Poznaj mity o cukrzycy typu 2

Podziel się wiedzą!

Jedzenie słodyczy powoduje cukrzycę typu 2, a jej objawy można łatwo rozpoznać? To wszystko nieprawda! Istnieje mnóstwo mitów, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Liczba cukrzyków ciągle wzrasta, dlatego cukrzyca staje się chorobą cywilizacyjną. W przypadku typu 2 organizm wytwarza insulinę, ale nie jest w stanie jej odpowiednio używać. Przez to stężenie glukozy we krwi jest zbyt wysokie. Na temat cukrzycy powstało wiele mitów, dowiedz się jakich!

Na cukrzycę typu 2 chorują wyłącznie osoby otyłe?

Nic bardziej mylnego. Fakt, osoby otyłe są bardziej podatne na tę chorobę, ale główną przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Na cukrzycę najbardziej podatni są Afroamerykanie, mieszkańcy Alaski, Latynosi, Indianie oraz mieszkańcy zachodniej Azji. Póki co nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Prawdopodobnie dziedziczony jest gen, który powstał podczas ewolucji.

Jeśli masz cukrzycę, to nie możesz spożywać cukrów?

Kolejny mit. Nie ma przeciwskazań do słodkich deserów w przypadku cukrzyków typu 2, ale pod jednym warunkiem – nie można przesadzać. Małe porcje są niegroźne, szczególnie gdy są spożywane tylko od czasu do czasu.

Cukrzyca typu 2 wymaga zastrzyków insuliny?

Nie zawsze. Przeważnie terapia ogranicza się do zażywania tabletek oraz zmiany trybu życia – przejścia na dietę, redukcji stresu oraz zwiększenia aktywności fizycznej. W skrajnych przypadkach zastrzyki są konieczne raz dziennie. 

Jedzenie słodyczy powoduje cukrzycę?

To bardzo popularne stwierdzenie, ale nie jest prawdziwe. Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 zwiększa przede wszystkim nadwaga i otyłość. Ponadto uwarunkowania genetyczne oraz styl życia są głównym punktem zapalnym choroby. Samo spożywanie słodyczy nie ma z nią wiele wspólnego.

Objawy cukrzycy można rozpoznać?

Zbyt wysoki poziom cukru często wywołuje pragnienie, zwiększone oddawanie moczu, zmęczenie oraz zaburzenia widzenia. Z kolei zbyt niski zazwyczaj kończy się zawrotami głowy, osłabieniem oraz nadmiernym poceniem się. Organizm może się jednak przyzwyczaić do nieprawidłowego poziomu cukru i ostatecznie przestanie reagować. Właśnie dlatego trzeba korzystać z glukometru – objawy nie zawsze występują. 

U każdego choroba przebiega tak samo?

Każdy człowiek jest inny, dlatego cukrzyca cukrzycy nierówna. Niektórzy nie mają żadnych objawów choroby, aż do momentu zawału serca. Wiele warunkuje pochodzenie etniczne i kondycja fizyczna. Po zjedzeniu tego samego posiłku u każdej osoby z cukrzycą poziom cukru we krwi będzie inny – nie można uogólniać.

Cukrzyca zawsze doprowadza do ślepoty i amputacji kończyn?

Nieleczona – tak. Grozi również niewydolnością nerek, udarem mózgu i zawałem serca. Jednak wystarczy utrzymywać właściwy poziom glukozy we krwi, by ryzyko chorób zmalało prawie do zera. Wtedy zarówno amputacja jak i ślepota przestaną zagrażać.

Nie można bagatelizować cukrzycy typu 2, ale warto mieć na uwadze, że wiele opinii na jej temat nie ma pokrycia w rzeczywistości. Najważniejsza jest odpowiednia dieta, regularne kontrole u specjalisty i aktywny tryb życia. Dbałość o siebie to najlepszy sposób na dobry stan zdrowia! ✿

Podziel się wiedzą!