Poradnik SOS – co robić, gdy coś utknie Ci w gardle?

Podziel się wiedzą!

Połykanie jest złożonym procesem. Podczas jedzenia angażowanych jest około 50 par mięśni i wiele nerwów. Może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak podczas tego procesu – wtedy można odnieść wrażenie, że jedzenie utknęło w gardle i przeszkadza. Tak też jest w rzeczywistości – konkretniej kęs jedzenia prawdopodobnie unieruchomił się w przełyku. Co wtedy robić?

Tysiące ludzi umiera każdego roku z powodu zadławienia. Jest to szczególnie powszechne wśród małych dzieci i dorosłych w wieku powyżej 74 lat. Zadławienie występuje, gdy jedzenie lub obcy przedmiot utknie w gardle lub tchawicy, blokując przepływ powietrza. Takie przypadki wymagają natychmiastowej pomocy, a sygnałem do działania jest, gdy taka osoba:

  • nie może rozmawiać,
  • ma trudności w oddychaniu lub głośny oddech,
  • wydaje piskliwe dźwięki podczas próby oddychania,
  • kaszle, silnie lub słabo,
  • zarumieni się, a następnie zblednie lub stanie się niebieska,
  • straci przytomność.

Zadławienie stanowi zagrożenie dla życia. Jeśli Ty lub ktoś bliski doświadczysz tych objawów, zadzwoń do lokalnych służb ratunkowych i natychmiast wykonaj techniki ratownicze, takie jak manewr Heimlicha lub uciśnięcia klatki piersiowej.

Jedzenie, które utknie w przełyku jest znacznie mniej groźne, niż te w gardle lub tchawicy. Wywołuje jednak dyskomfort, z którym na szczęście można sobie poradzić.

Coca-Cola

Picie Coli lub innego napoju gazowanego może pomóc w usunięciu jedzenia z przełyku. Lekarze i ratownicy często używają tej prostej techniki do pobudzania dalszej drogi żywności. Chociaż nie wiadomo dokładnie, jak to działa, lekarze uważają, że dwutlenek węgla pomaga rozpadać się żywności na mniejsze fragmenty. Uważa się również, że część sody dostaje się do żołądka, który następnie uwalnia gaz. Powstałe ciśnienie pomaga poruszyć się kęsowi.

Wilgotny kawałek jedzenia

To może nie być komfortowe, ale czasami jeden kęs może pomóc zepchnąć niżej drugi. Spróbuj zanurzyć kawałek chleba w wodzie lub mleku, aby go zmiękczyć i zjedz kilka kęsów. Inną skuteczną opcją może być połknięcie banana.

Masło

Czasami przełyk wymaga dodatkowego smarowania. Choć może się to wydawać nieprzyjemne, zjedzenie łyżki masła bywa zbawienne. Pomoże natłuścić zewnętrzną warstwę przełyku i ułatwić dotarcie jedzenia do żołądka.

Jeśli nie możesz połknąć śliny i odczuwasz niepokój, jak najszybciej udaj się do lokalnej izby przyjęć. Jeśli nie jesteś w niebezpieczeństwie, ale jedzenie nadal jest zablokowane, może być potrzebny zabieg endoskopowy, aby usunąć pożywienie w ciągu 24 godzin. Istnieje jednak ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przełyku.

Podczas zabiegu endoskopowego lekarz może zidentyfikować wszelkie możliwe przyczyny. Jeśli często utyka Ci jedzenie w gardle, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Jednym z najczęstszych problemów jest zwężenie przełyku spowodowane nagromadzeniem się blizn. Specjalista pomoże leczyć zwężenie przełyku, umieszczając stent lub wykonując procedurę rozszerzenia. 

Podziel się wiedzą!