Prawda o szkodliwej odzieży

Podziel się wiedzą!

Według badań konsumenckich prowadzonych przez British Chiropractic Association, odzież może szkodzić zdrowiu. Z ustaleń naukowców wynika, że 73% dorosłych cierpi z powodu bólu pleców, który mógł być spowodowany wyborem garderoby. Z kolei 33% kobiet nie zdawało sobie sprawy, że ich odzież może mieć wpływ na zdrowie. W takim razie na co uważać?

Obcisłe jeansy

Noszenie zbyt ciasnych spodni może dramatycznie wpłynąć na kolana, trawienie i krążenie krwi – zauważa badacz McCulloch. Jeansy typu „skinny” nie pozwalają na prawidłowy ruch kolan i wywierają niepotrzebny nacisk na tkanki i nerwy. Te problemy mogą prowadzić do koncentracji bólu stawów w okolicy kolana, a także obrzęku kostek.

Duże torby

Zbyt ciężka torba może spowodować, że twoja postawa stanie się niepoprawna i narazi Cię na ryzyko dysfunkcji szyi i pleców. Chód obciążony dużą torbą obciąża całe ciało od stóp do ramion. Skutkami są: ból ramion, ból karku, ból pleców, nerwobóle i zapalenie stawów.

Płaszcze i bluzy z dużymi kapturami

Noszenie kaptura powoduje, że szyja się mimowolnie wysuwa się, a ciągłe pochylanie się do przodu może z czasem powodować zmęczenie, napięcie, a nawet bóle napiętych mięśni. Zła równowaga, obolałe ramiona, silne bóle kręgosłupa i uporczywe bóle głowy to tylko niektóre z godnych uwagi długoterminowych efektów spowodowanych przez niewinnie wyglądający kaptur.

Wysokie obcasy

Tego typu buty oferują niewielkie podparcie dla pięty i kostki. Na dłuższą metę, noszenie wysokich obcasów może prowadzić do ciągłych urazów i nerwiaka Mortona, stanu, w którym uwięziony nerw w stopie powoduje intensywny ból. Badacz McCulloch stwierdził również, że noszenie obcasów może skracać mięśnie łydek.

Ciężkie naszyjniki

Podobnie jak kaptury, ciężkie naszyjniki mogą powodować ból karku i ból pleców poprzez „wyciąganie” szyi do przodu.

Ołówkowe spódnice

Ruch jest bardzo ograniczony w ołówkowych spódnicach, co może wywoływać problemy z mięśniami, podobne do powtarzających się urazów. W skrajnych przypadkach może wystąpić prawo Davisa, w którym miękka tkanka ciała dopasowuje się do kształtu spódnicy, a mięśnie nie będą w stanie prawidłowo się rozciągać.

Ponadto noszenie identycznych ubrań na co dzień może powodować ból pleców, zmieniając swój styl, zmieniasz nacisk na różne części ciała. Wybierając luźne rzeczy, takie jak maxi spódnice lub workowate spodnie sprawiasz, że twoje ciało zyskuje więcej luzu. To, co nosisz pod ubraniem, również się liczy, więc pamiętaj o tym, aby nosić staniki, które zapewniają idealnie dobrane wsparcie. ✤

Podziel się wiedzą!