Poradnik pielęgnacji maseczek

Podziel się wiedzą!

Maski na twarz pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Stanowią barierę zatrzymującą kropelki z dróg oddechowych, które są uwalniane, gdy ludzie kaszlą, kichają lub mówią. Druga fala Covid-19 właśnie wkracza do akcji, a więc jak w odpowiedni sposób zadbać o maseczki, by pomogły chronić zdrowie?

Maseczki z tkaniny

Specjaliści twierdzą, że maski z tkaniny, bandany, szaliki i inne podobne to wszystkie rodzaje okryć na twarz, można z powodzeniem, czyścić i ponownie używać.

Aby wyprać maskę w pralce, najpierw umyj ręce. Następnie zdejmij maskę, uważając, aby nie dotknąć oczu, nosa ani ust. Wrzuć maskę bezpośrednio do pralki i natychmiast umyj ręce. Zaleca się używanie zwykłego detergentu do prania razem z wybielaczem i najcieplejszą wodą zalecaną dla tego rodzaju tkanin. Po wypraniu maski, wysusz ją. Jeśli planujesz umyć maskę ręcznie, sugeruje się wykonanie tej samej procedury mycia rąk co wcześniej.

Aby zdezynfekować maskę, zanurz ją w roztworze wybielacza zawierającym 4 łyżeczki wybielacza domowego na każdy litr wody. Czas moczenia powinien wynieść 5 minut. Po namoczeniu maseczki dokładnie opłucz ją wodą i pozostaw do wyschnięcia. Najlepiej jest czyścić maseczki z tkaniny po każdym użyciu.

Maseczki medyczne (jednorazowe)

Niektóre typy masek, takie jak N95 i maski chirurgiczne, są przeznaczone wyłącznie do użytku jednorazowego. Dla przeciętnego „użytkownika” oznacza to, że po założeniu maski należy później wyrzucić ją do kosza. Z drugiej strony nawet takie maseczki mogą być ponownie użyte w profesjonalnych warunkach, jeśli zostaną odpowiednio zdezynfekowane. Np. maskę N95 można dezynfekować za pomocą bakteriobójczego promieniowania UVC lub nadtlenku wodoru w fazie pary. Nie przeprowadzono jednak żadnych testów dezynfekcji ani ponownego użycia masek chirurgicznych, ponieważ zapotrzebowanie na takie rozwiązania jest niskie. W przypadkach, gdy nie możesz wymienić maski między każdym użyciem (np. zapomniałeś zapasowej), sugeruje się sprawdzenie maski po jej zdjęciu – jeśli ​​jest brudna, podarta lub nasycona wilgocią, należy ją wyrzucić. Z kolei jeśli wydaje się, że jest czysta i nienaruszona, awaryjnie zaleca się przechowywanie jej w czystej, papierowej torbie lub innym oddychającym pojemniku pomiędzy użyciami. Warto jednak pamiętać, że to ostateczność – maseczek medycznych nie powinno używać się ponownie.

Osłony twarzy

To tak naprawdę oddzielna kategoria. Są otwarte z boku, nie zapewniają ochrony przed kichaniem ani kaszlem osobom za tobą. Zapewniają jednak ochronę oczu. Osłony na twarz są często noszone oprócz maski na twarz, aby zapewnić dodatkową ochronę (lub samodzielnie jako zamiennik maseczek). Aby wyczyścić osłonę twarzy, najpierw wytrzyj jej wnętrze czystą szmatką nasączoną neutralnym roztworem detergentu. Następnie wytrzyj zewnętrzną powierzchnię ściereczką dezynfekującą lub czystą szmatką nasączoną roztworem dezynfekującym. Na koniec wytrzyj zewnętrzną część osłony twarzy czystą wodą lub alkoholem, aby usunąć pozostałości. Pozostaw osłonę twarzy do wyschnięcia. Umyj ręce, kiedy skończysz.

Podziel się wiedzą!