Powody, dla których warto sięgnąć po aloes

Podziel się wiedzą!

Aloe Vera jest sukulentem znanym ze swoich leczniczych właściwości. Bardzo często stosowany jest w celu leczenia oparzeń słonecznych. Jednak to nie jedyne możliwe wykorzystanie tej rośliny – aloes potrafi znacznie więcej!

Leczy poparzenia słoneczne

Żel Aloe Vera zawiera związki zwane polisacharydami, które wspomagają naprawę skóry i tworzą nowe komórki. Żel zawiera także środek przeciwbólowy zwany karboksypeptydazą – właśnie dlatego aloes jest tak kojący.

Łagodzi praktycznie wszystkie podrażnienia

Zapalenie leży u podstaw wielu chorób skóry (np. łuszczycy, egzemy i liszaja). Żel Aloe Vera zawiera specyficzne związki, takie jak acemannan. Hamują one stan zapalny, regulując enzymy, które go wywołują. Wcześniej warto jednak wykonać test płatkowy, by sprawdzić, czy skóra nie reaguje alergicznie na aloes.

Wyjątkowo mocno nawilża

Ponieważ żel Aloe Vera jest głównie wodą, pomaga nawilżać skórę i włosy bez tłustego odczucia po zastosowaniu. Pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, a jednocześnie działa jak „klej”, który sprawia, że wierzchnia warstwa komórek skóry jest bardziej zwarta. Dzięki temu skóra jest gładka i miękka.

Pomaga na trądzik

Żel Aloe Vera, oprócz poważnych właściwości przeciwbakteryjnych, zawiera kwas salicylowy, który jest środkiem złuszczającym. Dzięki temu pomaga odblokować pory i jest szczególnie pomocny w przypadku leczenia pryszczy oraz zaskórników. Działa również jako środek przeciwzapalny w stosunku do gruczołów, które powodują trądzik.

Leczy opryszczkę

Aloe vera jest środkiem antyseptycznym, zawierającym sześć składników znanych z hamowania rozwoju grzybów, bakterii i wirusów, w tym kwas salicylowy, fenole i siarkę. Może również przyspieszyć proces gojenia, tworząc przeciwciała, które układ odpornościowy potrafi wykorzystać do zwalczania wirusa opryszczki.

Ogranicza oznaki starzenia

Aloes stymuluje aktywność fibroblastów, co powoduje wzrost produkcji kolagenu i włókien elastyny. Te z kolei sprawiają, że skóra jest mniej pomarszczona i bardziej elastyczna. Ponadto cynk zwęża pory, a przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, pomagają zapobiegać tworzeniu się wolnych rodników.

Zapobiega powstawaniu plam starczych

Aloes reguluje aktywność tyrozynazy, enzymu odpowiedzialnego za przebarwienia skóry. Zawartość nadtleneku glutationu potrafi nawet cofać już istniejące przebarwienia.

Delikatnie złuszcza

Kwas salicylowy w aloesie działają jak peeling. Pomaga delikatnie oderwać martwe komórki skóry. Dodatkowo żel zawiera także ligninę – substancję, która może zwiększać penetrację innych składników wgłąb skóry.✴︎

Podziel się wiedzą!