Prawda o herbatkach na detox

Czym są popularne herbatki na detox? Zdobyły popularność wiele lat temu, głównie wśród ludzi, którzy często odwiedzają sklepy ze zdrową żywnością, lub konsultują się ze specjalistami medycyny alternatywnej. W pewnym sensie herbatki na detox stały się płynną wersją butów treningowych. Czy faktycznie są tak skuteczne i co warto o nich wiedzieć?

Bez zdrowej diety ani rusz

Jedna herbatka na detox nie uczyni cudów. Powinna być spożywana wraz z dużą ilością wody i w towarzystwie zdrowych, zbilansowanych posiłków. Wskazane są też treningi – od trzech do pięciu tygodniowo. Popijanie herbatek na detox przy jednoczesnym pominięciu siłowni i zamawianiu jedzenia na wynos nie pomoże zadbać o linie.

Masa ciała może spadać z powodu utraty wody, a nie tłuszczu

Herbaty typu detox, które łączą kofeinę ze składnikami moczopędnymi, mogą spowodować utratę wagi poprzez usuwanie wody z organizmu. Niektóre potrafią nawet wywołać lekki efekt przeczyszczający, który powoduje, że organizm eliminuje treści z przewodu pokarmowego. To sprawia, że ​​można „poczuć się lżej”.

Uwaga na skutki uboczne

Mikstury detoksykacyjne zazwyczaj zawierają dodatkowe zioła, które mogą być zastosowane w celu ograniczenia apetytu, modyfikacji przemiany materii lub zwiększenia utraty wagi w nienaturalny sposób. Jednym z przykładów jest Senna alexandrina, roślina o naturalnym działaniu przeczyszczającym. Według bazy danych Natural Medicines Comprehensive, potencjalne skutki uboczne stosowania

Senny mogą obejmować ból brzucha i dyskomfort, skurcze, wzdęcia, gazy, nudności i biegunkę. Nadmierne stosowanie może prowadzić do wyczerpania potasu i innych zaburzeń elektrolitowych, które powodują skurcze mięśni i nieprawidłowy rytm serca. Innym popularnym składnikiem herbat odchudzających jest guarana, roślina często dodawana do napojów energetycznych. Jej działania niepożądane są zwykle związane z zawartością kofeiny, która może obejmować nerwowość, niepokój, podrażnienie żołądka, nudności, wymioty, ból głowy, niepokój, pobudzenie, dzwonienie w uszach i szybkie tempo serca i oddechu.

Mogą zakłócać sen

Większość herbat detoksykacyjnych zawiera kofeinę, prawdopodobnie dlatego, że ten środek pobudzający potrafi tłumić apetyt i wpływać na układ trawienny, aby zaczął szybciej pracować. Wzmocnienie energetyczne wywołane kofeiną może również prowadzić do treningu nieco dłuższego lub trudniejszego niż zwykle. Jednak zbyt duża ilość tego związku jest ryzykowna i przeszkadza w wysokiej jakości śnie. A jeśli próbujesz pozbyć się kilogramów, sen to podstawa.

Istnieje mało badań potwierdzających działanie herbatek na detox

Chociaż opublikowano kilka badań na temat różnych składników często spotykanych w herbatach detoksykacyjnych, nie było żadnego dotyczącego samych herbat, szczególnie w ściśle określonych recepturach. Oznacza to, że używanie herbat na detox pozostawia pytania bez odpowiedzi dotyczące tego, czy i jak działają, jak powinny być używane, dawkowane, a także kto nie powinien ich zażywać.

Najważniejsze, to sięgać po produkty wysokiej jakości i nie przesadzać. Z umiarem wszystko może pomóc, nawet w trudnej drodze do dbałości o własny organizm. ✿