Pomysły na walkę z potem

Podziel się wiedzą!

Za pasem lato, a co za tym idzie – upalne dni. Gorąc niesie ze sobą ryzyko problemów z nadmierną potliwością. Jak zapanować nad własnym ciałem i nie odczuwać dyskomfortu?

Poprzez wydalanie potu organizm reguluje temperaturę ciała oraz usuwa toksyny na zewnątrz. Niestety w upalne dni ten mechanizm czasami działa zbyt wydajnie i nawet ubranie robi się mokre. To może być symptomem tzw. nadpotliwości. Ta dolegliwość jest spowodowana różnymi czynnikami – stresem, zażywanymi lekami lub po prostu dietą. Nadreaktywność gruczołów potowych bywa również wrodzona, jednak na wszystko znajdzie się sposób. 

Przeprowadź detoks

Nadmierna potliwość może oznaczać zanieczyszczenie toksynami, których organizm chce się jak najszybciej pozbyć. Zmień dietę – kupuj jak najmniej przetworzonego jedzenia, spożywaj dużo warzyw i owoców, pij koktajle i dużo wody. Na oczyszczenie organizmu szczególnie dobrze wpływa ogórek, ostropest, pokrzywa oraz wszelkie warzywa zielone.

Odblokuj pory

Zażywaj kąpiele solankowe. Pomogą odblokować pory i szybciej usunąć toksyny z organizmu. Wystarczy relaks we własnej wannie – wsyp do wody sól kąpielową i daj skórze odpocząć.

Skorzystaj z sauny

Warto korzystać z sauny nie tylko raz w roku. Sprzyja ona skutecznemu wydalaniu szkodliwych substancji z organizmu, co ostatecznie zmniejsza nadmierną potliwość w ciągu dnia. Organizm szybciej pozbędzie się toksyn i nie będzie musiał walczyć z ich usuwaniem w ciągu dnia.

Wypróbuj specjalistyczne preparaty

W aptekach znajdziesz różne produkty, które tłumią nadreaktywność gruczołów potowych. W składzie może znaleźć się np. talk, który chroni przed nadmierną wilgocią w upalne dni i zmniejsza uczucie dyskomfortu.

Nieprzyjemne skutki nadmiaru potu pomogą też ograniczyć proste sztuczki:

• długą kąpiel zastąp chłodnym i krótkim prysznicem,

• do kąpieli używaj szamponów i żeli cytrusowych oraz miętowych,

• stopy myj dwa razy dziennie – rano i wieczorem (są one szczególnie narażone na odparzenia i różnego rodzaju grzyby),

• zaopatrz się w wodę termalną, która przyjemnie schłodzi i odświeży Twoje ciało w ciągu dnia. ❀

Podziel się wiedzą!