Pomysły na walkę z upałem

Podziel się wiedzą!

 

Zimą tęsknimy za słońcem, a latem – za chłodem. Szczególnie w dużych miastach, gdzie gorący asfalt i beton potęgują uczucie gorąca. W takich momentach ratują nas jedynie budynki z klimatyzacją. Jak jeszcze można przetrwać upał tego lata?

Przede wszystkim woda
Mówi się, że człowiek powinien dostarczać co najmniej 1,5 – 2l płynów dziennie. Oczywiście wszystko jest uzależnione od aktywności i pory roku. Latem, kiedy jest gorąco, należy pić znacznie więcej. Organizm człowieka w większości składa się z wody, którą tracimy m.in. poprzez pocenie oraz czynności fizjologiczne. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie jej na bieżąco, szczególnie że bardzo łatwo o odwodnienie organizmu. Objawami tego stanu jest osłabienie, zawroty głowy, niewyspanie i ogólne zmęczenie. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty przytomności. Zwróć też uwagę na to, co pijesz. Nie każdy napój będzie idealny, szczególnie w upalne dni. Przede wszystkim powinieneś unikać napoi słodkich, które wręcz będą wzmagały uczucie pragnienia. Alkohol to również kiepski pomysł. Najlepszą metodą jest picie wody lub przygotowanie własnego napoju, jak np. napój izotoniczny – dostarczy dodatkowe składniki do organizmu. Jedną z najprostszych metod jest połączenie cytryny, miodu, soli oraz wody.

Odpowiedni ubiór to połowa sukcesu
Zwiewne oraz oddychające ubranie jest niezwykle ważne. W sklepach większość produktów to sztuczne, barwione materiały, które męczą w upalne dni. Nietrudno jednak znaleźć ubrania wykonane z naturalnych, oddychających materiałów. Ich cena nie odbiega znacznie od tych „sztucznych”. Przy wyborze kieruj się również kolorem – znacznie lepiej zniesiesz palący żar w jasnych barwach, niż w ciemnych i do tego obcisłych. Pamiętaj jednak o użyciu kremu z filtrem – białe ubrania gorzej chronią przed promieniowaniem słonecznym. Nie zapominaj też o nakryciu głowy! 

Zdrowo jedz
Przede wszystkim należy unikać smażonych i ciężkich potraw. Szczególnie polecane są za to owoce i warzywa, których sezon się właśnie rozpoczyna. Pamiętaj, że wraz z poceniem wydalasz z organizmu m.in. potas i sód. Dlatego warto dostarczać te składniki, np. spożywając warzywa liściaste, pomidory, banany i owoce cytrusowe. Cytrusy dodatkowo ochłodzą Twój organizm.  

Powiew chłodu
Unikaj siedzenia w pełnym słońcu, nawet w pracy. Warto zasłonić okna, szczególnie że słońce wpadające przez szybę jest jeszcze bardziej dokuczliwe. Najlepszym rozwiązaniem są klimatyzowane pomieszczenia, ale nie każdy ma taki komfort do dyspozycji. Warto zainwestować nawet w mały wiatrak, który przyjemnie schłodzi powietrze w pomieszczeniu. Pamiętaj też, że słońce jest „najgorętsze” między godziną 10:00 a 16:00. Warto zaplanować załatwianie różnych spraw poza tymi godzinami – jeżeli jest tylko taka możliwość, poza tymi godzinami.

Pamiętaj o zwierzętach
Gorące dni są trudne nie tylko dla nas – nasze pupile również je odczuwają. Pamiętaj o nich, szczególnie że schładzanie przychodzi im trudniej, niż nam. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać zwierząt w aucie, nawet gdy wychodzisz do bankomatu. Lepszym rozwiązaniem będzie zabrać pupila ze sobą – na zewnątrz będzie mu na pewno chłodniej niż w gorącym aucie. Jeżeli wychodzisz z domu, to sprawdźmy czy zwierzę ma dostęp do wody i miejsce w cieniu, gdzie będzie mogło ukryć się przed słońcem. Mrożone owoce, warzywa, podroby w ramach schładzającej przekąski to też świetny pomysł. ✸

Podziel się wiedzą!