Pozbądź się szumu w uszach

Podziel się wiedzą!

Może Ci się wydawać, że jedynie mała grupka ludzi ma problem z szumem w uszach. Tymczasem badanie opublikowane w JAMA Otolaryngology Head & Neck Surgery wykazało, że 1 na 10 dorosłych cierpi na tą przypadłość, choć sam narząd słuchu często nie wykazuje większych nieprawidłowości.

Jedni słyszą szum, inny syczenie lub klikanie. Szumy uszne mogą przychodzić i odchodzić, lub występować przewlekle. Zdarza się, że lekarze nie są nawet w stanie ustanowić źródła problemu. Szum uszny może być wywołany dosłownie przez wszystko – od nagromadzenia woskowiny lub przebywania na głośnym koncercie, po ubytek słuchu związany z wiekiem. Niestety, w większości przypadków przewlekłych nie ma skutecznego lekarstwa na ten problem, choć można poradzić sobie z objawami.

Zamaskuj

Jeśli masz problem z koncentracją lub odpoczynkiem, włącz tzw. “biały szum”. Wystarczy wykorzystać urządzenie generujące cichy dźwięk pracy – wentylator czy telewizora przy niskim poziomie głośności. Biały szum pomaga tłumić fantomowy hałas.

Spróbuj odstresować się

Szum w uszach może być oznaką, że organizm wymaga odpoczynku. Kiedy wcielisz w życie techniki radzenia sobie ze stresem (np. ćwiczenia oddechowe), może się okazać, że nie dostrzegasz już uciążliwego problemu.

Rozważ biofeedback

Biofeedback to rodzaj terapii, w której nauczysz się kontrolować fizyczną reakcję organizmu na stres. Niektóre przypadki szumu w uszach są porównywane do bólu fantomowego. Kiedy pacjent cierpi na szum w uszach na skutek ubytku słuchu, mózg próbuje uzupełnić brakujące informacje hałasem fantomowym.

Rehabilitacja szumów usznych

Taka terapia to połączenie biofeedbacku, psychoterapii i muzykoterapii – ciekawa opcja dla pacjentów, którzy zmagają się z uciążliwym problemem. Ponadto pomocne może być skomunikowanie się z innymi, którzy mają do czynienia z tą samą przypadłością.

Szum w uszach postępuje, gdy ubytek słuchu się pogarsza. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby chronić swoje uszy przed hałasem np. przy użyciu specjalnych zatyczek na koncertach i w niektórych miejscach pracy oraz dbać o odpowiednią higienę tego narządu.

Podziel się wiedzą!