Przepis na relaks doskonały!

Podziel się wiedzą!

Sprężyste odkształcanie zniweluje napięcie mięśniowe i bóle. Tylko jak zrobić to dobrze?

Dziś masaż klasyfikowany jest jako zabieg fizjoterapeutyczny, a odpowiednich placówek, które mogą go wykonać zazwyczaj w okolicy nie brakuje. Tymczasem amatorski masaż z powodzeniem można wykonać w domowym zaciszu. Wystarczy znaleźć jedynie ochotnika, który zgodzi się go przeprowadzić, a walentynkowa aura z pewnością to ułatwi.

Historia masażu sięga jeszcze czasów starożytnych, kiedy to zabieg był uzupełnieniem obrzędów religijnych. Z czasem został elementem medycyny ludowej. Z jakiego regionu świata konkretnie się wywodzi? Z Indii oraz Chin, choć także Hipokrates wskazywał na lecznicze właściwości masażu, a starożytni Grecy wykorzystywali go przed zawodami sportowymi. Masaż ciała został jednak zapomniany już w średniowieczu ze względu na zastój nauk związanych z medycyną. Ponownie do łask wrócił w XVI wieku dzięki francuskiemu lekarzowi Ambrożemu Pare, który po latach badań w swojej pracy naukowej uznał masaż za oficjalną metodę leczenia, szczególnie w przypadku chorych po operacjach chirurgicznych.

Również Polska dorzuciła swoje “pięć groszy” do rozwoju tej dziedziny nauki, ponieważ dzięki Izydorowi Zabłudowskiemu masaż zaczął być traktowany na równi z innymi metodami leczenia różnych dolegliwości. Wraz z rozwojem fizjologii oraz neurofizjologii przy okazji odkrywano nowe rodzaje tego zabiegu – choćby masaż segmentarny, limfatyczny czy łącznotkankowy. Jednak nawet ten amatorski może być przyjemny, szczególnie w walentynki. Dla podkreślenia romantycznej atmosfery warto zapalić kilka zapachowych świeczek i przede wszystkim wybrać odpowiedni olejek. Nie tylko ułatwi masaż, ale również zregeneruje i zmiękczy skórę, poprawi jej elastyczność oraz doda wigoru. Od czego zacząć?

Etap 1.

Na początek osoba masująca powinna poprowadzić wszystkie palce dłoni wokół łopatek – najpierw od strony głowy wzdłuż kręgosłupa, a później zataczając kolisty ruch z powrotem w kierunku głowy. To pozwoli się rozluźnić.

Etap 2.

Następnie należy ścisnąć mięsień czworogłowy (na udzie) pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym oraz przeciągając dłonią w dół rozmasować napięcie powstałe w ciągu dnia.

Etap 3.

Teraz można wrócić z powrotem do pleców. Za pomocą samych kciuków obu dłoni należy uciskać mięśnie wzdłuż łopatek. Jednak ostrożnie, by nie wywierać nacisku na kości, masowaniu ulegają zawsze same mięśnie.

Etap 4.

Czas na kręgosłup. Najpierw wszystkimi palcami dłoni należy rozmasować jedną stronę pleców od kręgosłupa w bok przesuwając się od głowy w dół, a następnie tą samą czynność powtórzyć po drugiej stronie (czyli od drugiej strony kręgosłupa w bok ku żebrom).

Etap 5.

Czas na zakończenie czyli uciskanie samymi kciukami mięśni po obu stronach kręgosłupa jednocześnie od głowy aż po kość ogonową. To wyjątkowo odprężające, a żeby było sprawiedliwie – warto zamienić się teraz rolami! ❅

Podziel się wiedzą!