Prawda o witaminie D

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Badania potwierdzają, że odpowiednia suplementacja witaminą D pomaga zmniejszyć ryzyko problemów z sercem, czy zachorowania na raka. Witamina D skrywa w sobie ogromne możliwości!

Teoretycznie dodatkowa suplementacja witaminą D jest zbędna, ponieważ organizm potrafi wytwarzać ją sam dzięki słońcu. A tego w czerwcu pod dostatkiem. Jednak w praktyce dodatkowe preparaty nie zaszkodzą, a mogą pomóc. Wysoki poziom witaminy D ogranicza rozwój wielu chorób.

Zaburzenia erekcji

Mężczyźni z niedoborem witaminy D są o 32% bardziej narażeni na zaburzenia erekcji. Wszystko przez utrudniony transport krwi do narządów płciowych.

Krzywica

To jeden z popularniejszych skutków długotrwałego niedoboru. Największym ryzykiem krzywicy są obarczone dzieci w wieku od 3 do 36 miesięcy, dlatego zaleca się dzienne spożycie witaminy na poziomie 400 unitów. Z kolei dorosłym grozi osteoporoza – po 50 roku życia warto suplementować się dawkami na poziomie 800-1000 unitów.

Nowotwory

Rak piersi, prostaty, trzustki, a nawet jelita grubego – przed tym wszystkim chroni wysoki poziom witaminy D. Dokładne badania są jeszcze prowadzone, ale zaobserwowano, że ryzyko zachorowania na nowotwór spada od 12 do nawet 35%.

Nietrzymanie moczu u kobiet


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Witamina D wpływa na siłę mięśni dlatego jej niedobór może osłabić te obsługujące pęcherz, pochwę, macicę i odbyt. Wysoki poziom witaminy może okazać się równie ważny, jak ćwiczenie mięśni dna miednicy u kobiet.

Infekcje

Witamina D wspomaga produkcję naturalnych antybiotyków przez organizm. Udowodniono, że jej niedobór może zwiększać ryzyko infekcji układu moczowego, szczególnie u dziewczynek.

Otyłość

Zbyt wysoka waga zaburza zdolność organizmu do wykorzystania witaminy D – zarówno tej pochodzącej ze światła słonecznego, jak i z pokarmu. Przez to osoby otyłe wyraźnie częściej cierpią na jej niedobór.

Toczeń

To przewlekła choroba podczas której układ immunologiczny atakuje własne narządy lub tkanki. Odpowiedni poziom witaminy D potrafi złagodzić przebieg choroby, choć łatwo o niedobór. Około 90% tej witaminy powstaje pod wpływem słońca, a chorym zaleca się by go unikali. W takim przypadku wręcz niezbędna jest suplementacja.

PMS

Udało się również dostrzec ciekawy związek pomiędzy wyższym poziomem witaminy D a PMS – kobiety pomiędzy 27 a 44 rokiem życia miały niższe ryzyko wystąpienia objawów. W terapii dalej główną rolę odgrywają niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale naukowcy twierdzą, że witamina D jest obiecującym uzupełnieniem.

Wypadanie włosów

WItamina D potrafi też pobudzić cebulki włosów z fazy uśpienia do fazy wzrostu, szczególnie u kobiet. To pozwala minimalizować problem łysienia oraz łysienia plackowatego.

Oczywiście to nie jedyne mocne strony tej witaminy. Zaobserwowano również zmniejszenie ryzyka zachorowania na schizofrenię, demencję, chorobę Alzheimera oraz wiele innych przypadłości. Witamina D wspomaga leczenie egzemy, astmy oraz chroni zęby. Bez wątpienia warto zadbać o jej odpowiedni poziom, by uniknąć wielu problemów ze zdrowiem. ✿

Podziel się wiedzą!