Przecieranie oczu i ekrany telefonów komórkowych potrafią skrócić dobrą kondycję wzroku. Oto kilka sztuczek, które pomogą rzadziej odwiedzać lekarzy.
Korzystasz z nich od momentu porannej pobudki po zgaszenie światła wieczorem. Oczy zasługują na odpowiednią troskę, bo gdy zawodzą, to znacznie utrudniają codziennie funkcjonowanie. Co robić, by jak najdłużej utrzymać odpowiednią kondycję wzroku?
Nie śpij w szkłach kontaktowych
Badania udowadniają, że osoby śpiące w szkłach kontaktowych nawet 15 razy częściej chorują na owrzodzenie rogówki – i to mimo tego, że niektóre soczewki mogą być przystosowane do trybu nocnego. Pozbawienie rogówki tlenu po prostu sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.
Nie przecieraj oczu
Na dłoniach znajduje się mnóstwo bakterii – przecierając uczy ułatwiasz im dostęp do błony śluzowej oka. Przy okazji możesz uszkodzić drobne naczynia krwionośne.
Badaj oczy
Raz w roku udaj się do okulisty, by sprawdzić jakość widzenia. To pomoże uniknąć Ci potencjalnych problemów oraz rozwijających się chorób.
Unikaj ekranów elektronicznych
Niektórzy lekarze uważają, że światło niebieski emitowany przez ekrany telefonów, czy telewizorów jest na dłuższą metę tak samo szkodliwe, jak promieniowanie ultrafioletowe słońca. Każde 20 minut spoglądania w ekran powinno być urozmaicone 20-minutowym odpoczynkiem.
Nie śpij w makijażu
Makijaż pozostawiony na noc potrafi zatkać gruczoły łzowe, podrażnić skórę i stymulować powstawanie guzków na powiekach. Z kolei klej ze sztucznych rzęs jest w stanie wywołać stan zapalny rogówki – lepiej oczyść dokładnie całą twarz przez snem.
Przestrzegaj daty ważności kropli
Krople do oczu czy płyny do szkieł kontaktowych – wszystko ma swój własny okres przydatności do użytku po otwarciu opakowania. Przestrzegaj go – w przeciwnym wypadku ryzykujesz rozwojem drobnoustrojów w opakowaniu, które przeniesiesz na własne oczy.
Nie nadużywaj preparatów
Stosowanie preparatów przeciwko zaczerwienionym oraz podrażnionym oczom jest bardzo popularne w dobie wszechobecnych komputerów. Nie przesadzaj z częstotliwością stosowania – obkurczają naczynia krwionośne i na dłuższą metę mogą po prostu szkodzić oraz wywoływać powikłania.
Noś okulary przeciwsłoneczne również w zimie
Śnieg odbija promieniowanie słoneczne i źle zabezpieczone oczy są zagrożone oparzeniem rogówki, nowotworem powiek lub plamami na twardówce. Nie bój się nosić okularów również w zimie.
Uważaj z makijażem
Makijaż aplikowany na wewnętrzną stronę powieki u podstawy dolnych rzęs może być ryzykowny. Drobinki tuszu potrafią zanieczyścić oko, a aplikator często przenosi bakterie. Warto uważać.
Przestrzegaj tych kilku złotych zasad, a wzrok dłużej zachowa dobrą kondycję i będzie służył bez problemów! ❅
