Problemy z prostatą

Gruczoł krokowy, który zwykle ma wielkość i kształt orzecha włoskiego, otacza cewkę moczową między kością łonową a odbytnicą poniżej pęcherza moczowego. Gdy prostata się powiększa, może uciskać cewkę moczową. To zwężenie cewki moczowej może powodować u niektórych mężczyzn z przerostem prostaty problemy z oddawaniem moczu. Powiększenie prostaty lub łagodny przerost prostaty (BPH) może być najczęstszym problemem zdrowotnym u mężczyzn w wieku powyżej 60 lat.

Ajurwedyczna porada mnicha

  • Unikaj picia większej ilości płynów po godzinie 18:00, aby zmniejszyć potrzebę częstego oddawania moczu w nocy.
  • Pij 8 szklanek wody dziennie, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii w pęcherzu.
  • Pij sok żurawinowy 4 razy dziennie, aby zwiększyć kwasowość moczu, zwłaszcza jeśli czujesz zbliżającą się infekcję dróg moczowych.
  • Alkohol, tytoń i kawa zwiększają vata i osłabiają ją. Dlatego unikaj alkoholu, tytoniu i kawy, zwłaszcza po obiedzie.
  • Unikaj pokarmów, które powodują zaparcia, ponieważ zaparcia powodują osłabienie vata.

Dieta ajurwedyjska

Powiększenie prostaty jest spowodowane brakiem równowagi w doszy Vata. Ważne jest, aby unikać pokarmów obciążających Vata. Należą do nich suche, zimne i lekkie potrawy oraz te, które mają gorzki, cierpki i ostry smak. Zamiast tego preferuj dietę uspokajającą Vata, która obejmuje słodkie, kwaśne i słone smaki oraz ciepłe, tłuste potrawy. Zaleca się pokarmy takie jak pszenica, ryż, mleko, pomidory, jogurt, owoce cytrusowe, a jednocześnie należy uważać, aby zminimalizować pikantne, gorzkie potrawy. W celu uspokojenia vata można spożywać większe porcje jedzenia, ale nie więcej niż to, co można łatwo strawić. Uważa się, że wszystkie produkty mleczne równoważą doshę vata, ale pamiętaj, aby spożywać ciepłe mleko i unikać mleka po pełnym posiłku. Stwierdzono również, że przyprawy takie jak imbir, kminek, kardamon, goździki, cynamon, nasiona gorczycy, pieprz czarny, dieta mięsna (z wyjątkiem wołowiny) i orzechy są dobre. Należy jednak unikać wszystkich warzyw należących do kategorii strączkowych, z wyjątkiem mung dhal i tofu. Włącz do diety dużo błonnika (owoce i warzywa bogate w błonnik).

Styl życia

Pacjent nie powinien wystawiać się na działanie słońca lub ciepła. Nadmierne pocenie zabiera organizmowi dużo wody, przez co mocz zostaje skoncentrowany. Przejście tego stężonego moczu przez drogi moczowe powoduje podrażnienie i uczucie pieczenia.✿