Poznaj subtelne symptomy problemów z sercem

Podziel się wiedzą!

Lato jest ciężkim okresem dla “sercowców”. Podejrzewasz, że coś może być nie tak z Twoim sercem? Poznaj niewinne objawy i zasięgnij porady lekarza, gdy spostrzeżesz je u siebie.

Dzięki skutecznej edukacji i zwiększeniu świadomości społeczeństwa, obecnie mniej osób umiera z powodu chorób serca. Mimo tego układ krążenia dalej jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu. Właśnie dlatego warto poznać objawy problemów z sercem, które wymagają konsultacji ze specjalistą dla własnego bezpieczeństwa.

Zmęczenie

I to ekstremalne. Pomyśl, jak się czujesz, gdy dostajesz grypę, która jednak nie przemija. Serce walczy i stara się dostarczyć tlen do twojego ciała – gdy działa niepoprawnie, możesz dostrzec zmęczenie z powodu małej ilości tlenu rozprowadzanego po organizmie.

Puchnące stopy

Obrzęk stóp może wystąpić z wielu powodów, takich jak ciąża, żylaki, lub gdy podróżujesz i masz ograniczoną zdolność poruszania się. Może to być również objaw niewydolności serca, przewlekłego stanu, w którym serce pompuje krew nieefektywnie.

Ból podczas chodzenia

Jeśli Twoje mięśnie nóg łapią skurcz podczas wspinaczki, chodzenia lub poruszania się, który ustępuje, gdy odpoczniesz, nie zwalaj winy na wiek czy kiepską kondycję. Ten problem może to być oznaką choroby tętnic obwodowych – PAD. PAD to nagromadzenie blaszki tłuszczowej w tętnicach nóg, co wiąże się z większym ryzykiem chorób serca.

Zawroty głowy

To jeden z tych objawów, które mogą mieć wiele przyczyn niezwiązanych z sercem. Jeśli kiedykolwiek np. na siłowni, zawroty głowy zmusiły do odpoczynku, ale jednorazowo, przyczyną mogło być np. zbyt szybkie wstanie z miejsca. Jednak jeśli pojawiają się regularnie, warto umówić się do specjalisty.

Brak tchu pomimo dobrej kondycji

Może to być astma, niedokrwistość, czy infekcja ale również problem z zastawkami serca, który upośledza pompowanie krwi.

Depresja

Depresja jest jednym z najczęstszych problemów na świecie. Depresja raczej nie będzie znakiem, że masz kłopoty z sercem, ale samopoczucie psychiczne jest powiązane z fizycznym. Wiele badań sugeruje, że osoby z depresją są bardziej narażone na problemy z sercem.

Częste migreny

Migreny występują u 12% ogólnej populacji. Ten wskaźnik wzrasta jednak do około 40% u pacjentów z chorobami układu krążenia.

Słyszysz bicie serca, gdy zasypiasz w nocy

Niektórzy pacjenci ignorują odczuwalny dźwięk bicia serca i często po prostu zmieniają swoją pozycję do spania, aby go nie słyszeć. Nie można go jednak ignorować. Słyszalne bicie serca może być również oznaką niskiego ciśnienia krwi, niskiego poziomu cukru we krwi, niedokrwistości, leków, odwodnienia.

Niepokój

Nagle odczuwasz lęk, pocenie się i mdłości? Są to klasyczne objawy ataku paniki, ale charakteryzują również zawał serca. Jeśli po tych wczesnych objawach następuje skrócenie oddechu (mimo braku aktywności fizycznej), ekstremalne zmęczenie lub towarzyszy mu ból w klatce piersiowej, który może (lub nie) promieniować na plecy, ramiona, szyję lub gardło, natychmiast udaj się na pogotowie.

Serce wymaga uwagi, bo jak nic innego może błyskawicznie przerwać życie. Właśnie dlatego warto poświęcić odrobinę czasu na obserwacje własnego organizmu.✴︎

Podziel się wiedzą!