Prawda o prostacie

Podziel się wiedzą!

Rak prostaty każdego roku dotyka około 35 tys. mężczyzn w samej Wielkiej Brytanii. To sprawia, że jest najczęstszym typem nowotworu u płci męskiej, jednak nie to jest najciekawsze. Wg niezależnych sond nawet 1/3 społeczeństwa nie wie do czego właściwie służy prostata. Tymczasem odpowiednia wiedza jest kluczem do przeciwdziałania licznym chorobom. 

Czym jest prostata?

Nie jest żadną niespodzianką, że posiadają ją tylko mężczyźni. Rolą tego gruczołu jest wytwarzanie płynu z nasieniem, który znajduje się w męskiej spermie. 

Jak wygląda?

Bardzo niepozornie. Gruczoł jest zlokalizowany nieco poniżej pęcherza i niedaleko odbytu. Zazwyczaj ma wielkość orzecha włoskiego, choć u starszych mężczyzn z problemami z prostatą dorasta do wielkości śliwki – właśnie wtedy pojawiają się trudności z oddawaniem moczu.

Jakie są oznaki problemów?

Najlepszym wskaźnikiem jest właśnie strumień oddawanego moczu. Jeśli uległ wyraźnemu zmniejszeniu, warto udać się do specjalisty. Poza tym zdarzają się bóle jąder, problemy z erekcją, ból podczas wytrysku oraz krew w moczu. Nie każdy rozrost gruczołu oznacza raka – często występuje też tzw. nienowotworowe powiększenie prostaty (BPH) lub po prostu zapalenie i zakażenie.

Czy wiek odgrywa rolę?

Tak – ryzyko powiększenia prostaty dotyczy mężczyzn po 50. roku życia, nawet co druga osoba zmaga się wtedy z tym problemem, choć najwięcej zdiagnozowanych przypadków nowotworu pojawia się między 70. a 74. rokiem życia. 3,8% chorych umiera.

Co to jest PSA?

To wskaźnik ostrzegawczy wykorzystywany do diagnozowania problemów z prostatą – zapowiada rozwój nowotworu jeszcze zanim ten się pojawi. Ta metoda identyfikacji nie jest jednak doskonała, ponieważ dość duża liczba mężczyzn z wysokim PSA ostatecznie nie zostaje dotknięta nowotworem, choć znajdują się w grupie ryzyka. Poszukiwane są skuteczne badania genetyczne. Jeśli rak prostaty pojawił się wcześniej w jednej linii genetycznej, to jest duża szansa, że wystąpi ponownie. 

Jak przeciwdziałać?

Sposobów jest kilka. Część badań sugeruje częste uprawianie seksu lub masturbowanie się – to utrzymuje aktywność prostaty. Istotna jest też dieta. Po pierwsze – osoby otyłe częściej mają problemy z tym gruczołem, warto ograniczyć spożycie tłuszczy i zastąpić je tymi jedno- i wielonienasyconymi. Po drugie – ważna jest odpowiednia dieta bogata w tłuste ryby, kolorowe warzywa, owoce i orzechy. Udokumentowano, że ryzyko nowotworu zmniejsza selen w połączeniu z cynkiem, witaminą E, D3 czy B2. Czasem te wszystkie składniki trudno jest dostarczyć, dlatego dobrym pomysłem są też odpowiednio zbilansowane suplementy. Skutecznie pomagają uzupełnić codzienną dietę, dzięki czemu prostata dłużej pozostanie w dobrej formie.✿

Podziel się wiedzą!