Proste pomysły na pokonanie nieświeżego oddechu

Podziel się wiedzą!

 

Nieświeży oddech może powodować niewłaściwa higiena jamy ustnej, zła dieta, a nawet inne, niebezpieczne choroby. Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci zadbać o zdrowie!

Nieświeży oddech, czyli halitoza, to śliski temat – w społecznym życiu działa odpychająco, ale i tak nikt nie powie Ci o problemie, bo to niezręczne. Za nieprzyjemny zapach odpowiada m.in. mikrobiologia. Resztki jedzenia pomiędzy zębami, wzdłuż linii dziąseł i na języku są rozkładane przez drobnoustroje, co skutkuje utratą świeżości jamy ustnej. Ale to nie jedyne przyczyny. Co zrobić, by zażegnać problem?

Sprawdź poziom cukru we krwi

Niebezpiecznie wysoki poziom cukru potrafi wywołać cukrzycową kwasicę ketonową. Jeśli twój oddech ma nieprzyjemny i słodkawy zapach oraz łączy się z częstym oddawaniem moczu oraz nudnościami, to warto zgłosić się do lekarza i zbadać poziom cukru we krwi. Takie objawy mogą być początkiem większych problemów.

Odstaw dietę niskowęglowodanową

Naukowcy doszli do ciekawych wniosków – dieta niskowęglowodanowa może potęgować zjawisko nieświeżego oddechu. Mniej destrukcyjna dla zapachu z ust jest dieta niskotłuszczowa, choć z drugiej strony częściej powoduje odbijanie po posiłku.

Czyść górne drogi oddechowe

Śluz w jamie nosowej odfiltrowuje obce cząsteczki i drobnoustroje. Niestety w przypadku kataru lub alergii spływa do gardła i osadza się na tylnej części języka. Efekt? Nieświeży oddech spowodowany działalnością bakterii.

Jedz regularnie 

Pomijanie posiłków to gwarancja nieświeżego oddechu. Dlaczego? Ponieważ w jamie ustnej zaczyna  brakować śliny, która na bieżąco wypłukuje resztki jedzenia i pomaga przesuwać je w kierunku żołądka. Podobny efekt wywołuje oddychanie przez usta i niektóre leki antyhistaminowe, diuretyki lub psychotropowe. Wysuszają jamę ustną, która przestaje być oczyszczana przez ślinę.

Dbaj o jamę ustną

Najważniejsze jest usuwanie resztek pokarmowych, które mogą zalegać pomiędzy zębami, na dziąsłach i języku. Właśnie dlatego warto dokładnie szczotkować zęby, używać nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. Ten ostatni oczyści zakamarki niedostępne dla szczoteczki, a pokarm nie będzie gnił. Warto zwracać też uwagę na skład płynu. Te z alkoholem mogą wywoływać podrażnienia – łagodząco działa alantoina. Z kolei najsilniejsze odświeżenie gwarantują ekstrakty z mięty, szałwii lub rozmarynku, czy goździków. 

Uważaj na to, co jesz 

Czosnek i cebula to flagowe przyczyny powalającego zapachu. Ale nie jedyne. Nieświeży oddech może mieć swoją genezę nie tyle z ust, co z żołądka. Niektóre warzywa wydzielają specyficzny zapach podczas rozkładu – chodzi tu głównie o kapustę, brukselkę, szparagi oraz niektóre przyprawy i kalafior. Ich związki chemiczne trafiają do krwiobiegu, przez co nie tylko oddech może mieć specyficzny zapach, ale również np. pot. 

W niektórych przypadkach pokonanie nieświeżego oddechu może nie być takie proste. Z nieprzyjemnym zapachem muszą zmierzyć się np. osoby chore na zespół Sjogrena, który zaburza funkcjonowanie układu odpornościowego i często wysusza jamę ustną – to ostatecznie rodzi problem halitozy. Część osób ma też w ślinie specyficzne bakterie, które siłą rzeczy powodują nieświeży oddech – dużą rolę odgrywają indywidualne predyspozycje. Winowajcą jest także refluks, choroby zębów i dziąseł oraz oczywiście palenie tytoniu i częste picie alkoholu. Mimo tego odpowiednie odżywianie oraz dbałość o higienę jamy ustnej zminimalizują problem halitozy do minimum. A świeży oddech, to większa pewność siebie. ✿

Podziel się wiedzą!