Pomysły na walkę z bólem zatok!

Podziel się wiedzą!

Masz dość rozpierającego bólu u nasady nosa? Poznaj domowe sposoby, które pomogą Ci się z nim rozprawić! Układ oddechowy nie ma łatwego życia w zimie, ale ogólnodostępne  produkty potrafią czynić cuda.

Problemy z zatokami momentami są trudne do zwalczenia. Nasilają się szczególnie podczas wysiłku, pochylania i podróży samolotem. Z bólem zatok można rozprawić się samemu we własnym domu. Warto jednak pamiętać o jednym – takie „leczenie” nie likwiduje przyczyny choroby, tylko uśmierza jej skutki.

Moc cebuli i czosnku

Cebulę  i  czosnek  trzeba  pokroić i rozgnieść. Powstałe opary mają silne właściwości oczyszczające – należy je wdychać, choć ważny jest umiar. Gdy pojawi się łzawienie, trzeba przerwać inhalacje. Jednak do tego czasu zatoki oczyszczą się, a ból przestanie dokuczać. Podobne działanie mają opary świeżo startego chrzanu.

Herbata z ziołami

To jedna z najprostszych metod na walkę z bólem zatok. Dobre jakościowo herbaty można znaleźć w aptekach i sklepach zielarskich. Wystarczy zaparzyć herbatę i dodać do niej trochę cynamonu oraz imbiru. Taka mieszanka rozgrzewa i udrażnia górne drogi oddechowe, co szybko przyniesie ulgę.

Maść rozgrzewająca

Znajdziesz ją w swojej aptece. Warto szukać takiej, w której składzie znalazł się eukaliptus, kamfora, sosna lub podobne, rozgrzewające składniki. Maść nanosi się na czoło i skronie, a posmarowane miejsca owija się opaską lub bandażem, żeby utrzymać temperaturę.  To  jeden  ze  skuteczniejszych sposobów na ból zatok.

Inhalacja

Ma na calu rozrzedzenie wydzieliny w nosie i można wykonać ją samemu w domu. Wystarczy pochylić się nad miską z gorącą wodą i zakryć ręcznikiem, by para nie ulatniała się na boki. Co dodać do wody? Wystarczy zwykła sól kuchenna, choć najlepsza jest ta jodowo-bromowa (dostępna w aptece). Zamiast soli można dodać też olejki eteryczne lub zioła – najlepiej rumianek, miętę lub szałwię. Inhalacja ma sens, gdy wykonuje się ją co najmniej raz dziennie.

Nawilżenie mieszkania

Suche powietrze podrażnia układ oddechowy – szczególnie w zimie, gdy ogrzewanie jest włączone. Zainstaluj zbiorniczki z wodą przy kaloryferze lub zainwestuj w elektryczny nawilżacz powietrza. Do wody możesz dodać olejek lipowy, który rozrzedza wydzielinę w nosie. Ulga gwarantowana!

Okłady

W przypadku bólu zatok bardzo ważne jest rozgrzanie  czoła  i  nasady  nosa.  Oprócz odpowiednich maści, świetnie sprawdza się też groch. Wystarczy rozgrzać go w piekarniku i wsypać do  materiałowego  woreczka,  który  później umieszcza się w okolicach czoła. Udrożnione zatoki zaowocują zniknięciem bólu. 

Przyczynę problemów z zatokami pomoże rozwiązać specjalista. Domowe sposoby świetnie sprawdzają się na „krótką metę”, gdy ból staje się zbyt dokuczliwy. Z powodzeniem można je też łączyć z zaleconym leczeniem farmakologicznym, by powrót do zdrowia był szybszy!

Podziel się wiedzą!