Poznaj Polskę: Duszniki Zdrój

Podziel się wiedzą!

Polska ma w sobie wiele uroku, warto zwiedzić ją i poznać bliżej. Szanowni Czytelnicy, tym razem nasza propozycja to Duszniki Zdrój i okolice!

Uzdrowisko

Pierwszym, z czym kojarzy się to miejsce, jest oczywiście znane na cały kraj Uzdrowisko. To leżące na dawnym szlaku handlowym między Pragą a Wrocławiem miejsce przynieść może ulgę zmęczonemu ciału, które szybko odzyska sprawność po nadmiarze pracy i zmartwień. Co ciekawe, o zaledwie 6 km dalej położony jest rezerwat przyrody, w którym zaobserwować można rośliny pochodzące jeszcze z czasów epoki lodowcowej. 

Dworek Chopina

Naturalnie, w czasie wypoczynku ważne jest również zadbanie o umysł, więc warto odwiedzić Dworek Chopina, w którym to od lat 40’ ubiegłego wieku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Chopinowski będący prestiżowym wydarzeniem na scenie muzyki Polskiej, jak i światowej. W dniach wolnych od Festiwalu muzyka rozbrzmiewa tam w dalszym ciągu, i dzięki licznym wydarzeniom artystycznym można zapoznać się ze stylami przeszłości, ciągle stanowiącymi  inspiracje  dla  muzyków współczesnych.

Kaplica czaszek

Mniej więcej 12 km od Dusznik, w Czermnej, znajduje się miejsce szczególne, które powinno stanowić ważny punkt na mapie każdego turysty. Kaplica czaszek, bo o niej mowa, to wyłożone ludzkimi kośćmi świadectwo kruchości życia, wprowadzające w zadumę i refleksje, a także będące odskocznią od zgiełku codzienności.

Ogród Bajek

Oczywiście, nie można jedynie się użalać i lękać nieuniknionego, więc warto odwiedzić Ogród Bajek, w którym widok przepięknych roślin i uroczo wkomponowanych miniatur inspirowanych stylistyką baśniową  podniesie  na  duchu  i  pokrzepi największego nawet smutasa. Ogród ten położony jest nieco dalej, na zboczu Lesieńca, ok. 30 km od Dusznik.  

Muzeum Zabawek

Rozbudzony zew dziecka można wzmocnić wizytą w Muzeum Zabawek, w którym znajduje się kilkutysięczna kolekcja tychże, będąca swoistym wehikułem czasu. Bo trzeba przyznać, iż widok wyposażonej klasy sprzed 50 lat doprawdy zabiera w przeszłość.

Muzeum Papiernictwa

A skoro o muzeach mowa, nie mogło zabraknąć Muzeum Papiernictwa, które nie tylko skupia się na pokazywaniu historii tej dziedziny, ale  również  współpracuje z artystami wykorzystującymi w swych pracach właśnie papier – tworzywo o tyle niezwykłe, jak wszechstronne. Zrobienie papierowej figurki wcale nie jest takie proste!

Podziemne Miasto Osówka

To owoc działalności Niemców, które rozpoczęły się w 1943 roku. Powstały podziemne korytarze, sztolnie i systemy obronne. Dzisiaj w Górach Sowich można zwiedzać aż 1.5km  podziemnych  korytarzy  oraz bunkrów! Obiekt z roku na rok zyskuje na atrakcyjności, a miejscowa restauracja pozwoli odpocząć po zwiedzaniu.

Jaskinia Niedźwiedzia

To najdłuższa jaskinia w Sudetach! Została odkryta w 1966 roku i znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Jest świetnie zachowana i stanowi jedną z najbardziej znanych atrakcji. Widoki zapierają dech w piersiach – to trzeba zobaczyć!

To oczywiście tylko niektóre z atrakcji czekających na zwiedzających Duszniki Zdrój. Warto znaleźć urokliwy hotel w dogodnym miejscu i delektować się atrakcjami. Ciekawym miejscem są okolice centrum, oraz Jamrozowej Polany – w tej drugiej można obcować z przyrodą oraz odpocząć po licznych wycieczkach. Duszniki to również Skalne Miasto, zamki, Park Miniatur, Bazylika w Wambierzycach i wiele więcej! Ze względu na różnorodność i specyfikę Dusznik można powiedzieć jedno – każdy znajdzie tam coś dla siebie. I to u nas na miejscu – w Polsce!

foto: duszniki.pl

Podziel się wiedzą!