Olejek lawendowy nie tylko na uspokojenie

Podziel się wiedzą!

Lawenda lekarska (Lavandula officinalis) to niedoceniona mała krzewinka znakomicie wpływająca na zdrowie i wygląd. Właściwości lecznicze mają zarówno jej kwiaty, jak i olejek – jeden z najlepszych olejków eterycznych.

Głównym składnikiem lawendy jest olejek eteryczny zawierający do 60% octanu linalonu i linalol. Roślina jest miododajna. Kwitnie od czerwca do września. Kwiatostany ścina się półtora tygodnia po rozwinięciu pierwszych kwiatów. Mają żywy kolor, od liliowego do mocnego fioletu, choć niektóre podgatunki mogą być barwy białej lub różowej. Lawenda lekarska zawiera olejki lotne (aż do 3%) z ponad 40 składnikami, włączając linalyl acetate (30-60%), cineole (10%), linalool, nerol, borneol, flawonoidy, taniny, kumaryny. Przez to roślina jest dodawana do wielu leków aptecznych, między innymi do kropel do oczu i leków na uspokojenie oraz maści i kremów.

Wielkie możliwości

Olejek lawendowy jest uważany za środek balansujący emocje, podnoszący na duchu, łagodzący depresje oraz balansujący wewnętrzną dysharmonię. Lawenda lekarska posiada również właściwości regenerujące system nerwowy, przywracające żywotność ludziom cierpiącym na wyczerpanie nerwowe. Wszędzie tam, gdzie skurcze lub kolka są spowodowane napięciem lub nerwicą, stosuj lawendę lekarską. Ponadto roślina łagodzi wzdęcia, nudności, niestrawność pokarmową, wzmacnia apetyt. Z kolei olejek lawendowy posiada właściwości antyseptyczne oraz bakteriobójcze. Jest aktywny przeciwko bakteriom, takim jak błonica, dur brzuszny, dwoinka zapalenia płuc. Opary w ciągu dwunastu godzin niszczą pneumokoki i paciorkowce. 

Zastosowanie lawendy

 • Lawenda lekarska jest bardzo dobrze znana ze swoich właściwości łagodzących i uspokajających. Można ją łączyć z innymi ziołami uspokajającymi w celu łagodzenia bezsenności, drażliwości, bólów głowy oraz migreny. Pomaga też w przypadku depresji.
 • Jak większość ziół ze znaczną zawartością olejków lotnych, lawenda lekarska łagodzi niestrawności i kolkę, uwalnia gazy oraz wzdęcia. Można ją podawać podczas infekcji żołądka i jelit, które powodują wymioty i rozwolnienie.
 • Sprawdzi się jako olejek do inhalacji,  natomiast dodana do maści do nacierania jest skuteczna na przeziębienia, kaszel, astmę, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, grypę, zapalenie migdałków, zapalenie krtani. 
 • Olejek z lawendy lekarskiej może być używany w leczeniu świerzbu oraz wszawicy. Wmasowywanie kilku kropel olejku lawendowego w skronie pomaga łagodzić bóle głowy, natomiast 5 kropel dodanych do kąpieli uśmierza napięcia mięśni, uspokaja system nerwowy i pomaga w nocnym zasypianiu.
 • Poza tym roślina jest też stosowana na problemy uzębienia, opryszczkę, wrzody jamy ustnej, ból owulacyjny, fobię, zmarszczki. Jej właściwości owadobójcze sprawdzą się wtedy, gdy umieścimy ją w  garderobie lub w szafkach.

W domowych warunkach można samodzielnie przygotować produkty wykorzystujące lawendę

 • Lotion – dodaj kilka kropli olejku lawendowego do niewielkiej ilości wody i smaruj powstałym preparatem poparzenia słoneczne oraz te spowodowane np. zbyt gorącą wodą.
 • Maść – dodaj 1ml olejku lawendowego i 5 kropli olejku rumiankowego do 10ml oliwy z oliwek. Wsmarowuj w klatkę piersiową w czasie astmatycznych i oskrzelowych skurczów.
 • Krem – dodaj kilka kropli olejku lawendowego do kremu nagietkowego i smaruj tym skórę w czasie egzemy.
 • Płukanka do włosów – rozpuścić 5-10 kropli olejku lawendowego w wodzie i używaj na wszy lub gnidy.
 • Olejek do masażu – rozpuścić 1ml olejku lawendowego w 25ml oliwy z oliwek i wmasuj w bolące mięśnie. Ewentualnie rozpuścić 10 kropli olejku lawendowego w 25ml oliwy z oliwek i wmasuj w skronie oraz kark w czasie bólów napięciowych głowy lub przy pierwszych objawach migreny.
 • Spray przeciw kleszczom – do połowy szklanki czystka kreteńskiego (zaparzonego z jednej małej łyżeczki ziół) dodaj 2 krople olejku lawendowego oraz 2 krople olejku geraniowego. Preparat sprawdzi się też u zwierząt.

Uwaga!

Nie należy stosować olejku lawendowego w ostrych zapaleniach żołądka, jelit i wyrostka robaczkowego, chorobie wrzodowej czynnej, w krwawieniach przewodu pokarmowego, poważnych schorzeniach wątroby i nerek.

Niektórzy na lawendę mają uczulenie – jeśli nie odpowiada nam jej zapach, to znak, że nie powinniśmy jej używać. Nie poleca się również stosowania lawendy w pierwszym trymestrze ciąży oraz u matek karmiących bez konsultacji z lekarzem. Należy chronić oczy przed kontaktem z olejkiem. ✿

Aneta Szarek

Podziel się wiedzą!