Paznokcie powiedzą Ci prawdę o zdrowiu!

Podziel się wiedzą!

Paznokcie to nie tylko wizytówka dłoni, ale również odzwierciedlenie stanu zdrowia organizmu. Na co  zwrócić uwagę, by w porę zdiagnozować niebezpieczeństwo?

Łamliwość

Ewidentnie świadczy o niedoborze witamin oraz minerałów, głównie wapnia, witamin z grupy B, żelaza, krzemu lub magnezu. Niedobór może dotyczyć zarówno całego organizmu, jak i samych paznokci – w tym drugim przypadku wystarczy nadużywać acetonowego zmywacza, który wypłukuje cenne związki.

Siny kolor

Jeśli charakterystyczny róż zaczyna ciemnieć, to krew może być niedotleniona. Za taki stan rzeczy najczęściej odpowiada niewydolność krążeniowa, problemy z sercem lub płucami – nawet ukryte. Tak czy owak – nie można tego bagatelizować. 

Żółty kolor

Przyczyn jest wiele – od palenia dużej ilości papierosów lub nadużywania ciemnych lakierów, poprzez spożywanie dużych ilości beta karotenu, a kończąc na poważnych problemach związanych z nerkami, wątrobą lub układem oddechowym. Jeśli tryb życia jest zdrowy, a dieta zbilansowana i paznokcie nadal żółte, to warto na wszelki wypadek zrobić sobie badanie krwi. 

Żółty brunatny

To co prawda już skrajny przypadek, ale zazwyczaj chodzi tutaj o barwę żółtą, podobną jak przy problemach z układem wydalniczym, trawiennym i oddechowym. Ciemniejąca płytka paznokci, która potrafi miejscami nawet brązowieć bardzo często związana jest z cukrzycą. Zmiana koloru połączona jest dodatkowo z rogowaceniem lub zniekształceniem – konieczne są dodatkowe badania, szczególnie pod względem zawartości cukru we krwi.

Blady kolor

Zdrowe paznokcie są różowe, co więc dzieje się z organizmem, gdy zmieniają kolor na biały? Problemem prawdopodobnie jest anemia, którą można zdiagnozować również innymi objawami, przede wszystkim zmęczeniem. Ta choroba wymaga pilnego leczenia, nie można jej bagatelizować.

Z zielonymi plamkami

Prawdopodobnie doszło do infekcji bakteryjnej – na płytce paznokcia uwidaczniają się zielone plamki, a sam paznokieć może również odklejać się lekko od skóry i ostatecznie całkiem od niej odejść. Do takich zakażeń bardzo często dochodzi na basenach i saunach, pomoże odpowiednia antybiotykoterapia. 

Łuszczące się lub zgrubiałe

To bardzo popularny objaw, którego winowajcą jest grzybica. Dotyka wielu pacjentów, bo można się nią zarazić przez zwykłe podanie ręki. Niewłaściwie leczona będzie szybko postępować, dlatego lepiej natychmiast skorzystać z pomocy farmaceuty lub dermatologa – specjaliści pomogą dobrać odpowiednie preparaty, których na rynku jest bardzo dużo.

Rozdwajające się

W takim przypadku warto skontrolować poziom hormonów tarczycy. Suche, cienkie i łatwo rozdwajające się paznokcie zazwyczaj sygnalizują problemy hormonalne. Specjalistyczne leczenie pomoże uporać się z problemem.

Śmiało można powiedzieć, że paznokcie są czymś w rodzaju zwierciadła organizmu i potrafią sygnalizować problem zdrowotny przed postawieniem oficjalnej diagnozy. Warto je pielęgnować i częściej zwracać na nie uwagę, by odpowiednio szybko reagować. ❖

Podziel się wiedzą!