Prawda o witaminie D

Podziel się wiedzą!

 

Badania potwierdzają, że odpowiednia suplementacja witaminą D pomaga zmniejszyć ryzyko problemów z sercem, czy zachorowania na raka. Witamina D skrywa w sobie ogromne możliwości!

Teoretycznie dodatkowa suplementacja witaminą D jest zbędna, ponieważ organizm potrafi wytwarzać ją sam dzięki słońcu. A tego w czerwcu pod dostatkiem. Jednak w praktyce dodatkowe preparaty nie zaszkodzą, a mogą pomóc. Wysoki poziom witaminy D ogranicza rozwój wielu chorób.

Zaburzenia erekcji

Mężczyźni z niedoborem witaminy D są o 32% bardziej narażeni na zaburzenia erekcji. Wszystko przez utrudniony transport krwi do narządów płciowych.

Krzywica

To jeden z popularniejszych skutków długotrwałego niedoboru. Największym ryzykiem krzywicy są obarczone dzieci w wieku od 3 do 36 miesięcy, dlatego zaleca się dzienne spożycie witaminy na poziomie 400 unitów. Z kolei dorosłym grozi osteoporoza – po 50 roku życia warto suplementować się dawkami na poziomie 800-1000 unitów.

Nowotwory

Rak piersi, prostaty, trzustki, a nawet jelita grubego – przed tym wszystkim chroni wysoki poziom witaminy D. Dokładne badania są jeszcze prowadzone, ale zaobserwowano, że ryzyko zachorowania na nowotwór spada od 12 do nawet 35%.

Nietrzymanie moczu u kobiet

Witamina D wpływa na siłę mięśni dlatego jej niedobór może osłabić te obsługujące pęcherz, pochwę, macicę i odbyt. Wysoki poziom witaminy może okazać się równie ważny, jak ćwiczenie mięśni dna miednicy u kobiet.

Infekcje

Witamina D wspomaga produkcję naturalnych antybiotyków przez organizm. Udowodniono, że jej niedobór może zwiększać ryzyko infekcji układu moczowego, szczególnie u dziewczynek.

Otyłość

Zbyt wysoka waga zaburza zdolność organizmu do wykorzystania witaminy D – zarówno tej pochodzącej ze światła słonecznego, jak i z pokarmu. Przez to osoby otyłe wyraźnie częściej cierpią na jej niedobór.

Toczeń

To przewlekła choroba podczas której układ immunologiczny atakuje własne narządy lub tkanki. Odpowiedni poziom witaminy D potrafi złagodzić przebieg choroby, choć łatwo o niedobór. Około 90% tej witaminy powstaje pod wpływem słońca, a chorym zaleca się by go unikali. W takim przypadku wręcz niezbędna jest suplementacja.

PMS

Udało się również dostrzec ciekawy związek pomiędzy wyższym poziomem witaminy D a PMS – kobiety pomiędzy 27 a 44 rokiem życia miały niższe ryzyko wystąpienia objawów. W terapii dalej główną rolę odgrywają niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale naukowcy twierdzą, że witamina D jest obiecującym uzupełnieniem.

Wypadanie włosów

WItamina D potrafi też pobudzić cebulki włosów z fazy uśpienia do fazy wzrostu, szczególnie u kobiet. To pozwala minimalizować problem łysienia oraz łysienia plackowatego.

Oczywiście to nie jedyne mocne strony tej witaminy. Zaobserwowano również zmniejszenie ryzyka zachorowania na schizofrenię, demencję, chorobę Alzheimera oraz wiele innych przypadłości. Witamina D wspomaga leczenie egzemy, astmy oraz chroni zęby. Bez wątpienia warto zadbać o jej odpowiedni poziom, by uniknąć wielu problemów ze zdrowiem. ✿

Podziel się wiedzą!