Pozbądź się szumu w uszach

Podziel się wiedzą!

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Może Ci się wydawać, że jedynie mała grupka ludzi ma problem z szumem w uszach. Tymczasem badanie opublikowane w JAMA Otolaryngology Head & Neck Surgery wykazało, że 1 na 10 dorosłych cierpi na tą przypadłość, choć sam narząd słuchu często nie wykazuje większych nieprawidłowości.

Jedni słyszą szum, inny syczenie lub klikanie. Szumy uszne mogą przychodzić i odchodzić, lub występować przewlekle. Zdarza się, że lekarze nie są nawet w stanie ustanowić źródła problemu. Szum uszny może być wywołany dosłownie przez wszystko – od nagromadzenia woskowiny lub przebywania na głośnym koncercie, po ubytek słuchu związany z wiekiem. Niestety, w większości przypadków przewlekłych nie ma skutecznego lekarstwa na ten problem, choć można poradzić sobie z objawami.

Zamaskuj

Jeśli masz problem z koncentracją lub odpoczynkiem, włącz tzw. “biały szum”. Wystarczy wykorzystać urządzenie generujące cichy dźwięk pracy – wentylator czy telewizora przy niskim poziomie głośności. Biały szum pomaga tłumić fantomowy hałas.

Spróbuj odstresować się

Szum w uszach może być oznaką, że organizm wymaga odpoczynku. Kiedy wcielisz w życie techniki radzenia sobie ze stresem (np. ćwiczenia oddechowe), może się okazać, że nie dostrzegasz już uciążliwego problemu.


Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Rozważ biofeedback

Biofeedback to rodzaj terapii, w której nauczysz się kontrolować fizyczną reakcję organizmu na stres. Niektóre przypadki szumu w uszach są porównywane do bólu fantomowego. Kiedy pacjent cierpi na szum w uszach na skutek ubytku słuchu, mózg próbuje uzupełnić brakujące informacje hałasem fantomowym.

Rehabilitacja szumów usznych

Taka terapia to połączenie biofeedbacku, psychoterapii i muzykoterapii – ciekawa opcja dla pacjentów, którzy zmagają się z uciążliwym problemem. Ponadto pomocne może być skomunikowanie się z innymi, którzy mają do czynienia z tą samą przypadłością.

Szum w uszach postępuje, gdy ubytek słuchu się pogarsza. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby chronić swoje uszy przed hałasem np. przy użyciu specjalnych zatyczek na koncertach i w niektórych miejscach pracy oraz dbać o odpowiednią higienę tego narządu.

Podziel się wiedzą!