są wyjątkowo ważne – szacuje się, że od 70 do 80 procent ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości tych pierwiastków.

Zbyt dużo białka zwierzęcego

Nadmierne spożycie białka, zwłaszcza z czerwonego mięsa, zwiększa obciążenie metaboliczne nerek. Zatem więcej białka w diecie oznacza, że ​​nerki muszą pracować ciężej, co może prowadzić do uszkodzenia lub dysfunkcji w miarę upływu czasu.

Brak snu

Wszyscy słyszeliśmy, jak ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią długość snu. Przewlekła deprywacja snu jest powiązana z wieloma chorobami, w tym chorobami nerek. W nocy twoje ciało naprawia uszkodzoną tkankę, więc daj swojemu organizmowi czas na regenerację

Zbyt dużo kawy

Podobnie jak sól, kofeina może podnieść ciśnienie krwi i dodatkowo obciążyć nerki. Z czasem nadmierne spożywanie kawy może spowodować uszkodzenie nerek.

Nadużywanie leków przeciwbólowych

Zbyt wielu ludzi bierze leki przeciwbólowe z powodu niewielkich dolegliwości i bólów, podczas gdy dostępnych jest wiele naturalnych i bezpiecznych środków. Nadużywanie środków przeciwbólowych może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby i nerek.

Dodatkowo warto również ograniczyć spożywanie alkoholi. Aby zachować zdrowie i unikać problemów z nerkami, ważne jest, aby jeść dużo świeżych, dobrze zbilansowanych posiłków i stosować się do powyższych wskazówek. Dzięki temu Twoje nerki nie będą podlegały ciągłemu stresowi oraz obciążeniu. ❄︎

Podziel się wiedzą!