Przekąski na wzmocnienie włosów i paznokci

Podziel się wiedzą!

Włosy i paznokcie dobrze jest pielęgnować nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Odżywcze diety potrafią zdziałać cuda, a więc co jeść, by pożegnać się z kruchością?

Czerwone mięso

Prócz dużych ilości pełnowartościowego białka, czerwone mięso ma jeszcze jeden składnik, który jest ważny dla włosów i paznokci – żelazo. Nie chodzi jednak o to, by czerwone mięso jeść codziennie, ponieważ zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego i nie tylko. Jednak danie z czerwonego mięsa chociaż raz w tygodniu to niezły pomysł.

Jagody

Zawierają przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki organizmu – w tym włosy i paznokcie. Jagody i borówki posiadają jedną z najwyższych dawek antyoksydacyjnych wśród owoców!

Piwo

Ta wiadomość zapewne spodoba się szczególnie panom. Piwo zawiera bardzo wysoką dawkę krzemu, co wspomaga krążenie w skórze głowy i pobudza wzrost włosów. Przy okazji zmniejsza się ich łamliwość, choć lepiej nie przekraczać dawki 1 piwa dziennie – co i tak jest sporą ilością.

Orzechy

Warto sięgać po orzechy włoskie i brazylijskie. Duża porcja selenu zmniejsza stres oksydacyjny i pobudza wzrost włosów oraz paznokci. Obojętna nie pozostaje również obecność kwasów Omega-3, oraz witaminy E, która wpływa na zdrowy koloryt. Oprózz orzechów wskazane jest spożywanie migdałów.

Ostrygi

Nie każdy je lubi, ale ostrygi zawierają cynk, który bierze udział w wielu procesach biologicznych, między innymi wpływa na wzrost włosów oraz paznokci. Dla przeciwników ostryg znajdą się też smaczne substytuty – wołowina, drób, zboża i fasolka. W końcu codzienne jedzenie owoców morza szybko mogłoby się znudzić. Portfel też nie byłby zachwycony – przynajmniej w naszej strefie klimatycznej. 

Białko serwatkowe

Włosy i paznokcie potrzebują dużo białka do produkcji kreatyny – serwatkowe jest do tego celu idealne. Jedną porcję takiego białka można dodawać do porannych smoothie. Przy okazji ograniczone zostanie wypadanie włosów. 

Jajka

Są bogate w biotynę, witaminy z grupy B oraz D – czyli wszystko, z czego skorzystają włosy i paznokcie. Szczególnie ten pierwszy związek jest istotny. W przypadku wyjątkowo kruchych włosów i paznokci można pomyśleć o suplementacji samą biotyną – farmaceuta pomoże dobrać odpowiedni preparat.

Pacjenci oraz specjaliści polecają również olej kokosowy, łososia oraz mleko na wzmocnienie włosów i paznokci. Warto wzbogacić dietę o te produkty, by pożegnać się z kruchością. ❅

Podziel się wiedzą!