Olejek pichtowy, czyli co warto mieć w apteczce?

Podziel się wiedzą!

Jodła białokora, zwana również jodłą syberyjską oraz pichtą syberyjską, porasta najdziksze regiony Syberii, ale można ją również spotkać w Chinach i Mongolii. To właśnie ona odpowiada za produkcję jednego z bardziej wartościowych olejków, czyli olejku pichtowego. Roślina występuje głównie na nieskażonym terenie, co przekłada się to nie tylko na ekologiczne i prozdrowotne właściwości olejku, ale również sprawia, że jego stosowanie jest bezpieczne dla organizmu. Igły Jodły białokorej zawierają bez porównania więcej olejków eterycznych niż igły innych drzew iglastych, jak np. cedru, sosny, świerku czy modrzewia. Olejek jest produkowany tylko z młodych pędów rośliny, co sprawia, że ma świeży i czysty zapach oraz właściwości, które docenią wielbiciele medycyny naturalnej.

Tradycyjne metody produkcji olejku pichtowego pozwalają na zachowanie najlepszych właściwości soków jodły syberyjskiej. Do tego zabiegu jest wykorzystywana m.in. destylacja z użyciem pary wodnej.

Główne substancje wchodzące w skład olejku to:

  • fitocydy – dzięki nim olejek eteryczny ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze oraz przeciwwirusowe;
  • terpeny – wspomagają działanie odkażające i wykrztuśne;
  • kamfora – rozgrzewa i pobudza;
  • alfa-pinen – udrażnia drogi oddechowe;
  • borneol – uspakaja;
  • bisabolen, kadinen – właściwości przeciwzapalne.

Wspaniałe działanie olejku zostało doceniane nawet w niektórych szpitalach na świecie, gdzie stosowany jest przy leczeniu oparzeń i trudnych ran. Wykorzystuje się go do łagodzenia objawów grzybicy skóry, paznokci, a także wewnętrznych grzybic, jak np. jelita czy przełyku. Jest idealnym rozwiązaniem w walce z trądzikiem, zaskórnikami czy grzybicą paznokci. Kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku pozwoli skórze odzyskać młodszy wygląd oraz doda jej energii i blasku. Jednocześnie zrelaksuje i pozwoli zredukować poziom stresu. Ważną rolę odgrywa on również w bólach reumatycznych. Zaobserwowano, że osoby, które zażywają regularnie olejek pichtowy, wyglądają znacznie młodziej od swoich rówieśników i są sprawniejsi fizycznie oraz intelektualnie. 

Z przeprowadzonych badań wynika, że stosując preparat jodłowy wewnętrznie, po upływie 30-40 dni, poprawia się skład krwi. Olejek wnikając do organizmu, nie podlega rozkładowi w układzie trawiennym, dlatego  przenika do krwi, a następnie do ogniska choroby. Olejek jest wydalany z organizmu dopiero po drugiej dobie.

Ze względu na to, że lista schorzeń i dolegliwości, na które olejek sprawdza się rewelacyjne, a rezultaty jego stosowania są zadziwiające, jest długa, to wymienimy tylko kilka z nich. Olejek wspomaga walkę z m.in.: anginą, anemią, artretyzmem,  bólami mięśni czy stawów, gruźlicą, reumatyzm, zapaleniem korzonków nerwowych, uczuciem ciągłego zmęczenia, w schorzeniach nerek czy chorobach nowotworowych, a nawet w przeroście i zapaleniu prostaty. Najczęściej zaleca się rozpuszczenie 5 kropli w dowolnym napoju i picie go trzy razy dziennie (rano, w południe i wieczorem). Dzieciom do 12 lat radzi się podawać połowę dawki przeznaczonej dla dorosłych. Olejek ma szereg pozytywnych właściwości, ale należy pamiętać, że wszystko w nadmiarze szkodzi  – nawet najzdrowsza substancja. Przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dzieci do trzeciego roku życia, oraz uczulonych na olejek. Ostrożność podczas stosowania olejku pichtowego powinny zachować też osoby chore na astmę oskrzelową. Warto mieć na uwadze, by jego stosowanie wewnętrze skonsultować wcześniej ze specjalistą i nie włączać leczenia samodzielnie.

Olejek może być również wykorzystywany zewnętrznie zwłaszcza przy uciążliwym trądziku oraz stanach zapalnych – najlepiej wymieszać go z innym olejem nośnikowym (choćby rzepakowym). Ma właściwości wysuszające, które doskonale sprawdzą się w przypadku opryszczki czy łojotoku. Jest również skutecznym sposobem na pozbycie się wągrów. Nawet samemu można przygotować domową mieszankę składająca się z nafty kosmetycznej i olejku pichtowego, a następnie regularnie przemywać mieszanką skórę.

Dodawanie olejku do kosmetyków, np. do pielęgnacji, ma na celu likwidację obrzęków czy plam na skórze, a także łupieżu. Olejek najlepiej nakładać na twarz, szyję, klatkę piersiową oraz w okolicach stawów. Do celu smarowania oraz wcierania, olejek warto wymieszać w proporcji 1 kropla na łyżeczkę dowolnego oleju roślinnego, np. oliwą z oliwek, wazeliną, olejkiem do masażu czy oliwką dla dzieci. Do kąpieli należy dodać około 8 kropel olejku i korzystać z niej 15-20 minut. ✤

Aneta Szarek

Podziel się wiedzą!