Piękne nogi bez żylaków!

Podziel się wiedzą!

Cierpisz na skurcze łydek i masz wrażenie, że twoje nogi są ciężkie i opuchnięte? Uważaj! Większość osób utożsamia niewydolność żylną z żylakami. Słusznie, ale to nie jedyny objaw problemu. Poznaj przyczyny choroby, a także sposoby, które pozwolą Ci cieszyć się zdrowiem!

Z czego wynika przewlekła niewydolność żylna? Głównym winowajcą jest problem z zastawkami żylnymi. Zdrowe zapobiegają cofaniu się krwi, jednak z powodu dysfunkcji dochodzi do zastoju żylnego oraz nadciśnienia. Przykrym efektem są patologiczne zmiany oraz dokuczliwe objawy. Jak rozpoznać chorobę?

Żylaki

Są przypadłością seniorów? Nieprawda! Na żylaki mogą cierpieć także osoby młode i w średnim wieku. Wystarczy prowadzić tryb życia, który obciąża nogi – brak ruchu, częsta pozycja stojąca… to wszystko im nie służy. Żylaki najczęściej dotyczą kobiet i początkowo głównym problemem jest tylko estetyka nóg – a raczej jej brak. Później pojawia się dodatkowo ból i pieczenie, które stają się coraz bardziej uciążliwe.

Ciężkość nóg

Masz wrażenie, że Twoje nogi ważą całe tony? To może być początek przewlekłej niewydolności żylnej. Ten objaw bardzo często jest słabo odczuwalny rano, a nasila się w godzinach wieczornych. Czasami dodatkowo pojawia się uczucie gorąca w nogach.

Skurcze mięśni

Chodzi tu przede wszystkim o mięśnie łydek. Skurcze zwykle oznaczają niedobór magnezu, ale mogę też być znakiem znacznie poważniejszych problemów. Pojawiają się nocy i są bolesne. Jeśli zdarzają się zbyt często, warto udać się do specjalisty.

Pajączki naczyniowe

Skarży się na nie wiele kobiet. Pajączkom towarzyszą też obrzęki. To bardzo charakterystyczny znak niewydolności żylnej i zazwyczaj oznacza powolne postępowanie choroby. Obrzęk przeważnie znika po nocnym odpoczynku, pajączki z kolei są widoczne cały czas, a ich ilość może się zwiększać. W takim przypadku powinna zapalić się przysłowiowa „pomarańczowa lampka”. 

Chorobie mogą też towarzyszyć inne, mniej charakterystyczne objawy. Wśród nich znajduje się zmęczenie oraz swędzenie skóry. Na szczęście istnieją sposoby na ograniczenie postępowania problemów z żyłami. 

Tryb życia

Na samym początku walkę z niewydolnością żylną warto zacząć właśnie od zmiany trybu życia. Brak ruchu lub stojący charakter pracy znacznie obciążają nogi, dlatego dobrym pomysłem jest urozmaicenie życia odrobiną sportu. Aktywność fizyczna nie oznacza tutaj maratonów na dziesiątki kilometrów – nie dajmy się zwariować. Wystarczy zwykły spacer lub wizyta na basenie. Zbawienny wpływ ma również odpoczynek z nogami uniesionymi do góry. A czego unikać? Przede wszystkim gorących kąpieli i zakładania nogi na nogę. To obciąża naczynia krwionośne.

Ruszczyk kolczysty

Najcenniejsze jest kłącze tej rośliny, które zawiera saponinę. Heterozydy sterolowe zmniejszają obrzęk nóg i działają przeciwzapalnie. Poprawie ulega również stan naczyń, a ból ustępuje. Ruszczyk świetnie sprawdza się w przypadku stanów zapalnych i słabego napięcia ścian żylnych. Jest dostępny w aptekach w postaci łatwych w zażywaniu preparatów.

Diosmina

Jest składnikiem wielu produktów farmaceutycznych, ale czy faktycznie działa? Jej dobroczynne właściwości są bardzo rozległe, dlatego jest często rekomendowana. Przede wszystkim ochrania naczynia żylne oraz ogranicza ich przepuszczalność. Jednocześnie poprawia napięcie ścian i ułatwia odpływ limfy – to wyraźnie zmniejsza obrzęk nóg. Nie można też pominąć właściwości przeciwzapalnych diosminy. Wielu pacjentów doceniło jej działanie.

Hesperydyna

Kolejny związek, który pomaga chronić żyły. Hesperydyna najczęściej jest pozyskiwana z cytrusów. Jej główna funkcja to wzmacnianie ścian naczyń, dzięki czemu zwiększa się napięcie żył. Coś jeszcze? Związek działa przeciwzapalnie oraz normalizuje przepuszczalność naczyń krwionośnych, dzięki czemu zmniejsza się opuchlizna oraz tendencja do powstawania „pajączków”. 

Witaminy

Warto zadbać o zaspokojenie potrzeb organizmu podczas walki z niewydolnością żylną. W przypadku tej choroby najistotniejsze są witaminy, które mają silne właściwości antyoksydacyjne. Witamina C wzmaga produkcję kolagenu i chroni ścianę naczyń przed toksycznym działaniem utleniaczy. Dzięki temu stan żył znacznie się poprawia, a objawy niewydolności stają się mniej dotkliwe.

Leki na niewydolność żylną są przeważnie dostępne na receptę, ale cenne składniki można dostarczyć w suplementach bez recepty i odpowiednio zbilansowanym pokarmie. Tak naprawdę najważniejsza jest poprawa napięcia naczyń krwionośnych, ich przepuszczalności oraz ograniczenie stanu zapalnego. W połączeniu z codzienną dawką ruchu, nogi znowu powrócą do dawnej formy! ✿

Podziel się wiedzą!